Dom » Budownictwo

Jak wybrac przydomową oczyszczalnie ścieków

Jak wybrac przydomową oczyszczalnie ścieków
Zobacz więcej zdjęć »
W Polsce w dalszym ciągu w małych miejscowościach nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej, natomiast stan sieci wodociągowej jest jedynie trochę lepszy. Dlatego nowo budowane budynki muszą stosować indywidualną kanalizację w postaci przydomowych oczyszczalni ścieków lub szamba.

Zalet drugiego rozwiązania trudno szukać, może jedynie po za ceną, dlatego skupmy się na przydomowych oczyszczalniach ścieków.

W kwestii technicznej mają tutaj zastosowanie przepisy prawa budowlanego oraz technicznych warunków jakim powinny odpowiadać budynki..... Zgodnie z nimi indywidualne małe oczyszczalnie ścieków nie wymagają pozwolenia na budowę a jedynie zgłoszenie. Jest to duże ułatwienie ponieważ chcąc wykonać taki obiekt u siebie nie musimy wykonywać projektu budowlanego z czym się wiąże wykonanie mapy przez geodetę i projektu przez uprawnionego projektanta. Wystarczy złożyć szkice i rysunki oraz nanieść oczyszczalnie na mapę uzyskaną z wydziału geodezji. Skutkuje to tym że pozwolenie może nas kosztować 30 zł a nie 500-1000 zł gdyby to był projekt budowlany. Indywidualne oczyszczalnie ścieków są zaliczane do instalacji kanalizacyjnej budynku, jednak według urzędów skarbowych traktowane są jako sieć i obciążone są podatkiem 23% VAT.

Wiedząc jak uzyskać pozwolenie w kolejnym etapie należy skupić się na wyborze wykonawcy który przeprowadzi montaż przydomowej oczyszczalni ścieków. Tutaj nie ma złotej zasady ale warto zwrócić uwagę na ten szczegół że oczyszczalnia jest mocno uzależniona od warunków gruntowych na danym terenie. A co się z tym wiąże to najlepiej wybrać takiego wykonawcę który zna dany teren. Dlatego taka nasza rada aby firmę instalacyjną zawsze wybierać z okolicy, ponieważ oni najlepiej wiedzą czego można się spodziewać wykonując drenaż w danym terenie.

Trzecią kwestią jaką należy rozstrzygnąć to rodzaj przydomowej oczyszczalni ścieków. I tutaj dochodzimy to tematu nad którym można czytać mnóstwo opinii, reklam, stron internetowych i jedynego czego się dowiemy to to że opinie są mocno skrajne. Czasami przeczytamy że drenaże są najlepsze, inni napiszą że tunele bo maja wolne przestrzenie w środku, a jeszcze inni że studnie chłonne bo zajmują najmniej miejsca. Autor tego artykułu poda kilka wskazówek ale nie poda jednoznacznej odpowiedzi czym się kierować.

  1. Czy ilość ścieków jaką musi przerobi oczyszczalnia zależy od jej rodzaju? Nie, ilość wody jaką zużywamy jest zależna od nas a nie od rodzaju oczyszczalni jaką posiadamy.

  2. Czy sposób w jaki woda jest wchłaniana w gruncie zależy od sposobu jej rozsączenia? Nie, dla wody nie ma znaczenia czy jest to drenaż, tunel, pakiet czy studnia chłonna.

  3. Czy powierzchnia na jakiej się rozsącza się woda ma znaczenie? Tak, im mamy większą powierzchnię rozsączenia to tym więcej możemy w niej pozbyć się wody.

Odpowiadając sobie na te trzy pytania uzyskamy odpowiedz jaka przydomowa oczyszczalnia ścieków jest najlepsza. Nie Państwo pamiętają że najważniejszy jest zawsze sposób odprowadzenia ścieków w nie rodzaj zastosowanej oczyszczalni ponieważ jeśli zbiornik źle działa a drenaż dobrze to cała oczyszczalnia spełnia swoją funkcję a jeżeli zbiornik dobrze działa a drenaż nie to całość nie nadaje się do użytku. Dlatego należy się skupić na odpowiednim sposobie rozsączenia ścieków w gruncie a nie na wyborze konkretnego producenta przydomowych oczyszczalni ścieków.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Robert 2020-01-27 22:49:38

    Mam oczyszczalnię z osadem czynnym. Co prawda nie była tania ale wymaga mało miejsca więc nadaje się na niewielką działkę. Do eksploatacji używam koncentratu enzybac który jest wydajny a usprawnia rozkład ścieków i likwiduje odór.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »