Rozrywka i wypoczynek » Rozrywka

Jak z sukcesem wytresować psa?

Gdy do naszego domu trafia szczeniaczek, bawimy się z nim, karmimy przysmakami dla psa, a na jego psoty patrzymy przez palce, “bo przecież jest jeszcze tak mały”.

 Piesek rośnie i kwestia jego tresury staje się coraz bardziej paląca. Jeśli chcemy, by nasz pupil był posłuszny, warto zacząć tresować go jak najwcześniej - później będzie coraz trudniej.


Po pierwsze - nie należy karcić psa fizycznie. On nie rozumie, dlaczego go bijemy, bo zwierzęta nie zachowują się w ten sposób. Czuje ból, więc się broni - co często odnosi skutek odwrotny do zamierzonego i pogłębia naszą złość. I koło się zamyka…

Aby wytresować szczeniaczka, warto najpierw znaleźć zaciszne miejsce, w którym nic nie będzie go rozpraszać. Przygotujmy nagrody oraz akcesoria potrzebne do nauki. Zacznijmy od najprostszych rzeczy i skupiajmy się przez dłuższy czas tylko na jednej umiejętności. Dzięki temu piesek się nie pogubi.

 

Polecamy również: sprawdzona i smaczna karma dla psa

Spróbujmy wykorzystać do nauki każdą okazję, jaka się nadarzy. Każde problematyczne zachowanie psa może być bodźcem do jego poprawy. Nie krzyczmy na niego, ale pokażmy mu, co powinien zrobić. Szczeniaczek nie ma wdrukowanych prawidłowych zachowań, on dopiero musi się ich nauczyć. Warto go zatem chwalić, gdy zachowa się tak, jak oczekiwaliśmy. Unikajmy karcenia, zastępując je informacjami pozytywnymi.

Podczas tresury kierujmy do psa proste, krótkie polecenia. Nasz pupil odczytuje nie nasze słowa, ale brzmienie przekazu. Jeśli więc usłyszy stanowczy głos i krótkie polecenie (odpowiednik szczeknięcia), łatwiej mu będzie się do niego zastosować, niż do długiego zdania wypowiedzianego proszącym tonem.

Kluczem do sukcesu jest cierpliwość. Pamiętajmy, że każdy pies jest wyjątkowy i uczy się w swoim własnym tempie, podobnie jak człowiek. Postarajmy się więc nie stracić panowania nad sobą, gdy nauka jakiejś czynności będzie się przedłużać.

I pilnujmy, by tresura nie trwała zbyt długo - pies może się zniecierpliwić i zniechęcić, co da odwrotny skutek. Lepiej zakończyć trening wcześniej, ale z poczuciem osiągniętego sukcesu.

 

Zobacz inne artykuły w dziale: wychowanie psaRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kasiamer

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »