Firma » Finanse
Jak oszczędzać na jedzeniu?
Jak wynika z danych Polskich Banków Żywności, Polacy marnują ok. 2 mln ton jedzenia rocznie. Rozważne przyrządzanie posiłków to więc zarówno oszczędność dla naszego portfela, jak i wyraz troski o środowisko naturalne.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Do sklepu tylko z listą
Jest to rada, którą każdy z nas słyszał tysiące razy, jednak niewielu się do niej stosuje. Tymczasem dobrze przygotowana lista to najlepszy sposób na ograniczenie wydatków na żywność. Zanim pójdziemy do sklepu, warto dokładnie przejrzeć, jakie produkty mamy w lodówce, zastanowić się, co zamierzamy ugotować i spisać produkty, których nam brakuje. Lista wydaje się niezbędna zwłaszcza w przypadku większych, cotygodniowych zakupów. Chodzenie po alejkach olbrzymiego supermarketu bez określonego celu z reguły kończy się wypełnionym koszykiem, w którym jest niewiele rzeczy, których w rzeczywistości potrzebujemy. Listę dobrze jest przygotować w telefonie, aby mieć pewność, że nie zapomnimy jej zabrać, jadąc na zakupy.
Uważaj na promocje
“Dwa produkty w cenie jednego”, “Kup dwa a trzeci dostaniesz gratis”, “Wszystkie czekolady -30%” - to tylko niektóre promocje, jakimi kuszą nas sieci handlowe. Zanim jednak zdecydujemy się na kupno tańszego artykułu, zastanówmy się, czy faktycznie jest nam potrzebny oraz czy mamy pomysł na jego wykorzystanie. Kupowanie 3 kg banów tylko dlatego, że kosztują połowę taniej, nie jest najlepszym pomysłem, jeśli w naszym domu nikt nie przepada za owocami. Produkty przecenione mają często krótki termin ważności, dlatego, zanim po nie sięgniemy, upewnijmy się, czy damy radę je spożyć w odpowiednim czasie. Zdarza się również, że kupując artykuł w promocji, wcale na nim nie oszczędzamy. Jak to możliwe? Przykładowo przeceniony towar ma mniejszą pojemność lub jego cena wyjściowa została specjalnie zawyżona, aby promocyjna cena była taka sama, jak przed obniżką.
Najedz się przed zakupami
Kiedy wchodzimy do sklepu, od wejścia czujemy zapach świeżego pieczywa. Zaraz obok znajduje się dział z owocami i warzywami ułożonymi wzdłuż wielkich luster. To sprawdzone tricki, dzięki którym stajemy się głodni i zaczynamy “kupować oczami”. Każdemu z nas zdarzyło się wejść do sklepu z wilczym apetytem. Nie dość, że kupujemy wówczas więcej, to również produkty, na które w domu nie mamy już ochoty lub nie wiemy, w jaki sposób je wykorzystać. Aby uniknąć podobnych sytuacji, najlepiej iść do sklepu po obiedzie lub obfitym śniadaniu.
Planujesz wydatki, przygotowujesz domowy budżet, a pomimo to nie udaje Ci się nic odłożyć? Dowiedz się jak oszczędzać skutecznie i bez zbędnych wyrzeczeń.
Nadesłał:
JoannaS
|
Komentarze (0)