Dom » Budownictwo

Jak efektywnie ogrzewać pomieszczenia mieszkalne?

Jak efektywnie ogrzewać pomieszczenia mieszkalne?
Zobacz więcej zdjęć »
Już wkrótce rozpocznie się sezon jesienno-zimowy, który dla wielu osób oznacza włączenie pieca centralnego ogrzewania oraz większymi opłatami eksploatacyjnymi.

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto zadbać o stan instalacji grzewczej i przeprowadzić fachową konserwację instalacji centralnego ogrzewania. Podstawowym elementem instalacji grzewczej jest kocioł co.Kotły klasy piątej – krótka charakterystyka

Warto pamiętać, że od 1 października 2017 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Zgodnie z obowiązującymi wymogami sprzedawane kotły  powinny posiadać świadectwo potwierdzające uzyskanie najwyższej 5 klasy emisji, zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012. W związku z tym od 1 lipca 2018 roku w Polsce można sprzedawać tylko kotły na węgiel, pellet lub drewno, które spełniają wymogi klasy 5. Należy także przypomnieć, że przepisy te nie dotyczą kotłów przeznaczonych tylko do przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz kotłów  spalających tzw. biomasę niedrzewną.Jak wybrać najlepszy piec co na paliwo stałe?

Obecnie na rynku są dostępne wyłącznie urządzenia ekologiczne o wysokiej sprawności. Należy dobrać taki kocioł centralnego ogrzewania, którego moc będzie dopasowana do potrzeb budynku. Natomiast decyzja o tym, czy wybieramy kocioł z podajnikiem oraz o rodzaju paliwa zależy od potrzeb i oczekiwań użytkownika. Pod uwagę należy wziąć również inne kryteria: moc, koszty eksploatacyjne, a także bezpieczeństwo, które wiąże się z zabezpieczeniem kotła za pomocą odpowiedniego rodzaju naczynia wzbiorczego. Dla własnej wygody i bezpieczeństwa warto wybrać piec z podajnikiem, który nie tylko spełnia wymagane normy, lecz również jest ekologiczny i nie niszczy środowiska. Jednak dobry kocioł nie gwarantuje czystego spalania. Powinien być prawidłowo dobrany do budynku, prawidłowo sterowany i zasilany paliwem odpowiedniej jakości.Dlatego warto wybrać kocioł z podajnikiem?

Przy wyborze pieca co warto uwzględnić wszelkie parametry, a także kryteria użytkowe. Kotły co z podajnikiem zapewniają znacznie większą wygodę  w trakcie obsługi w porównaniu do kotłów zasypowych. Wprawdzie kotły zasypowe są tańsze i mniejsze, jednak wymagają znacznie więcej naszego czasu i uwagi. Nowoczesny piec z podajnikiem jest zautomatyzowany i może działać bez nadzoru nawet przez kilka dni.Dobór mocy kotła na paliwo stałe

Zwykle przy doborze mocy kotła wybieramy urządzenie o zbyt wysokiej mocy w stosunku do ogrzewanego budynku. Wówczas kocioł jest przemiarowany i nie pracuje z mocą nominalną, która determinuje najlepszą sprawność i czystość. Warto wziąć pod uwagę fakt, że instalacje grzewcze w budynkach są zaprojektowane w taki sposób, aby pokryły straty ciepła występujące przy skrajnie niskiej temperaturze zewnętrznej do ok. -20°C. W praktyce  oznacza to, że przy temperaturze 0°C piec nie pracuje optymalnie. Przy zakupie kotła ze sporą nadwyżką mocy, piec będzie spalał więcej opału emitując przez komin więcej substancji szkodliwych. W takiej sytuacji, zarówno komora spalania, jak i wymiennik będą wymagały częstszej konserwacji i czyszczenia.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »