Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko
Jak pomóc niemowlęciu z grypą żołądkową
Zobacz więcej zdjęć » |
W pierwszych latach życia dziecka rotawirus może atakować nawet kilka razy w roku. Powszechność tej choroby nie powinna usypiać czujności rodziców. Często nie znaczy niegroźnie.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Grypa żołądkowa u niemowląt zaczyna się nagle i najczęściej od początku ma gwałtowny przebieg. Wysoka gorączka przekraczająca 39°C to niemalże standard przy tej chorobie. Do tego dochodzi ból brzuszka, gwałtowne wymioty oraz trudna do powstrzymania biegunka. Niestety nie ma lekarstwa usuwającego przyczyny grypy żołądkowej, można jedynie łagodzić skutki.
Dzieciom nie podaje się leków hamujących luźne stolce. Jedyne co można podać to lek przeciwgorączkowy przy wysokiej gorączce, probiotyk oraz preparaty z elektrolitami dedykowane dzieciom. Jednak najważniejsze jest zadbanie o odpowiednią ilość płynów w diecie malucha. Wymioty i biegunka w bardzo krótkim czasie mogą doprowadzić do odwodnienia, co u niemowląt jest szczególnie groźne. Dzieci karmione piersią powinny być karmione ze zwiększoną częstotliwością, dzieci karmione butelką można karmić jak przed chorobą, a dodatkowo podawać wodę do picia. Dzieci, które przyjmują stałe pokarmy, powinny przejść na dietę lekkostrawną, dodatkowo dostawać więcej napojów. Ważne, by nie były to napoje gazowane ani soki. Aby zapobiec odwodnieniu, najlepiej podawać dziecku wodę lub herbatę rumiankową.
Niemowlę, nawet jeśli nie chodzi do żłobka, może łatwo zarazić się grypą żołądkową od pozostałych domowników. Niestety choroba ta rozprzestrzenia się niezwykle szybko i niewiele trzeba, by przenieść ją na dziecko. O tym, jakie środki ostrożności można przedsięwziąć, by nie zarazić niemowlęcia, można przeczytać na portalu www.zdrowemaluchy.pl
Objawy grypy żołądkowej często mylone są z inną chorobą – szkarlatyną. Początkowy przebieg choroby jest podobny, jednakże w przypadku szkarlatyny trzeba koniecznie podać dziecku antybiotyk. Przy grypie żołądkowej nie zachodzi taka konieczność. Stąd często rodzice mylnie stawiając diagnozę, nie udają się z dzieckiem do lekarza, czego skutki mogą być katastrofalne. O konsekwencja nieleczenia szkarlatyny można przeczytać tutaj: http://kobietawielepiej.pl/macierzynstwo/male-dziecko-2-6-lat/szkarlatyna-czym-moze-sie-skonczyc-jesli-nie-bedzie-leczona
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)