Dom » Wnętrza

Jak wybrać lampę do jadalni?

Jak wybrać lampę do jadalni?
Zobacz więcej zdjęć »
Wspólne, rodzinne spożywanie posiłków jest bardzo ważne, chociaż w ciągu tygodnia często niemożliwe. Tym bardziej warto celebrować wspólne śniadania, obiady i kolacje w weekendy, święta i podczas uroczystości rodzinnych.

Oczywiście niezbędnym warunkiem wspólnego posiłku jest posiadania jadalni lub chociażby kącika jadalnego. Warto o tym pomyśleć już na etapie urządzania mieszkania. Jednocześnie należy dołożyć wszelkich starań, by miejsce to było odpowiednio oświetlone.

Co w kontekście jadalni znaczy „odpowiednio oświetlone?" Przede wszystkim światło nie może razić jedzących domowników, więc polecane są lampy z kloszem. Równocześnie ilość światła musi być wystarczająca, tak, by można było komfortowo jeść, a także by podkreślić wystrój stołu. Nie wolno zapominać o tym, że bardzo często stół w jadalni jest wykorzystywany do innych celów, na przykład do pracy, odrabiania lekcji czy majsterkowania czy innego hobby. Przydatne w takim wypadku może być oświetlenie uzupełniające - np. lampa podłogowa lub przystawiane w razie potrzeby lampki biurkowe. Można też pomyśleć o kinkietach ściennych. Zresztą z dodatkowego oświetlenia warto korzystać także podczas posiłków, gdyż buduje ono przyjemną atmosferę. Generalnie lampy w jadalni powinny dawać łagodne, rozproszone światło. W pomieszczeniu tym bardzo przydatne są też ściemniacze, dzięki którym można regulować stopień oświetlenia jadalni i wprowadzać bardziej kameralną atmosferę, np. w czasie wieczoru z winem i przekąskami.


Lampy w jadalni należy zawiesić na stosownej wysokości nad stołem. Optymalna odległość między źródłem światła a blatem to 50-60 cm, jeżeli lampa jest duża, dystans należy zwiększyć do 75-90 cm. Ma to uzasadnienie praktyczne - lampa wisząca niżej zasłaniałaby współbiesiadników i stwarzałaby ryzyko ciągłego potrącania jej głową np. podczas donaszania potraw na stół. Bardzo dobrze sprawdzają się lampy z regulowaną wysokością, a także żyrandole z żarówkami skierowanymi do góry - nie oślepiają.

Kształt lamp w jadalni powinien być determinowany kształtem stołu. I tak do tego okrągłego idealnie pasować będzie centralnie powieszona lampa z okrągłym kloszem, do kwadratowego lampa również kwadratowa, a do prostokątnego kilka mniejszych lamp powieszonych wzdłuż osi stołu.

Więcej porad związanych z aranżacją oświetlenia znajdziesz tu: lampy sklep internetowy.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nataliag

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Krys 2017-09-06 10:03:22

    Warto rozważyć oświetlanie ledowe jest wiele możliwości http://www.szuflandia.info/sklep/oswietlenie_led


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »