Technologie » Komputery

Jak przyspieszyć komputer z SSD NVMe U.2?

Dyski SSD to dziś synonim prędkości i wydajności. Gdy pojawiły się na rynku, korzystały z tych samych złącz, co HDD np. SATA czy SAS. Z czasem stały się one niewystarczające dla nośników oferujących coraz to większe prędkości przesyłu plików.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Potrzeba matką wynalazków

Prace nad nowym interfejsem pozwalającym na jeszcze szybsze przesyłanie danych niż dotychczas zaczęły się w 2007 roku, kiedy to utworzono grupę NVMHCI 1.0 pod kierownictwem Intela. 2 lata później rozpoczęto opracowywanie znanego nam standardu NVMe, którego wersja 1.0 została wydana 1 marca 2011 roku. Pierwszy dostępny komercyjnie chipset pojawił się w sierpniu 2012 roku, z kolei pierwszy dysk w lipcu 2013. Jego twórcą była firma Samsung, według której nośnik miał zapewniać prędkość odczytu 3 GB/s, czyli sześć razy większą niż poprzednia generacja dysków.
hdd_nvme_ssd.jpg

Najwyższa wydajność

Obecnie dyski NVMe występują w dwóch formatach - M.2 oraz U.2. Zaletą M.2 jest przede wszystkim miniaturowy rozmiar, z drugiej strony jednak ekspozycja płytki drukowanej naraża go na uszkodzenia. U.2 natomiast występuje wraz z ochronną obudową, dzięki której może być obsługiwany jak zwyczajny, 2,5-calowy dysk. Dzięki dyskom NVMe użytkownik otrzymuje gwarancję maksymalnej prędkości transferu potrzebnej w najbardziej intensywnych zadaniach, takich jak transfery oraz odświeżanie baz danych w czasie rzeczywistym, masowe gromadzenie danych z wielu sieci, VMware czy edycja dużych zasobów multimedialnych wirtualnej rzeczywistości na dużą skalę, wideo, muzyki i innych plików pomiędzy wieloma stacjami roboczymi.
nvme_sata_graph.jpg

Wygodny dostęp

Korzystanie z tak wydajnych dysków NVMe U.2 powinno iść w parze ze sprzętową wygodą użytkowania. Icy Dock przygotował w tym celu dwie obudowy, które gwarantują nie tylko prostą obsługę wymiany na gorąco, ale przede wszystkim ochronę cennych danych magazynowanych na nośnikach. Model ToughArmor MB601VK-B stworzono dla jednego dysku, mieści się on w 3,5-calowej zatoce. Z kolei ToughArmor MB699VP-B może przyjąć 4 dyski i pasuje do 5,25-calowej zatoki.
nvme_flyer_2.jpg


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Barbara Trepka

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »