Dom » Wnętrza

Jak zdrowo wykończyć pokój alergika?

Wykończając mieszkanie warto rozejrzeć się za materiałami, które są nie tylko wytrzymałe i estetyczne, ale także bezpieczne dla zdrowia. Na ten ostatni czynnik szczególną uwagę muszą zwracać alergicy, których uczulać może wiele dostępnych w sklepach materiałów budowlanych, m.in. kleje, lakiery.

Alergicy za wszelką cenę starają się wyeliminować ze swojego otoczenia substancje drażniące. Czasami może to kosztować dużo czasu i pieniędzy, jeśli okaże się, że całe mieszkanie pomalowane zostało szkodliwą farbą, która to właśnie odpowiada za reakcję alergiczną. Dlatego przymierzając się do remontu bądź wykończenia nowo zakupionego mieszkania, należy trzymać się pewnych reguł.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Hipoalergiczne farby to podstawa

Wykończając pokój dla alergika trzeba zwrócić uwagę na skład wybieranych farb i lakierów oraz innej chemii budowlanej, np. klejów lub uszczelniaczy. Dopuszczalna zawartość Lotnych Związków Organicznych (LZO, ang. Volatile Organic Compounds, VOCs) w tych produktach jest regulowana polskimi przepisami i np. dla farb matowych do malowania wnętrz wynosi maksymalnie 30g/l LZO. – Często nie zdajemy sobie sprawy, że polskie przepisy są bardziej restrykcyjne, niż normy europejskie czy amerykańskie, dlatego warto wybierać produkty z Atestem Higienicznym PZH  – tłumaczy Justyna Biernacka, Quality Assurance Leader w Skanska Residential Development Poland. – Warto też pamiętać, że najbardziej niebezpieczne dla zdrowia są produkty, które aplikuje się bezpośrednio w mieszkaniu, gdyż najwięcej groźnych dla zdrowia substancji uwalnia się w pierwszych tygodniach od ich zastosowania dodaje.

Zagrożenie, jakie stanowią Lotne Związki Organiczne dla środowiska, a tym samym dla samego człowieka, ilustruje fakt, iż stanowią one aż 60% wszystkich substancji zanieczyszczających atmosferę, zaś wśród związków rakotwórczych, zawartych w spisie emitowanych związków toksycznych (ang.Toxic Release Inventory – TRI), stanowią one aż 73% wszystkich związków znajdujących się na tej liście – uzupełnia prof. Bolesław K. Samoliński z Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii. – Lotne związki organiczne uwalniane są do powietrza wewnętrznego z wielu źródeł. Jednak ponad połowa tych związków pochodzi z emisji z materiałów budowlanych i wykończeniowych, takich jak: wykładziny, farby, kleje, pokrycia ścian (tapety) i podłóg – podkreśla.

Aby uniknąć zakupu np. szkodliwej farby, należy uważnie czytać instrukcje na opakowaniach i sprawdzić czy zakupiona farba posiada stosowne certyfikaty. Ekologiczne produkty posiadają certyfikat EU Ecolabel, który jest potwierdzeniem ekologicznej receptury oraz najwyższej jakości produktu. Dodatkowym atutem, szczególnie dla alergików i osób ze skłonnościami do alergii, będzie rekomendacja Polskiego Towarzystwa Alergologicznego – wyjaśnia Karina Zawadzka, Brand Manager marki Tikkurila.

Najbardziej polecane dla alergików są farby zmywalne, z których, jak sama nazwa wskazuje, łatwo usuwa się kurz i wszelkie zabrudzenia. Niezwykle istotne jest również unikanie materiałów mineralnych, bo właśnie na ich powierzchni osiada najwięcej zanieczyszczeń. Dobrym wyborem będzie zakup farb wodorozcieńczalnych, które są nie tylko wytrzymałe i szybkoschnące, ale również nie zawierają trujących rozpuszczalników ani amoniaku, co sprawia, że są bezpieczne dla alergików.

Kleje, lakiery, fugi – chemia budowlana z głową

Chemia budowlana to nie tylko farby, ale także wszelkiego rodzaju fugi, kleje, masy i substancje uszczelniające. Rozglądając się po sklepowych półkach, należy poszukiwać takich produktów, które w jak najmniejszym stopniu będą stanowiły zagrożenie dla zdrowia i komfortu osoby cierpiącej na alergię. Ryzyko podrażnienia dróg oddechowych i zapadania na alergię minimalizują m.in. materiały posiadające certyfikat GEV EMICODE na najwyższym poziomie EC1 i EC1 plus. – Tylko produkty spełniające najbardziej rygorystyczne wymogi tego systemu, czyli charakteryzujące się bardzo niską emisją LZO, mogą posługiwać się tym symbolem – wyjaśnia Justyna Biernacka.  

Drewno – przyjazny mikroklimat

Dobór właściwej podłogi dla alergika także rządzi się własnymi regułami. Przede wszystkim musi być ona łatwo zmywalna, np. parkiet, deski lub panele drewniane. Dobrym rozwiązaniem mogą być również podłogi z gresu lub kamienia. Niewskazane natomiast są dywany i wykładziny, gdyż stanowią idealne środowisko dla rozwoju roztoczy. – Jeśli zdecydujemy się na drewno, warto zastanowić się nad doborem lakieru. W przypadku podłóg lakierowanych na miejscu, w mieszkaniu, należy dobierać lakiery wodne, tzw. „ekologiczne” o obniżonej zawartości substancji toksycznych. W przypadku podłóg wymagających dużej odporności na ścieranie warto wybrać produkt lakierowany fabrycznie, z którego w procesie produkcji i magazynowania LZO ulatniają się i nie stanowią tak dużego zagrożenia po zamontowaniu w mieszkaniu – zaznacza Justyna Biernacka. – Oczywiście, należy pamiętać, że predyspozycje alergiczne mają bardzo różne nasilenie, więc trzeba zawczasu upewnić się, na jakie substancje jest się uczulonym i te całkowicie wyeliminować – dodaje.

Przy zakupie podłogi warto zwrócić uwagę na jej pochodzenie. Oznakowanie FSC świadczy o tym, że drewno pochodzi z kontrolowanych upraw a nie z dzikiej wycinki lasów. – Warto kupować produkty drewniane u producentów, którzy dbają o odtworzenie zasobów leśnych, np. sadzą drzewa w zamian za zakupiony towar – podkreśla Justyna Biernacka.

„Zdrowy” producent

Ekologiczne, nieszkodliwe dla zdrowia i przyjazne środowisku – takie napisy widnieją często na opakowaniach materiałów budowlanych. Przy wyborze hipoalergicznych produktów nie należy wierzyć w słowa, ale certyfikaty. – Producenci materiałów budowlanych i wykończeniowych coraz częściej zwracają uwagę na aspekty zdrowotne. Z każdym rokiem na rynku pojawia się coraz więcej farb, tynków, tapet, klejów i innych materiałów wykorzystywanych w budownictwie z odpowiednim certyfikatem jakości gwarantującym bezpieczeństwo dla osób z chorobami alergicznymi – uspokaja prof. Bolesław K. Samoliński. –  Przy zakupie takich towarów po pierwsze należy zwracać szczególną uwagę na informacje znajdujące się na opakowaniu głównie dotyczące posiadanych certyfikatów bezpieczeństwa czy zawartości w nich substancji chemicznych mogących stanowić zagrożenie dla osób uczulonych. Po drugie, należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących ich eksploatacji i użytkowania – dodaje.  

Program wykończenia wnętrz od Skanska Residential Development Poland

Z myślą o komforcie mieszkańców swojego osiedla Park Ostrobramska firma Skanska Residential Development Poland zaprojektowała przyjazny zdrowiu i środowisku program wykończenia wnętrz.

Na program ten składają się pieczołowicie dobrane materiały budowlane i wykończeniowe, które zawierają minimalną ilość szkodliwych dla zdrowa Lotnych Związków Organicznych (LZO). Aby zapewnić mieszkańcom kontakt z naturalnymi materiałami, drzwi, podłogi i listwy zrobiono z drewna, które pochodzi z kontrolowanych plantacji i posiada certyfikat FSC (Forest Stewardship Council). Zwrócono również uwagę na pochodzenie użytych materiałów. Zdecydowana większość elementów wykorzystanych w programie wykończeniowym produkowana jest w Polsce albo maksymalnie w promieniu do 800 km od budowy osiedla. Dzięki takiej polityce Skanska wspiera rozwój lokalnego rynku i polskich producentów. Ponadto ograniczone zostaje zanieczyszczenie powietrza związane z transportem, ponieważ materiały budowlane nie są przewożone z odległych miejsc.

Dodatkowym atutem programu są oszczędności odczuwalne dla mieszkańców. W łazienkach zastosowano rozwiązania, które pozwalają na wyraźne zmniejszenie zużycia wody. Zaproponowana armatura umywalkowa posiadająca system Eco Smart zużywa jedynie 5 litrów wody na minutę, co stanowi o 44% mniej, niż jest to wymagane dla baterii o najwyższej klasie przepływu Z. Z kolei wielkość przepływu zestawu prysznicowego wynosi 6 litrów na minutę, co sprawia, że rozwiązanie to mieści się w najwyższej klasie ZZ.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

aciesluk

Komentarze (1)

  • avatar
    ~what 2013-11-20 16:24:59

    Jest chyba takie powszechne oznaczenie Eko dla materiałów przyjaznym alergikom, ja akurat postawiłam na śnieżkę i jestem bardzo zadowolona, z samej ściany i z jej dobrego przyjęcia przez mój organizm.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »