Firma » Praca
Jak pracują przedstawiciele handlowi?
![]() |
Zobacz więcej zdjęć » |
Należy jednak pamiętać, że do zadań przedstawiciela handlowego nie należy wyłącznie sprzedaż. To bardzo odpowiedzialna funkcja, która nierzadko ma ogromny wpływ na cały wizerunek firmy.
- Przedstawiciele handlowi - jak wygląda ich praca?
- Predyspozycje osobowościowe
- Handlowi przedstawiciele a ścieżka kariery
Badania rynku pokazują, że przedstawiciele handlowi nadal będą odgrywać kluczową rolę w niejednej firmie. Ich mocną pozycję wspiera zyskujący na popularności outsourcing sprzedaży i zarządzanie sprzedażą.
Przedstawiciele handlowi - jak wygląda ich praca?
Podstawowe zadania, jakie mają przedstawiciele handlowi to:
- pozyskiwanie klientów i realizacja celów sprzedażowych,
- zawieranie umów,
- posprzedażowa obsługa klienta,
- utrzymywanie dobrych relacji z klientami,
- budowanie wizerunku poprzez zaświadczanie o firmie.
Te kompetencje przynależą do przedstawiciela handlowego niezależnie od tego, czy jest pracownikiem w danej firmie czy jedynie realizuje outsourcing sprzedaży. Bardzo często przedstawiciel handlowy ma pod opieką konkretny region lub konkretne produkty. Jego narzędziem pracy jest samochód, ale i telefon oraz mail.
Predyspozycje osobowościowe
Trudno o jednoznaczną charakterystykę zawodu przedstawiciela handlowego. Duży wpływ mają na nią oferowane produkty czy branża, w jakiej działa dana osoba. Uogólniając, można jednak przyjąć, że praca ta raczej nie polega na siedzeniu w biurze. To zawód mobilny wymagający ciągłego kontaktu z klientem, a nie wszystko da się zorganizować przez email czy telefon.
Oprócz samej sprzedaży kluczem do sukcesu w zawodzie przedstawiciela handlowego jest nawiązywaniem i podtrzymywaniem relacji biznesowych. Wynika z tego, że to profesja, w której odnajdą się osoby otwarte na potrzeby innych, komunikatywne i empatyczne, dobrze wyczuwające nastroje i potrzeby klientów. Przyda się samodzielność i odporność na stres oraz dobra organizacja pracy własnej. Liczy się logiczne myślenie i talent negocjatora.
Handlowi przedstawiciele a ścieżka kariery
Aby rozpocząć pracę przedstawiciela handlowego, wcale nie trzeba mieć wykształcenia wyższego. To jeden z zawodów, w których większe znaczenie mają predyspozycje osobiste niż dyplom. Przyda się jednak wiedza z ekonomii, marketingu, przedsiębiorczości. Konieczne jest na pewno prawo jazdy oraz dyspozycyjność.
Źródło fotografii: unsplash.com
Licencja: https://unsplash.com/license
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (1)
a ciekawe ile zarabia taki przedstawiciel