Firma » System prawny
Jak odbywa się doręczenie korespondencji sądowej?
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Czym jest korespondencja sądowa?
Termin korespondencji sądowej odnosi się do szerokiej gamy listów, jakie przekazywane są z sądu do adresatów, na przykład do powodów, pozwanych, świadków.
Taka korespondencja ma bardzo szerokie zastosowanie, między innymi służy ona do tego, aby powiadomić strony o zaplanowanej rozprawie sądowej, w ten sposób przekazuje się również wyroki oraz uzasadnienia wyroków, a także jest ona używana do przekazywania innych informacji z sądu.
Ważne jest zatem, aby korespondencja sądowa dostarczana była terminowo do adresatów, ponieważ jakiekolwiek opóźnienia i problemy w jej dostawie mogą mieć wpływ na przebieg procesów sądowych.
Metody doręczania korespondencji sądowej
Obecnie stosowane są dwa główne sposoby dostarczania korespondencji sądowej, a dokładnie są to:
1. Listowne doręczanie korespondencji sądowej
Tak przekazywana jest większość listów z sądu. Doręcza je Poczta Polska na konkretny adres. Listy są przekazywane jako polecone, dlatego przy ich odebraniu należy się podpisać.
W przypadku, gdy adresat listu nie jest akurat dostępny, listonosz pozostawia awizo. Na jego podstawie można odebrać list na poczcie. Próba doręczenia następuje dwukrotnie. Gdy natomiast adresat nie odbierze poczty w żadnym ze wskazanych terminów, uznaje się, że korespondencja do niego dotarła. W interesie adresata jest zatem otrzymanie pisma, ponieważ w przeciwnym razie może on nie otrzymać kluczowych dla niego informacji.
2. Doręczenie korespondencji sądowej przez komornika
Od niedawna dostępna jest usługa polegająca na doręczeniu korespondencji sądowej przez komornika. Polega ona na doręczeniu listu przez komornika bezpośrednio pod adres adresata.
Gdy zlecane jest doręczenie korespondencji komornik musi w wyznaczonym czasie dotrzeć do adresata pod jego adres domowy. Tam przekazuje mu list. Gdy natomiast nie zastanie on adresata pod danym adresem, ma on prawo zapytać inne osoby zamieszkałe oraz sąsiadów o adresata i domniemane miejsce jego pobytu czy powrót. Także komornik ma prawo do poszukiwania adresu danej osoby.
Zlecenie doręczenia korespondencji sądowej przez komornika wydaje sąd. Następnie powód z otrzymanym zleceniem udaje się do kancelarii komorniczej, gdzie wypełnia odpowiedni wniosek. Doręczenie jest płatne, natomiast poniesione koszty można odzyskać po wygranej sprawie sądowej.
Źródło fotografii: pixabay.com
Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)