Dom » Budownictwo

Jak ubiegać się o dofinansowanie kolektorów słonecznych

Jak ubiegać się o dofinansowanie kolektorów słonecznych
Zobacz więcej zdjęć »
Do końca 2014r. można starać się otrzymać wsparcie w zakresie pokrycia części kosztów zakupu i montażu kolektorów słonecznych. Dofinansowanie polega na spłacie do 45% kapitału, zaciągniętego na ten cel w ramach otrzymanego kredytu bankowego.

Program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej adresowany jest do inwestorów indywidualnych i wspólnot mieszkaniowych. Jakie kroki należy podjąć, aby otrzymać dopłatę?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Kolektory słoneczne - podstawowe informacje

Kolektory słoneczne nazywane również solarami to urządzenia zmieniające energię promieniowania słonecznego na energię cieplną. Głównym elementem kolektora jest absorber, który odpowiedzialny jest za pochłanianie promieniowania słonecznego i zamianę go w ciepło. Dzięki przewodom i znajdującym się w ich układzie płynie na bazie glikolu ciepło jest przesyłane z absorbera do budynku. Absorber może być zbudowany z blachy aluminiowej lub miedzianej, pokrytej warstwą absorbującą.

Najpopularniejsze kolektory słoneczne można podzielić na dwie kategorie - płaskie, zwykle cieczowe oraz rurowe (próżniowe). Użycie tych pierwszych zaleca się, gdy większe ilości ciepłej wody są zużywane porą letnią, natomiast, gdy ich zużycie występuje na porównywalnym poziomie zarówno latem, jak i zimą - rekomenduje się wówczas instalację kolektora próżniowego. Solary próżniowe są korzystniejszym rozwiązaniem przy posiadaniu dachu o mniejszych rozmiarach oraz w sytuacji, kiedy nie ma możliwości optymalnego ustawienia kolektorów płaskich w południowym kierunku - kolektory próżniowe cechują się większymi możliwościami instalacji, przez co ich montaż możliwy jest zarówno w pionie, jak i poziomie.

Przed dokonaniem zakupu kolektora warto wcześniej zapoznać się z jego parametrami. Należy jednak pamiętać, że lepszej jakości kolektor będzie wyróżniał się wyższą sprawnością optyczną oraz niższymi współczynnikami strat.

Jak otrzymać dofinansowanie - krok po kroku

  1. Wybierz odpowiedni zestaw solarny, posiadający certyfikat zgodności z normą jakości EN-12975-2 lub europejski certyfikat Solar Keymark oraz zleć instalatorowi wykonanie projektu instalacji solarnej wraz ze sporządzeniem kosztorysu.

  2. Wybierz bank, w którym złożysz wniosek kredytowy. Banki, które powinno brać się pod uwagę powinny mieć podpisaną umowę z NFOŚiGW, należą do nich: Bank Ochrony Środowiska,  Bank Polskiej Spółdzielczości S.A, Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A, Mazowiecki Bank Regionalny S.A, Krakowski Bank Spółdzielczy oraz Warszawski Bank Spółdzielczy.

  3. Złóż dwa wnioski - pierwszy o kredyt w banku i drugi o dofinansowanie z NFOŚiGW.

  4. Kompletuj dokumentację oraz przestrzegaj terminów - Ważne jest, aby podczas zakupu i instalacji kolektora zbierać faktury VAT, a zakupu dokonywać dopiero po terminie złożenia wniosku o kredyt w banku. Odbiór techniczny instalacji może natomiast mieć miejsce dopiero po zawarciu umowy o kredyt przez uprawnionego do tego instalatora lub inspektora nadzoru budowlanego.

  5. Przekaż protokół zdawczo - odbiorczy i inne wymagane dokumenty potwierdzające prawidłowe wykonanie instalacji zgodnie z wymogami banku kredytującego.

Dofinansowanie dotyczy całej instalacji solarnej, tj. projektu budowlano - wykonawczego, kolektorów słonecznych, zasobnika wody użytkowej, automatyki, ciepłomierza oraz aparatury kontrolno - pomiarkowej, osprzętu solarnego, jak również kosztów montażu instalacji. Wsparcie może wynieść do 45% kosztów zakupu i instalacji kolektorów słonecznych, jednak z zastrzeżeniem, że jednostkowy koszt kwalifikowany nie może przekroczyć 2250zł brutto na 1m2 powierzchni całkowitej (powierzchnia brutto kolektora), przeznaczonej na instalację kolektorów. Od października 2013r.nastąpi aktualizacja zasad dofinansowania instalacji, która polegać będzie na zmianie kwoty kwalifikowanej, która zależeć będzie nie od powierzchni całkowitej, a od powierzchni apertury czynnej instalacji kolektorów, czyli tej, która bierze udział w pozyskiwaniu energii słonecznej.

Należy także wspomnieć, że od otrzymanego wsparcia należy zapłacić podatek dochodowy, który odpowiednio do skali podatkowej wynosi 18 lub 32%.

Korzyści z instalacji solarnej

  • oszczędność pieniędzy na rachunkach za ogrzewanie i ciepłą wodę,

  • ograniczenie możliwości  braku ciepłej wody,

  • korzyści ekologiczne związane z ograniczeniem zużycia źródeł energii,

  • wzrost wartości nieruchomości,

  • stosunkowo krótki czas zwrotu z inwestycji,

  • możliwość otrzymania wsparcia finansowego na zakup i instalację kolektorów z programu państwowego w postaci preferencyjnych warunków kredytu.

Powyższy tekst jest fragmentem obszerniejszego artykułu prezentującego podstawowe informacje na temat możliwości uzyskania dofinansowania na zakup kolektorów słonecznych. Pełna wersja publikacji, zawierająca zbiór porad oraz listę podstawowych definicji z zakresu tematyki solarów znajduje się na blogu firmy instalacyjnej Meteo System.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Meteo System
http://www.meteo-system.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »