Technologie » Komputery

Jak nie tracić danych - poradnik Ontrack

Jak nie tracić danych - poradnik Ontrack
Zobacz więcej zdjęć »
Z doświadczeń Kroll Ontrack, wiodącej na świecie firmy odzyskiwania danych i informatyki śledczej wynika, że aż 30 proc. przypadków, w których nie można odzyskać danych z dysku twardego komputera spowodowanych jest prostymi błędami użytkowników w momencie utraty danych.

Żeby zmniejszyć skalę zjawiska eksperci opracowali listę najczęściej popełnianych błędów. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Firmy specjalizujące się w odzyskiwaniu danych są w stanie odzyskać informacje w zdecydowanej większości przypadków. W laboratoriach Kroll Ontrack odzyskiwane są dane ze spalonych i zalanych wodą komputerów niezależnie od rodzaju systemu operacyjnego czy rodzaju pliku.

Lista najczęściej popełnianych błędów uniemożliwiających odzyskanie danych specjalistom:

  • Użytkownik komputera w momencie utraty danych usuwa pozostałe dane i formatuje dysk twardy, a następnie przegrywa na niego dane z kopii zapasowej utworzonej przed utratą informacji. Zwykle po wykonaniu tej operacji okazuje się, że kopii danych nie można odczytać lub dane są już nieaktualne. Ponieważ nośnik wcześniej został wyczyszczony, a w miejsce utraconych danych zostały zapisane informacje z archiwum prawdopodobieństwo odzyskania oryginalnych danych znacznie maleje. Żeby uniknąć tego błędu użytkownicy komputerów powinni regularnie archiwizować dane i testować swoje kopie zapasowe poprzez próby skopiowania ich na inny nośnik.
  • W sytuacji kiedy awarii ulega dysk twardy część użytkowników kupuje identyczny model dysku i stara się wymienić części, które ich zdaniem uległy awarii. Ponieważ części zepsutego nośnika zawierają informacje charakterystyczne tylko dla tego nośnika, ich prosta wymiana dopóki nie zostaną odpowiednio zaprogramowane żeby „porozumieć się" z dyskiem nie powoduje odzyskania dostępu do danych zapisanych na nośniku. W przypadku mechanicznej awarii dysku twardego eksperci Kroll Ontrack sugerują kontakt ze specjalistami. 
  • Kiedy dysk twardy nie wydaje dźwięków potwierdzających jego działanie część użytkowników wyciąga wniosek, że przyczyną musi być zablokowanie głowicy dysku twardego. Osoby te wymontowują dysk z komputera i potrząsając nim lub uderzając starają się „odblokować" głowicę. Zatrzymanie pracy dysku twardego może być spowodowane różnymi przyczynami. Uderzanie dysku lub potrząsanie nim nie naprawi nośnika. Może natomiast spowodować porysowanie talerzy dysku przez głowicę co może prowadzić do bezpowrotnej utraty danych.
  • Kiedy komputer/dysk twardy zostaje zalany wodą (zarówno wskutek powodzi jak i np. wylania szklanki płynu na klawiaturę laptopa) użytkownicy starając się rozwiązać problem próbują osuszyć dyski suszarką do włosów, w ten sposób dalej niszcząc nośnik.  W przypadku zalania nośników nie należy dopuścić do ich wyschnięcia i w takim stanie przekazać je specjalistom.
  • Użytkownik uruchamia defragmentator dysku w celu naprawy domniemanej awarii systemu operacyjnego. Jeśli powodem awarii jest fizyczne uszkodzenie dysku to uruchomienie tego typu narzędzia systemowego powoduje dalsze uszkodzenie nośnika, a w konsekwencji minimalizuje szansę odzyskania danych. W przypadku mechanicznego uszkodzenia dysku najpewniejszą metodą rozwiązania problemu jest prośba o poradę specjalistów.

- Większość dysków twardych w którymś momencie ulega awarii. To co użytkownik zrobi w takiej sytuacji często przesądza o możliwości odzyskania danych - mówi Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack w Polsce.  - Ponieważ na dyskach twardych przechowujemy coraz ważniejsze informacje bardzo istotne jest, aby użytkownicy komputerów wiedzieli czego nie robić w momencie utraty danych. Kiedy rzecz dotyczy naszych najważniejszych danych warto poprosić o poradę specjalistów. Część z nich, jak Kroll Ontrack, udziela bezpłatnych konsultacji w przypadku utraty informacji - dodaje Paweł Odor.

Kroll Ontrack jest wiodącym dostawcą usług odzyskiwania danych i informatyki śledczej.

W 17 laboratoriach na całym świecie, w tym w Polsce, specjaliści Kroll Ontrack rozwiązują kilkadziesiąt tysięcy przypadków utraty danych rocznie.

Informacje o firmie Kroll Ontrack sp. z o.o., polskim oddziale firmy Kroll Ontrack Inc.:

Kroll Ontrack sp. z o.o.(www.krollontrack.pl ) jest polskim oddziałem Kroll Ontrack Inc. - wiodącego na świecie dostawcy usług odzyskiwania danych oraz informatyki śledczej (ang. computer forensics). Firma dysponuje największym i najbardziej zaawansowanym technologicznie w Europie Środkowej i Wschodniej laboratorium odzyskiwania danych i informatyki śledczej.

W strukturach Kroll Ontrack sp. z o.o. działa również, największe poza Stanami Zjednoczonymi, centrum rozwoju oprogramowania Kroll Ontrack.

Informacje o firmie Kroll Ontrack Inc.:

Kroll Ontrack dostarcza usługi i oprogramowanie bazujące na najnowszych technologiach. Klientami firmy są  jednostki prawne, klienci korporacyjni, jednostki administracji państwowej, a także klienci indywidualni. Kroll Ontrack jest dostawcą usług w zakresie odzyskiwania danych, zaawansowanego wyszukiwania danych, papierowego i elektronicznego odnajdywania danych, informatyki śledczej, konsultingu w zakresie informacji posiadanych w formie elektronicznej oraz konsultingu sądowego. Kroll Ontrack jest technologicznym działem Kroll Inc., globalnej firmy konsultingowej zajmującej się zarządzaniem ryzykiem.

By uzyskać więcej informacji o Kroll Ontrack zapraszamy do odwiedzenia stron: www.krollontrack.com; www.ontrackdatarecovery.com; www.engeniumsearch.com; www.trialgraphix.com.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »