Firma » Praca

Jak pracują przedstawiciele handlowi?

Jak pracują przedstawiciele handlowi?
Zobacz więcej zdjęć »
Jak pracują przedstawiciele handlowi? Najczęstsze skojarzenia z tym zawodem to: służbowy telefon, laptop, liczne wyjazdy i nienormowany czas pracy. Do tej puli można doliczyć produkty, o których trzeba opowiedzieć potencjalnym klientom.

Należy jednak pamiętać, że do zadań przedstawiciela handlowego nie należy wyłącznie sprzedaż. To bardzo odpowiedzialna funkcja, która nierzadko ma ogromny wpływ na cały wizerunek firmy.

 1. Przedstawiciele handlowi - jak wygląda ich praca?
 2. Predyspozycje osobowościowe
 3. Handlowi przedstawiciele a ścieżka kariery

Badania rynku pokazują, że przedstawiciele handlowi nadal będą odgrywać kluczową rolę w niejednej firmie. Ich mocną pozycję wspiera zyskujący na popularności outsourcing sprzedaży i zarządzanie sprzedażą.Przedstawiciele handlowi - jak wygląda ich praca?

Podstawowe zadania, jakie mają przedstawiciele handlowi to:

 • pozyskiwanie klientów i realizacja celów sprzedażowych,
 • zawieranie umów,
 • posprzedażowa obsługa klienta,
 • utrzymywanie dobrych relacji z klientami,
 • budowanie wizerunku poprzez zaświadczanie o firmie.

Te kompetencje przynależą do przedstawiciela handlowego niezależnie od tego, czy jest pracownikiem w danej firmie czy jedynie realizuje outsourcing sprzedaży. Bardzo często przedstawiciel handlowy ma pod opieką konkretny region lub konkretne produkty. Jego narzędziem pracy jest samochód, ale i telefon oraz mail.Predyspozycje osobowościowe

Trudno o jednoznaczną charakterystykę zawodu przedstawiciela handlowego. Duży wpływ mają na nią oferowane produkty czy branża, w jakiej działa dana osoba. Uogólniając, można jednak przyjąć, że praca ta raczej nie polega na siedzeniu w biurze. To zawód mobilny wymagający ciągłego kontaktu z klientem, a nie wszystko da się zorganizować przez email czy telefon.

Oprócz samej sprzedaży kluczem do sukcesu w zawodzie przedstawiciela handlowego jest nawiązywaniem i podtrzymywaniem relacji biznesowych. Wynika z tego, że to profesja, w której odnajdą się osoby otwarte na potrzeby innych, komunikatywne i empatyczne, dobrze wyczuwające nastroje i potrzeby klientów. Przyda się samodzielność i odporność na stres oraz dobra organizacja pracy własnej. Liczy się logiczne myślenie i talent negocjatora.Handlowi przedstawiciele a ścieżka kariery

Aby rozpocząć pracę przedstawiciela handlowego, wcale nie trzeba mieć wykształcenia wyższego. To jeden z zawodów, w których większe znaczenie mają predyspozycje osobiste niż dyplom. Przyda się jednak wiedza z ekonomii, marketingu, przedsiębiorczości. Konieczne jest na pewno prawo jazdy oraz dyspozycyjność.

Źródło fotografii: unsplash.com
Licencja: https://unsplash.com/licenseRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (1)

 • avatar
  ~dede 2021-09-11 11:49:29

  a ciekawe ile zarabia taki przedstawiciel


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »