Dom » Nieruchomość

Jak negocjować cenę mieszkania?

Jak negocjować cenę mieszkania?
Zobacz więcej zdjęć »
Czy kupując mieszkanie możemy liczyć na cenowe upusty? Co w przypadku, gdy kupujemy je za pośrednictwem biura nieruchomości, nie zaś bezpośrednio od sprzedającego? Odpowiedź na to pytanie brzmi: Oczywiście. Jest to możliwe.

Stan mieszkania

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przede wszystkim zarówno sprzedający i kupujący zwracać będą uwagę na stan mieszkania. Rola kupującego polega przede wszystkim na znalezieniu wszelkich niedoskonałości mieszkania, którego cenę chce zbić. Z kolei sprzedający zrobi wszystko, by potencjalny kupiec niedoskonałości tych nie zauważył, lub znaleźć próbował będzie kontrargumenty do usłyszanych zarzutów. Agencja nieruchomości zaś, ma poważne zadanie - pośrednictwo w negocjacjach, w dodatku tak, by obie strony były usatysfakcjonowane.

Sąsiad prawdę Ci powie

Do jednych z najczęstszych powodów, by negocjować cenę mieszkania należy stan klatki schodowej. Choć może wydać się to dość zaskakujące, ma to olbrzymi wpływ na cenę mieszkania. Jest to powód dobry do tego, by zbić jego cenę np. z powodu nieodmalowanych ścian, czy zepsutego domofonu. To istotny argument, który może świadczyć o zaniedbaniach ze strony spółdzielni i przyszłych problemach z nią, lub o ... kłopotliwych sąsiadach.

Zwróć uwagę na lokalizację

Powód do negocjacji daje nam również lokalizacja samego mieszkania. Zarówno w samym bloku, jak i okolica bloku, czy kamienicy w których stoi.
Do negocjacji najczęściej przystępują właściciele mieszkań mieszczących się na parterze lub na wysokim piętrze. Większość z kupujących unika jak ognia mieszkania na najwyższym piętrze czy na niskim parterze, co stanowi doskonały pretekst, by porozmawiać o obniżeniu ceny. Powód - małe zainteresowanie mieszkaniem.

Wykończenie mieszkania

Inny, istotny element, na który zwracają uwagę kupujący, to stolarka okienna i ściany. Wszelkie krzywizny, które wymagają gładzenia oraz okna, które wymagają wymiany, to kolejne koszty, które będziesz musiał pokryć po zakupie mieszkania, dlatego jest to silny argument, by cena mieszkania została odpowiednio zmniejszona. Najczęściej informację taką umieszczają już same agencje, wystawiając mieszkanie na sprzedaż. Jest to sygnał dla potencjalnego klienta, że cena takiej nieruchomości może ulec zmianie, o ile podejmie się negocjacji.

Jasne czy ciemne mieszkanie?

Do mankamentów mieszkania, które sprawiają, że jego cenę można negocjować, należy ustawienie okien na północ. Dlaczego? Bo lokalizacja ta powoduje stałe zaciemnienie pomieszczenia, a w konsekwencji doprowadzić może do jego ... zagrzybienia.
To doskonały powód do tego, by Twój agent podjął rozmowę o zmniejszeniu ceny wywoławczej...

Balkon i piwnica

Inne powody, które mogą sprawić, że pierwotna cena, jakiej żąda właściciel mieszkania obniży się, to brak balkonu, czy brak piwnicy.
Chętnie patrzymy też na mieszkania o dobrej ustawności, dlatego mieszkania, które nie będą cieszyć się tą cechą również nie osiągną wysokich cen.

Podsumowanie

Powodów, by negocjować cenę znajdzie się zawsze dużo, zwłaszcza gdy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego. Każde biuro nieruchomości, z którym podpiszemy umowę powinno wesprzeć nas w naszych negocjacjach, znając realia jakie panują na rynku mieszkaniowym. Warto więc negocjować, tak by osiągnąć cenę zadowalającą obie strony.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

crocko7

Komentarze (1)

  • avatar
    crocko7 2014-12-03 16:28:46

    Ciekawy artykuł, który w jasny sposób tłumaczy jak negocjować cenę mieszkania.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »