Firma » System prawny

Jak sporządzić testament urzędowy

Jak sporządzić testament urzędowy
Zobacz więcej zdjęć »
Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest testament urzędowy (allograficzny)? Zgodnie z prawem spadkowym jest to jedna z obowiązujących form testamentu zwykłego.

Testament urzędowy wziął swoją nazwę od sposobu jego sporządzania: spadkodawca oświadcza swoją ostatnią wolę w formie ustnej w obecności co najmniej dwóch świadków, przed osobą urzędnika państwowego. Osobą urzędnika, zgodnie z prawem spadkowym, może być w tym wypadku wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta, marszałek województwa, sekretarz powiatu lub sekretarz gminy lub też kierownik urzędu stanu cywilnego.

Dzięki obecności urzędnika testament allograficzny określany jest mianem dokumentu urzędowego, który został sporządzony zgodnie z prawem, przez co spadkodawca może czuć się wyjątkowo pewnie, gdyż testament ten ma taką samą moc prawną jak testament notarialny.

Warto zaznaczyć, iż podważenie testamentu notarialnego jest praktycznie niemożliwe, dlatego też jest on preferowaną i ogólnie sugerowaną formą testamentu.

Aby mogło nastąpić ważne i prawomocne sporządzenie testamentu allograficznego, konieczne jest złożenie ustnego oświadczenia woli przez spadkodawcę przed upoważnionym do tego urzędnikiem w obecności dwóch świadków.

Konieczne jest także spisanie oświadczenia spadkodawcy w protokole z podaniem daty jego sporządzenia, odczytanie protokołu na głos spadkodawcy w obecności dwóch świadków, podpisanie protokołu przez spadkodawcę, urzędnika oraz świadków testamentu.

Ważne obwarowania dotyczą również świadków, którzy są konieczni przy tej formie testamentu.

Świadkami nie mogą być osoby, które nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych: są niewidome, głuche lub nieme; nie potrafią czytać i pisać; nie władają językiem, w którym spadkodawca sporządza testament; zostały skazane prawomocnie wyrokiem sądowym za fałszywe zeznania; mają w testamencie przewidzianą jakąś korzyść..  Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nnbobak

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 2 dni:
BEZPŁATNE ZAJĘCIA PRÓBNE W ATMOSFERZE MULTISPORT W WARSZAWIE
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »