Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Jak się leczą 30-latkowie?

30-latkowie to grupa najczęściej korzystająca ze zwolnień lekarskich. Wśród specjalistów, do których chodzą najwięcej, są ginekolog, dermatolog, ortopeda oraz endokrynolog. Badania laboratoryjne stanowią ponad połowę świadczeń medycznych, z których korzystają.

Ze statystyk absencji chorobowej gromadzonych przez ZUS wynika, że grupą wiekową, która najczęściej korzysta ze zwolnień lekarskich, są osoby pomiędzy 30. a 39. rokiem życia[1]. Wystawiono im 27% ogółu zaświadczeń lekarskich, a ich długość stanowiła prawie 28% łącznego czasu nieobecności chorobowej wszystkich pracowników. W związku z tym SALTUS Ubezpieczenia postanowił sprawdzić, do jakich lekarzy najczęściej chodzą i z jakich badań korzystają.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

– Najczęściej 30-latkowie korzystają z diagnostyki laboratoryjnej, to ponad połowa zamawianych przez nich świadczeń medycznych. Na drugim miejscy znajdują się konsultacje specjalistyczne, a na trzecim diagnostyka obrazowa. Wizyty u internisty to jedynie niecałe 7% usług zdrowotnych, z których korzystają. Choć sporo ze świadczeń związanych jest z ciążą, to mimo to statystyki potwierdzają niestety, że pokolenie Y cierpi na więcej problemów zdrowotnych, niż ich rodzice w tym wieku – zauważa Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Do jakich specjalistów chodzą 30-latkowie?

Wśród specjalistów, do których najczęściej chodzą osoby pomiędzy 30. a 39. rokiem życia ubezpieczone w SALTUS TUW, znajdują się:

  • ginekolog,
  • dermatolog,
  • ortopeda,
  • endokrynolog,
  • laryngolog.

Porady ginekologiczne stanowią 28% konsultacji, z których co miesiąc korzysta ta grupa wiekowa. 12% to wizyty dermatologiczne, a 11% to porady ortopedyczne. O pomoc do endokrynologa zwracają się w 10% przypadków, a do ortopedy w 7%. W dalszej kolejności korzystają z konsultacji okulistycznych, neurologicznych, alergologicznych, kardiologicznych i gastrologicznych.

Te statystyki dają wgląd w to, z jakimi problemami zdrowotnymi borykają się przedstawiciele Millenialsów. Fakt największego zainteresowania wizytami ginekologicznymi wynika z tego, że są to w znacznej większości porady związane z ciążą. O wiele istotniejsze w kontekście analizy stanu zdrowia 30-latków są pozostałe konsultacje specjalistyczne, które odbywają. Wysoki odsetek wizyt ortopedycznych i endokrynologicznych potwierdza, negatywne trendy zdrowotne, które obserwowane są już od kilku lat. Rosnący odsetek osób prowadzących siedzący tryb życia oraz fakt, że wykonywanie wielu współczesnych zawodów wiąże się z długotrwałym przebywaniem w wymuszonej pozycji ciała, sprawia, że coraz więcej osób boryka się z nabytymi wadami postawy, już w młodym wieku.

– Bardzo istotnym zjawiskiem, którego nie można bagatelizować, jest fakt, że wielu 30-latków zmaga się z zaburzeniami hormonalnymi. Żadna inna spośród 5 analizowanych przez nas grup wiekowych nie odbywa miesięcznie tylu konsultacji endokrynologicznych, co oni. Ich wizyty stanowią 27% ogółu. Problemy hormonalne mogą być powodowane m.in. przez nadmierny stres oraz zbyt małą aktywność fizyczną, czyli zjawiska powszechne wśród Millenialsów – dodaje Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.

Jak badają się Millenialsi?

Osoby pomiędzy 30. a 39. rokiem życia są też grupą, która wykonuje najwięcej badań laboratoryjnych – 24% ogółu. Najczęściej są to podstawowe badania profilaktyczne, czyli:

  • morfologia krwi,
  • sprawdzenie poziomu TSH,
  • badanie ogólne moczu,
  • kontrola fT4,
  • analiza poziomu glukozy.

W dalszej kolejności wykonują próby wątrobowe, sprawdzają poziom fT3, kreatyniny oraz kontrolują poziom cholesterolu za pomocą lipidogramu. Fakt, że aż 3 z 10 najczęściej wykonywanych badań dotyczy problemów hormonalnych, potwierdza, że zaburzenia pracy tarczycy są bardzo istotnym problemem w tej grupie wiekowej.

Z kolei do najczęściej wykonywanych badań obrazowych należą:

  • USG miednicy,
  • USG piersi,
  • USG jamy brzusznej,
  • USG tarczycy,
  • EKG spoczynkowe.


[1] Absencja chorobowa w 2018 roku, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Warszawa 2019.




Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brandscope

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »