Gospodarka » Bezpieczeństwo
Choroby, na które jesteśmy narażeni przez zanieczyszczone powietrze
Zobacz więcej zdjęć » |
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że hasło „zanieczyszczenia powietrza" wbrew pozorom nie powinno się nam kojarzyć z tym, co nas czeka po opuszczeniu domu. Znacznie więcej zagrożeń czyha na nas we własnych czterech kątach. Do wnętrza budynków przedostaje się powietrze z zewnątrz, niosące ze sobą zanieczyszczenia chemiczne i mikrobiologiczne i nie znajdując ujścia (zwłaszcza w zimie, kiedy pomieszczenia są rzadko wietrzone), pogarsza jakość powietrza wewnętrznego. Dodatkowo w mieszkaniu znajduje się całe mnóstwo źródeł zanieczyszczeń: środki chemiczne wykorzystywane do sprzątania, zwierzęta, roztocza, pleśń, materiały budowlane, no i my - ludzie. Ponadto wiele zanieczyszczeń, zwłaszcza mikrobiologicznych, znajduje się w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Regularne i długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach, gdzie pomieszczenie jest mocno zanieczyszczone, jest bardzo niekorzystne dla zdrowia, a także samopoczucia. Szczególnie panie cierpią z powodu wysuszenia włosów, skóry i paznokci. Wysuszają się także błony śluzowe, przez co po pierwsze cierpimy na dyskomfort z powodu podrażnienia oczu i suchości w gardle, a po drugie znacznie wzrasta ryzyko infekcji, ponieważ wysuszona śluzówka nie jest w stanie nas bronić przed inwazją chorobotwórczych drobnoustrojów.
W rezultacie często dokucza nam katar i kaszel, cierpimy na bóle i zawroty głowy, mamy problemy z zasypianiem i jakością snu, pogarsza się nasze samopoczucie, mamy problemy z koncentracją. Wzrasta ryzyko pojawienia się alergii. Objawy te są jednak niejednoznaczne i zachorowania nie są łączone ze złą jakością powietrza, ale raczej przypisywane sezonowym przeziębieniom. Możemy także cierpieć z powodu zakażenia mykotoksynami, astmy oskrzelowej czy różnych infekcji wirusowych, w tym jakże groźnej grypy.
Pod koniec lat 80-tych poprzedniego stulecia na liście chorób publikowanej przez WHO pojawił się Syndrom Chorego Budynku. Jest to zespół dolegliwości towarzyszących ludziom, którzy większość czasu (tak w pracy jak w domu) spędzają w pomieszczeniach klimatyzowanych i wentylowanych. Chorzy skarżą się przede wszystkim na nudności, drażliwość, zaburzenia pamięci i koncentracji, obniżenie nastroju aż do depresji, napady duszności i kaszlu, zmiany skórne, bezsenność i bóle mięśni.
Inna choroba związana z zanieczyszczonym powietrzem, głównie w przewodach klimatyzacyjnych, to tzw. legionelloza, choroba legionistów wywoływana przez bakterię Legionella. Szczególnie niebezpieczna jest jej płucna odmiana, powodująca zapalenie płuc niezwykle trudne do leczenia.Legionella jest oporna na większość antybiotyk i powoduje śmiertelność na poziomie 15-30 procent.
Dlatego należy dokładać wszelkich starań, by instalacja wentylacji i klimatyzacji były regularnie czyszczone i dezynfekowane. Czyszczenie kanałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w większości miejsc pracy powinno być wykonywane co najmniej raz w roku, ale zalecana jest większa częstotliwość.
Nadesłał:
nataliag
|
Komentarze (0)