Społeczeństwo » Społeczeństwo

Jak wygląda przebieg rozwodu w polskim prawie?

Jak wygląda przebieg rozwodu w polskim prawie?
Zobacz więcej zdjęć »
Rozwód został uregulowany w przepisach Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Jego przebieg nierzadko jest stresujący. By złagodzić przejście przez proces, dobrze jest wiedzieć, które elementy mogą o końcowym wyroku decydować. W artykule podpowiadamy, jak w polskim prawie wygląda procedura rozwodowa.

Złożenie pozwu

Pierwszym i podstawowym krokiem w celu rozpoczęcia procedury rozwodowej jest pozew. Złożyć może go w formie pisemnej każdy z małżonków — w tym wypadku należy dokument wraz z potrzebnymi załącznikami złożyć do sądu okręgowego. W jego treści powinny się znaleźć podstawowe informacje takie jak:

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

  • sąd, do którego pozew jest skierowany
  • dane małżonków (imiona, nazwiska, adresy, zawody), 
  • dane przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
  • przytoczenie okoliczności faktycznych wraz z dowodami,
  • żądania powoda,
  • oświadczenie o ewentualnej liczbie, wieku i płci dzieci,
  • stosunki majątkowe i zarobkowe obu małżonków,
  • informacje, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu.

Rodzaje pozwu

Składając do sądu pozew o rozwód, należy pamiętać o istotnym rozróżnieniu — mowa tu o orzeczeniu rozwodu z winą lub bez winy. Wiąże się to z wieloma skutkami, między innymi z żądaniem alimentów (strona uznana za wyłącznie winną rozpadu małżeństwa nie może żądać alimentów od małżonka niewinnego). Do zachowań, które mogą przesądzać o winie jednej strony, należy między innymi przemoc, nadużywanie alkoholu lub zdrada — potrzebne są jednak dowody. Często do określenia winy potrzebna jest specjalistyczna wiedza — najlepiej w tym przypadku zgłosić się po pomoc do profesjonalisty. Kancelaria z Poznania oferuje kompleksową pomoc w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego — więcej przeczytasz tutaj: https://smadwokaci.pl/aktualnosci/prawo-rodzinne/jak-wyglada-przebieg-rozwodu-proces-rozwodowy-a-prawo/. Jeśli jednak wnosi się pozew o rozwód bez orzekania o winie, musi być wyrażona na niego zgoda obu małżonków. 

Rozwód procedura

Przebieg rozprawy rozwodowej

Osoba pozwana może na wniosek odpowiedzieć poprzez przedstawienie swoich racji i argumentów. Warto jednak zaznaczyć, że nawet trakcie trwania postępowania sąd może dążyć do utrzymania małżeństwa, kierując strony do postępowania mediacyjnego. W przypadku zawarcia ugody proces rozwodowy kończy się, a małżeństwo trwa nadal. Jeśli jednak ugoda nie została zawarta, sąd ustala datę pierwszej rozprawy. Podczas niej następuje przesłuchanie świadków, w którego czasie małżonkowie mogą zadawać pytania. Kolejno przesłuchuje się również małżonków — przedstawiają oni swoje stanowisko, a dodatkowo mogą odnieść się do zeznań świadków. Ostatnim etapem procedury rozwodowej jest ogłoszenie wyroku. Warto zaznaczyć, iż małżonek nie musi być w tym czasie obecny.

Możliwe orzeczenia sądu 

Uwzględniając powództwo, sąd orzeka o rozwiązaniu małżeństwa stron przez rozwód. Kwestie te uregulowano w art. 58 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego — zgodnie z nim sąd w wyroku może zadecydować między innymi o władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, o kontaktach rodziców z dzieckiem, a także o ponoszeniu kosztów utrzymania i wychowania dziecka.

Dziękujemy kancelarii adwokackiej w Poznaniu (https://smadwokaci.pl/) za pomoc merytoryczną w przygotowaniu artykułu.  



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »