Dom » Ogrody

Jak zadbać o trawnik na wiosnę?

Jak zadbać o trawnik na wiosnę?
Zobacz więcej zdjęć »
Początek wiosny, to dla szczęśliwych posiadaczy ogrodów oraz osób zarządzających terenami zielonymi czas intensywnych prac. Trawa, jako jeden z ważnych elementów aranżacji, wymaga w tym czasie wzmocnienia i troski.

Dlatego im wcześniej i lepiej przygotujemy ją do sezonu, tym piękniej będzie się prezentowała w lecie i na jesień.
Żółte źdźbła, ubytki, zła kondycja darni, choroby grzybowe czy efekty niewłaściwej pielęgnacji w ubiegłym sezonie, a także niewłaściwe przygotowanie podłoża pod siew, może skutecznie zniszczyć efekt. Ponieważ uzyskanie pięknego trawnika wymaga wysiłku i zabiegów pielęgnacyjnych, warto poznać sposoby, które pomogą zmienić go w wyjątkowe miejsce, które zaprasza do miłego wypoczynku i cieszy oczy.


Oczyszczanie

Najważniejszą czynnością przed przystąpieniem do pielęgnacji trawnika, jest jego dokładne oczyszczenie, czyli usunięcie tzw. filcu, który obejmuje obumarłą darń, pozostałe po jesieni liście, igliwie czy inne resztki roślinne, które nagromadzają się jesienią i zimą. Usunięcie ich, pomoże trawie skuteczniej się zregenerować. Dokładne grabienie pomoże doskonale oczyścić trawnik i przygotować go do kolejnych etapów.


Wałowanie

Ten etap, polega na dognieceniu darni do podłoża, które stało się wypiętrzone w okresie zimowym. Puste przestrzenie w warstwach korzennych ziemi powodują odseparowanie się gleby od korzeni, a te zaczynają się przesuszać, powodując nieestetyczny wygląd trawnika. Zastosowanie ciężkiego wału, pomoże dokładnie wyrównać trawę, a przy tym nie ugniecie głębszych warstw podłoża.


Wertykulacja

W przypadku, gdy trawnik wymaga dogłębniejszego oczyszczania, zwłaszcza gdy jego powierzchnia zarośnie mchem, a trawa straci dobry dostęp do wody i zawartych w glebie składników odżywczych, konieczne jest wykorzystanie wertykulatora. Narzędzie to pomaga skutecznie usunąć grubą powłokę składającą się z obumarłych liści i innych elementów roślinnych. Dzięki wertykulacji, darń uzyskuje lepszy dostęp do tlenu i może skutecznie rozpocząć proces pozimowej regeneracji.

Aby jednak wykorzystanie wertykulatora było skuteczne, należy skosić trawę maksymalnie nisko, a następnie wykonać na niej pionowe nacięcia w jedną stronę. Po wykonaniu tych czynności, dobrze jest ponownie wygrabić pozostałe resztki roślin i inne zanieczyszczenia. Jeżeli efekt nadal nie jest wystarczający, należy naciąć darń w drugą stronę i ponownie wygrabić. Regularne wykonywanie wertykulacji pomaga utrzymać piękny trawnik na długie lata - zabieg należy powtarzać przynajmniej raz do roku, najlepiej przy pomocy odpowiedniej maszyny - wertykulatora.


Aeracja

Ten ciekawy i bardzo pożyteczny zabieg to innymi słowy napowietrzanie trawnika. Zastosowanie aeratora lub innych narzędzi pomocnych w tym etapie, pozwala rozluźnić zbitą po okresie zimowym glebę, a co za tym idzie, może ona lepiej przepuszczać wodę i substancje odżywcze do korzeni, skutecznie ogranicza narastanie mchu i poprawia sprężystość i wytrzymałość poszczególnych źdźbeł trawy. Aeracja pomaga także uodpornić trawnik na silne działanie promieni słonecznych. Zabieg ten pomaga poprawić kondycję trawy w miejscach, gdzie tworzą się stojące kałuże, bowiem rozbija on zbite podłoże. W takich sytuacjach, można połączyć działanie aeracji z piaskowaniem, które polepsza strukturę gleby.

Aeracja sprawdza się najlepiej jeszcze przed naniesieniem nawozów i podlewaniem trawnika, bowiem pomaga zwiększyć trawie przyswajanie dobroczynnych składników i przepływ wody. Najlepiej wykonywać zabieg nawet kilka razy do roku przy pomocy wideł, nakładek na buty z kolcami lub profesjonalnego aeratora. Dostępne są również urządzenia wielofunkcyjne z wymiennymi wkładkami, dzięki którym można wykonać kilka powyższych etapów jednym narzędziem.

Źródło artykułu: WSBPabloRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Tomek Grzegorczyk

Komentarze (2)

  • avatar
    sylwianka 2020-04-16 23:01:37

    Ja mam niewielki ogród wiec u mnie taki robot by się chyba nie sprawdził .Mam za to dużo krzewów pod którymi cięzko podjechać kosiarką wiec kupiłam sobie taka lekką podkaszarkę z ryobi. Teraz wycięcie trawy pod gałęziami cyz pod płotem nie stanowi zadnego problemu.

  • avatar
    ~Janina 2018-06-20 07:23:53

    Codziennie bardzo późnym wieczorem podlewam swój trawnik. te upały to katorga dla roślin i trawy. koszeniem to się zajmuje robot wiper który mąż kupił w tamtym roku. Włączam go o on sobie kosi ma pojemne baterie więc nie muszę go ładować w ciągu jego koszenia. Na ale już teraz to ten deszcz się by przydał.. bo zabronią podlewania ogródków i będzie heca jak wszytko wyschnie


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 2 dni:
Gala Interaktywnych
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »