Technologie » Komputery

Jak wybrać dobry program antywirusowy?

Jak wybrać dobry program antywirusowy?
Zobacz więcej zdjęć »
Wielu osobom wydaje się, że jeżeli korzystają jedynie ze sprawdzonych stron, nie klikają w żadne podejrzane pliki, nie uruchamiają w ogóle programów p2p, ani nie ściągają plików EXE, ZIP lub RAR, to nie muszą instalować oprogramowania antywirusowego na komputerze.
Nic bardziej mylnego. Pomysłowość cyberprzestępców nie ma granic i nigdy nie wiadomo, kiedy nasz komputer, laptop czy też smartfon zostanie zainfekowany. Wystarczy sobie przypomnieć masowe straty powodowane przez ogólnoświatowe wirusy, jak Conficker czy Blaster. Poza tym, w natłoku codziennej korespondencji mailowej i spamu łatwo przez przypadek kliknąć w coś, co wygląda całkiem niewinnie, jak np. pocztówka elektroniczna.

Programów antywirusowych jest dość dużo na rynku. Do wyboru mamy zarówno płatne, jak i darmowe. Zdarzają się także wersje trialowe płatnych programów, które umożliwiają bezpłatne testowanie produktu przez określony czas. W wyborze najlepszych, czyli najbardziej skutecznych zabezpieczeń pomocny bywa ranking antywirusów.
Bardzo dobre i wiarygodne są testy i rankingi przeprowadzane przez ekspertów AV-TEST.

Ranking antywirusów za cały rok 2014 w kategorii najlepszej ochrony dla klientów indywidualnych wygrał Trend Micro Internet Security. Za najlepszą wydajność został nagrodzony Kaspersky Internet Security, a najbardziej użyteczny był program Avira AntiVirus Pro.

Najnowszy ranking antywirusów opublikowany przez Komputer Świat wykazuje, ze jeżeli chodzi o kwestie zawiązane z ochroną komputera, czyli wszelkie zabezpieczenie komputera przed szkodliwym oprogramowaniem oraz atakami, to maksymalną ilość punktów zdobyły takie programy, jak Avira AntiVirus Pro i Trend Micro Internet Security 2015.
W zakresie obciążenia komputera, czyli wpływu na wydajność i prędkość komputera, najlepsze zostały Bitdefender Internet Security 2015 oraz Kaspersky Lab Internet Security 2015. Natomiast w kwestii użyteczności, czyli występowania błędnych komunikatów i fałszywych alarmów prawie wszystkie przetestowane antywirusy osiągnęły maksymalną ilość punktów.

Najgorzej w ochronie wypadły dwa programy, mianowicie K7 Computing Total Security oraz ThreatTrack VIPRE Internet Security. Ten drugi antywirus także w ogólnej ocenie okazał się najgorszy. A co ciekawe, ranking antywirusów najczęściej sprzedawanych w Polsce w marcu 2015 roku wygrał Symantec Norton Internet Security 2014.

Przy okazji warto też wspomnieć, iż smartfony oraz tablety z systemem Android również powinny być zabezpieczone antywirusem. I w tym przypadku w ostatnim rankingu ekspertów AV-TEST aż 17 oprogramowań antywirusowych osiągnęło maksymalną ilość punktów. Są to Ahnlab, Anguanjia, Antiy, avast, Baidu, Bitdefender, BullGuard, ESET, F-Secure, Ikarus, Cheetah Mobile, PSafe, Qihoo360, Quick Heal, Sophos, Trend Micro.

Na koniec jedna uwaga. Trzeba pamiętać, aby na bieżąco śledzić ranking antywirusów oraz ich omówienia pisane przez specjalistów. To, co jest najlepsze na dziś, niekoniecznie będzie się w 100% sprawdzać za pół roku. I druga kwestia, nigdy nie należy instalować dwóch programów antywirusowych jednocześnie, bo będą się wzajemnie blokować. Warto więc uważać na programy antywirusowe, jak McAfee, które mogą się instalować automatycznie przy aktualizacji Adobe Flash.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MatDob

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 8 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »