Dom » Budownictwo

Zacieranie betonu - po co i czym wygładzać powierzchnie?

Zacieranie betonu - po co i czym wygładzać powierzchnie?
Zobacz więcej zdjęć »
Beton zacierany to beton, który najczęściej wykorzystywany jest na posadzki wewnętrzne, a jego ciekawe właściwości i efektowny wygląd, pozyskuje się właśnie dzięki wykorzystaniu zacierania.

Tego rodzaju beton musi posiadać odpowiedni skład, a rozróżnić można betony zacierane na ostro, oraz zacierane przy pomocy posypki mineralnej - metodą DST.


Dlaczego zaciera się beton?

Dla osiągnięcia najlepszych efektów, jakie tworzą betonowe elementy we wnętrzach, konieczne jest zacieranie betonu, które pomaga usunąć niesprzyjające ślady na betonie, mogące wpływać na jego właściwości i estetykę. Bez zastosowania zacierania betonu, mogą pojawiać się pęknięcia jak te wywołane skurczami podczas wysychania betony, termicznym zmniejszeniem powierzchni, nieprawidłowym osiadaniem gruntu czy nierównym wygładzeniem powierzchni. Dzięki doskonale przeprowadzonemu procesowi zacierania betonu, powierzchnia staje się gładka, beton będzie lepiej się prezentował i będzie solidniejszy, a także łatwiejszy w ewentualnym wyrównaniu, lub usunięciu pęknięć i innych mankamentów.

Zacieranie betonu pozwala ograniczyć trudy związane z konserwacją, utrzymaniem i regeneracją powierzchni betonowych w przyszłości. Co więcej, dobrze wykonane zacieranie betonu podnosi jego jakość, szczególnie wówczas, gdy zastosowane zostaną w mieszance betonowej także włókna stalowe lub polipropylenowe. Zacieranie betonu doskonale go wzmacnia i sprawia, że jest on znacznie wytrzymalszy - szczególnie gdy wykorzystuje się do niego specjalistycznych preparatów oraz posypek.


Jaki sprzęt jest odpowiedni do zacierania?

Do zacierania betonu i innych przedsięwzięciach wymagających użycia masy betonowej, najlepiej sprawdzają się zacieraczki do betonu. Są to bardzo poręczne i fachowe maszyny budowlane, dzięki którym możliwe jest wyrównanie niedoskonałości na powierzchniach z betonu.

Zacieraczki o betonu wykorzystywane są do wygładzania świeżych powierzchni z betonu, jednak mają one również spore znaczenie w konserwacji i naprawach powierzchni betonowych. Ich funkcjonalność pozwala wykorzystać je także w pracach związanych z utwardzaniem powierzchni, bowiem skutecznie wcierają specjalistyczne substancje, które pomagają poprawić wytrzymałość betonu. Stosując zacieraczki możliwe jest wyrównanie dołków, górek czy śladów np. po nieostrożnym stąpaniu po świeżo wylanych podłogach.

Wśród modeli zacieraczek można wymienić szereg rozwiązań, w tym zacieraczki w różnej wielkości czy sposobie użytkowania. Nie małe znaczenie ma również ich spore rozróżnienie cenowe. Każde prace budowlane wymagają wykorzystania urządzeń wytrzymałych, solidnie skonstruowanych, a także łatwych w obsłudze. Nie da się ukryć, iż niemałe znaczenie jest również łatwość ich obsługi.

Prace domowe, jak również inne profesjonalne wygładzanie powierzchni betonowych dekoracyjnych lub wielkopowierzchniowych, wymaga innych rodzajów zacieraczek. Pracę z zacieraczkami rozpoczyna się już w fazie tzw. mokrego betonu, gdy po naciśnięciu na powierzchnię butem, pojawia się ślad 2-3 mm. Zacieraczki pozwalają wówczas zacząć pracę nad wygładzeniem i usunięciem niedoskonałości.

Najczęściej stosowane są zacieraczki ręczne, które doskonale sprawdzają si e w małych pomieszczeniach, ale także miejscach trudno dostępnych. Wzbogacone są one w obrotowe osłony, które pozwalają zacierać beton także przy ścianach, słupach czy w przestrzeniach pod schodami. Większe modele idealnie sprawdzają się przy obszernych powierzaniach np. hal magazynowych itp. Wysokiej klasy modele są ekologiczne, posiadają solidne silniki i włączniki bezpieczeństwa, który wyłącza maszynę przy niskim poziomie oleju.

Źródło artykułu: machinetrade.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Tomek Grzegorczyk

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »