Dom » Nieruchomość

Jak wykorzystać lokal użytkowy na wynajem?

Jak wykorzystać lokal użytkowy na wynajem?
Zobacz więcej zdjęć »
Zakup lokalu użytkowego na wynajem jest inwestycją, którą można sfinansować kredytem. Jeśli inwestor dobrze przekalkuluje koszty nieruchomości, stawkę najmu i okres trwania umowy z najemcą, udostępnienie lokalu może być dużo korzystniejsze niż wynajem mieszkania.

Lokal użytkowy jako inwestycja

Kredyt na lokal użytkowy jest najczęściej zaciągany przez przedsiębiorców, którzy potrzebują siedziby dla swojej działalności. Pożyczka tego typu nie zawsze musi być zaciągana przez firmę, mogą ją wziąć także osoby fizyczne. Zakupiony lokal można następnie przeznaczyć na wynajem i czerpać z tego tytułu regularne zyski. Wynajem lokalu użytkowego przynosi zazwyczaj wyższe dochody niż wynajęcie lokalu o charakterze mieszkalnym. Umowy z najemcami lokalu są też z reguły dłuższe, a więc bardziej stabilne.

Jak określić stawkę najmu?

Ustalenie stawki najmu to pierwsza rzecz, jaką należy zrobić obliczając koszty i zyski inwestycji. W przypadku braku doświadczenia w wycenie lokali warto przyjrzeć się cenom nieruchomości wynajmowanych w okolicy. Stawki mogą różnić się w zależności od metrażu, rozkładu czy
warunków technicznych, ale mogą być pomocne w ogólnym rozeznaniu rynku. Od wysokości stawki najmu zależy rentowność całej inwestycji. Nie wystarczy, żeby przychody z najmu pokryły całą ratę zaciągniętego kredytu. Największe znaczenie ma to, żeby stopa zwrotu nieruchomości
(stosunek zarobków do poniesionych kosztów) była wyższa niż oprocentowanie kredytu. Dopiero wtedy interes jest opłacalny.

Okres umowy najmu: nie zawsze im dłuższy, tym lepszy

Właścicielom zależy często na podpisywaniu jak najdłuższych umów najmu, tak aby zapewnić sobie stabilność finansową. Jeśli jednak najemca ma problemy finansowe, długa umowa jest niekorzystna także dla inwestora. Dług niewypłacalnego przedsiębiorcy będzie się kumulował, ponieważ nie będzie on w stanie zapłacić czynszu. Właścicielowi pozostaje wtedy zatrudnienie firmy windykacyjnej i próby odzyskania należnych pieniędzy. Jest to proces kosztowny, mało skuteczny, a często także bardzo frustrujący. Dlatego lepiej wyznaczyć karę umowną i pozwolić najemcy na wcześniejsze zerwanie umowy. Lokal można wtedy szybko wynająć innemu przedsiębiorcy i odzyskać płynność finansową.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »