Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Jak rozpoznać objawy endometriozy?

Endometrioza jest jedną z przyczyn niepłodności. Rozpoznawana u kobiet w wieku rozrodczym, a podłoże jej występowania w dalszym ciągu pozostaje zagadką dla środowisk lekarskich. Na jakie objawy należy zwrócić uwagę przed podjęciem diagnostyki w kierunku tej choroby? Co powinno nas zaniepokoić?

Co to jest endometrioza i jakie daje objawy?

Endometrioza w obrazie klinicznym wygląda następująco: błony śluzowej macicy (tzw. endometrium) znajdują się nie tylko w jej obrębie, lecz także poza nim. Charakterystyczne tutaj jest zaobserwowanie w ogniskach chorobowych istnienia gruczołów przypominających endometrium oraz ich podścieliska.

Endometrioza występuje pod kilkoma postaciami:


o jajnikową,
o głęboko naciekającą,
o otrzewną.

Oznakami, które mogą świadczyć o występowaniu tejże jednostki chorobowej w naszym organizmie i bezsprzecznie wymagają interwencji lekarza są:

o bardzo bolesne i obfite krwawienia miesiączkowe,
o kłopoty z zajściem w ciążę
o odczuwanie bólu w trakcie wypróżniania,
o dyskomfort podczas stosunków fizycznych,
o krótkotrwałe, lecz często występujące boleści brzucha o nieznanej etiologii.

Ważne by zwrócić uwagę na moment, gdy pojawią się powyższe objawy Endometrioza może dotyczyć każdej z nas!

Endometrioza a ciąża

Bardzo często dowiadujemy się o endometriozie dopiero w momencie licznych i nieudanych prób poczęcia potomka. Wpływ na to ma ognisko chorobowe, czyli anomalie powstałe w układzie rozrodczym. Sporą nadzieję, by zostać rodzicem w sposób naturalny daje zabieg usunięcia torbieli endometrialnej.

Endometrioza – leczenie

Zarówno w kwestiach diagnostycznych, jak i leczniczych w medycynie powszechnie stosowane są zabiegi laparoskopowe. Ta metoda to szansa na stwierdzenie, które stadium choroby nas dotyczy, określenie dokładnego umiejscowienia zmian zapalnych oraz usunięcie torbieli, bądź powstałych blizn czy zrostów. Rozpoznanie endometriozy nie zawsze jednak wymaga wykonania laparoskopii. W niektórych przypadkach wystarczy standardowe przezpochwowe badanie ultrasonograficzne (USG) oraz szczegółowy wywiad z pacjentką. Rzadziej zalecanym narzędziem do diagnostyki jest rezonans magnetyczny. Nie wszyscy specjaliści są przekonani o konieczności ingerencji chirurgicznej i decydują się na leczenie endometriozy przy pomocy farmakoterapii, w której skład wchodzą środki hormonalne. Choroba ta, pomimo faktu, iż nie zagraża życiu stanowi bardzo rozległy problem. Dzięki ciągłym próbom nieustannie udoskonala się metody jej eliminacji.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »