Dom » Wnętrza

Jak łączyć ze sobą kolory we wnętrzach?

Jak łączyć ze sobą kolory we wnętrzach?
Zobacz więcej zdjęć »
Projektowanie domu czy przestrzeni komercyjnych niejednokrotnie może okazać się ciekawym wyzwaniem. Choć podejścia do tych różnych projektów będą zupełnie inne, niektóre elementy stanowią podobny problem.

Jednym z nich jest zagwozdka, jak łączyć ze sobą kolory i odcienie, by wnętrze prezentowało się spójnie i ciekawie? Jak się okazuje jest na to kilka prostych trików.Koło barw

Najpierw musimy zacząć od przypomnienia sobie tego, jak wygląda koło barw. Jest to wspaniałe narzędzie przy projektowaniu wszelkich wnętrz, gdyż stanowi gotową wskazówkę, jakie barwy będą ze sobą najlepiej współgrały. Dla osób, których zmysł projektanta może zawodzić, koło barw to prawdziwy must have, który powinien znaleźć się pod naszą ręką.

Gdy już mamy nasze koło, możemy łatwo zdeterminować, które kolory i ich odcienie będą ze sobą działały. Możemy pójść trzema podstawowymi ścieżkami.Monochromatycznie

Monochromatyzm może być najłatwiejszym ze sposobów, choć nie tak często wykorzystywanym. Polega on na wybraniu jednego koloru z koła barw i wprowadzeniu go do wnętrza wraz z różnymi jego odcieniami. Świetnie sprawdza się to zwłaszcza w przypadku chłodniejszych barw, które wnoszą wiele szlachetności i ciężaru do pomieszczeń. Trzymając się jednego koloru, możemy stworzyć naprawdę spójny projekt bez obaw, że całość nie będzie do siebie pasować. Warto jednak posiłkować się różnymi narzędziami w internecie, na przykład Canvą, która wskaże nam wszystkie kolory pochodne do naszego podstawowego na kole. W ten sposób nie popełnimy żadnych gaf.

Źródło: Studio LokoAnalogicznie

W analogu idziemy o krok dalej i łączymy ze sobą dwa kolory z koła barw, które znajdują się obok siebie. Jest to dobry sposób na wniesienie nieco rozmaitości do projektu, bez przesadnego wychodzenia poza strefę komfortu. Pięknie współgrają ze sobą niebieskie z fioletami, żółcie z pomarańczami czy zielenie z żółciami. Możemy zdecydować się na subtelny efekt, trzymając się różnych odcieni kolorów lub pójść w bardziej krzykliwą stronę i wybrać coś bliżej podstawowych barw z koła.

Źródło: Studio LokoKomplementarnie

Ostatni sposób polega na łączeniu ze sobą barw, które na kole występują naprzeciwko siebie. Jest to częsty zabieg, jednak prezentuje się niezwykle klasycznie, energetycznie, widowiskowo – w zależności od naszych preferencji. Kolory komplementarne pięknie się uzupełniają, tworząc bardzo spójną i miłą dla oka całość.

Źródło: Studio LokoSpójna przestrzeń?

Sekretem do wnętrza pięknego i spójnego jest powtarzanie kolorów, kształtów czy faktur. Jest to prosta metoda, która gwarantuje świetne efekty. Dobrze jest najpierw sporządzić projekt, by nie zagracić niepotrzebnie przestrzeni impulsywnymi decyzjami zakupowymi, a potem postępować według planu. Nasze wnętrza będą prezentować się unikatowo i designersko.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »