Społeczeństwo » Społeczeństwo
Jak przebiega usługa transportu zwłok?
Zobacz więcej zdjęć » |
Problem pojawia się w sytuacji, gdy zgon nastąpił w innym mieście, niż ma odbyć się pochówek. Wówczas niezbędny staje się krajowy transport zwłok. W poniższym tekście postaramy się pokrótce przybliżyć, na czym polega transport zwłok, jakie są formalności z nim związane, jakie są różnice między krajowym a międzynarodowym transportem zwłok. Zapraszamy do lektury.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Co zawiera usługa transportu zwłok?
Krajowy transport zwłok to usługa, która polega na przewozie zmarłego z miejsca, gdzie nastąpił zgon, do miejsca jego przeznaczenia, czyli zakładu pogrzebowego. Transport zwłok na terenie całej Polski odbywa się za pomocą samochodu. W przypadku gdy zgon miał miejsce bardzo daleko, poza granicami Polski, konieczny jest transport lotniczy. Transport osoby zmarłej obejmuje nie tylko sam przewóz zmarłego, ale także pomoc w załatwieniu formalności tak, aby transport odbył się w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Niezbędne dokumenty należy zgromadzić możliwie najszybciej, stąd pomoc w tym zakresie jest nieoceniona. Zaznaczmy przy tym, że krajowy transport zwłok może być realizowany przez zakład pogrzebowy lub firmę specjalizującą się w tej usłudze. Szukasz sprawdzonej firmy? Sprawdź ofertę https://mm-transport-zwlok.pl/
Jak przebiega to w praktyce – formalności niezbędne do transportu
Aby skorzystać z usługi transportu zmarłego, należy skontaktować się z zakładem pogrzebowym lub firmą transportową i podać im niezbędne informacje o miejscu skąd należy odebrać i dokąd zawieść ciało zmarłego. Wówczas zostaje przygotowany pojazd specjalny. Pracownicy obsługując zlecenie muszą mieć ze sobą komplet dokumentów w zależności od okoliczności zgonu, miejsca odbioru, jak również miejsca docelowego.
Międzynarodowy transport zwłok rządzi się nieco innymi prawami, jeśli chodzi o poszczególne kraje. Dlatego dokumenty te mogą się różnić. Główne z nich to:
- zgoda na wywóz zwłok - wydawana przez organy administracyjne lub sanitarne kraju, z którego odbywa się transport zwłok,
- certyfikat zdrowia - dokument potwierdzający stan ciała zmarłego i brak zagrożenia epidemiologicznego,
- certyfikat higieny - potwierdzający prawidłowe przygotowanie ciała do podróży i spełnienie norm sanitarnych,
- paszport lub dowód osobisty osoby zmarłej - jest potrzebny do identyfikacji ciała i potwierdzenia jego obywatelstwa;
- inne dokumenty mogą być wymagane w zależności od kraju docelowego transportu,
Krajowy a międzynarodowy transport zwłok – podstawowa różnica
Podstawowa różnica dotyczy odległości, jaką musi pokonać środek transportu. Aby pokonać odległość większą niż kilkaset kilometrów w jedną stronę, samochód będzie potrzebował często ponad doby. Dlatego też planując przewóz zwłok z Francji, Belgi należy to uwzględniać przy ustalaniu daty pogrzebu. Jeśli pochówek ma się odbyć bez komplikacji lepiej dać sobie nawet jeden dzień zapasu. Nigdy nie wiadomo jakie trudności może napotkać firma zajmująca się przewozem. Transport międzynarodowy to nie tylko więcej formalności. To również zmienne warunki pogodowe, wypadki, oczekiwanie na granicy i oczywiście wyższe koszty. Ważne, aby w tym trudnym czasie mieć partnera w postaci profesjonalnej firmy, który zdejmie z naszych barków całość spraw związanych z przewozem ciała.
Podsumowanie
Krajowy transport zwłok to usługa, która wyręcza rodzinę zmarłej osoby z kłopotliwej sytuacji, jaka wynika z konieczności przemieszczenia zmarłego z miejsca zgonu do miejsca pogrzebu. W zależności od potrzeb transport zmarłych może być krajowy lub zagraniczny. Do przewozu zmarłych niezbędne jest dopełnienie konkretnych formalności w zależności od kraju, z którego odbierane będzie ciało. W zgromadzeniu dokumentów możemy liczyć na pracowników firmy przewozowej. Dzięki temu możemy w pełni skupić się na pozostałych elementach organizacji pochówku, aby pożegnać zmarłego w miejscu jego wyboru i zgodnie z jego wolą.
Źródło fotografii: unsplash.com
Licencja: https://unsplash.com/license
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)