Dom » Wnętrza

Jak odpowietrzyć grzejnik i nie być zaskoczonym w zimę

Jak odpowietrzyć grzejnik i nie być zaskoczonym w zimę
Zobacz więcej zdjęć »
Kiedy za oknem robi się zimno, każdy chce wrócić do ciepłego, nagrzanego domu. Niestety czasem może się tak zdarzyć, że grzejnik zamiast wydzielać ciepło będzie zimny. W dużej ilości przypadków będzie to związane z jego zapowietrzeniem.

Jeśli w grzejniku zgromadzi się powietrze, należy je jak najszybciej usunąć. Warto wiedzieć jak tego dokonać, aby uniknąć problemów i zaskoczenia. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:



Skąd wiadomo, że grzejnik się zapowietrzył?

Można wyróżnić kilka sygnałów świadczących o tym, że doszło do zapowietrzenia grzejnika. Przede wszystkim jak wspomniano wcześniej zrobi się on chłodny i nie będzie emitował ciepła. Aby mieć jednak całkowitą pewność co jest przyczyną takiego stanu rzeczy, należy maksymalnie przekręcić głowicę odpowiedzialną za regulację ciepła, a następnie upewnić się czy ciepłą woda jest dostarczana do instalacji we właściwej ilości. Czasem, gdy jest jej za mało górna część grzejnika może być rozgrzana, a dolna nie. 

Jeżeli jednak mimo wykonania tych dwóch czynności, grzejnik wciąż jest zimny (albo zimny u góry, a ciepły na dole) można mieć praktycznie całkowitą pewność, że winą jest zapowietrzenie. Ponadto kaloryfer, w którym skumulowało się dodatkowe powietrze jest także dość głośny. Może on wydawać z siebie najróżniejsze odgłosy np. bulgotanie czy piski.



Dlaczego dochodzi do zapowietrzenia grzejnika?

Grzejnik może zostać zapowietrzony z wielu przyczyn. Przede wszystkim należy pamiętać, że w wodzie, którą została napełniona instalacja jest powietrze. Nie ma możliwości jej całkowitego usunięcia na początku. Ponadto powietrze może się dostać do grzejnika, gdy w nieprawidłowy sposób napełnia się instalację wodą. Powietrze może się również przedostać do wnętrza, gdy instalacja jest nieszczelna. Nie można też pominąć naturalnych reakcji zachodzących w rurach. 



Dlaczego trzeba odpowietrzyć kaloryfer?

Kaloryfer należy odpowietrzyć głównie dlatego, że kiedy jest zapowietrzony to nie pracuje wydajnie i prawidłowo. Nie dostarczy do domu wystarczającej ilości ciepła. Kolejną kwestią jest jego stopniowe uszkodzenie. Tlen reaguje z żelazem i może doprowadzić do korozji. Zapowietrzone kaloryfery to także mniejszy komfort. Jak wspomniano wcześniej, wydają one dużo hałasów, nawet bardzo głośnych. Generują one także większe koszty, powietrze to dobry izolator, który ogranicza ilość ciepła przedostającego się na zewnątrz. 



Odpowietrzanie kaloryferów

To w jaki sposób można odpowietrzyć grzejniki, zależy od kilku czynników. Mimo wielu podobieństw znaczenie ma typ kaloryfera. Grzejnik ozdobny w salonie, kaloryfery żeliwne, płytowe, aluminiowe czy żeberkowe znajdują się w polskich domach. Niektóre modele posiadają tzw. odpowietrznik ręczny, który reguluje się za pomocą specjalnego pokrętła, klucza czy śrubokręta. Z kolei odpowietrznik automatyczny nie potrzebuje ingerencji człowieka. Działa on samoczynnie, dzięki obecności specjalnego pływaka, który opada na dno, gdy pojawia się za dużo powietrza i wypuszcza je z instalacji. 

Jeśli chodzi o odpowietrzenie kaloryfera wyposażonego w odpowietrznik ręczny, usunięcie powietrza odbywa się w trzech krokach:

  • z brzegu grzejnika należy ustawić miską lub wiaderko, do którego będzie skraplała się woda, 
  • za pomocą wybranego narzędzia należy poluzować zawór (wykonać niepełny obrót) aż do momenty, gdy usłyszy się syk powietrza, 
  • kiedy dźwięk schodzącego powietrza przestanie być słyszalny, należy zakręcić zawór. 

Odpowietrzenie kaloryfera to bardzo ważna kwestia. Należy regularnie sprawdzać stan instalacji, a w razie potrzeby wykonać odpowiednie czynności. 

Źródło fotografii: pixabay.com
Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »