Firma » Finanse

Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką?
Zobacz więcej zdjęć »
Czasami stan niewypłacalności spowodowany jest różnymi zdarzeniami losowymi na które nie mamy wpływu, czasami nawet najbardziej obiecujące przedsięwzięcie kończy się na ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Aby jednak sprawa stała się faktem, trzeba podjąć się konkretnych czynności.

W niniejszym artykule opiszemy, jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką i co sprawdza sąd w takich przypadkach. Zapraszamy do lektury!

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej – krok pierwszy

Przepisy prawa są dość precyzyjne, jeśli chodzi o to, jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką. To samo można powiedzieć o podmiotach, które mogą skorzystać z tej procedury. Są bowiem 2 podstawowe warunki do spełnienia. Po pierwsze wniosek o upadłość konsumencką może złożyć wyłącznie osoba fizyczna, która w danej chwili nie prowadzi działalności gospodarczej. Upadły przedsiębiorca musi więc zamknąć wszystkie swoje firmy i wykreślić je z rejestru CEIDG. Po drugie zobowiązania wobec wierzycieli muszą być nieregulowane przez co najmniej 3 miesiące. Taki stan rzeczy – według ustawy – oznacza, że dana osoba jest po prostu niewypłacalna.

Jeśli oba te warunki są spełnione przed dniem złożenia wniosku, występuje konsumencka zdolność upadłościowa. Osoba mająca ową zdolność może wypełnić wniosek, którego wzór jest udostępniony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. To pierwszy krok do formalnego rozpoczęcia procedury i nie ma znaczenia, z jakich powodów nastąpiła niewypłacalność względem wierzycieli. Zaniedbanie, źle oszacowane ryzyko, warunki losowe... z punktu widzenia sądu liczy się fakt upadłości.

Niesłychanie istotne jest to, aby nie pobierać wniosków z nieoficjalnych źródeł, dokument bowiem zostanie uznany za nieważny, jeśli nie będzie zgodny z urzędowym wzorem. Liczy się również bezbłędne zrozumienie przepisów. Prawo upadłościowe nie jest jednak proste. Łatwo o popełnienie pomyłki lub przeoczenie czegoś istotnego, co zresztą często potwierdzają osoby, które zdecydowały się załatwić sprawę na własną rękę. Jak się wielu z nich przekonało, to dość skomplikowany, czasochłonny kierunek. Fachowe konsultacje prawne w specjalistycznej kancelarii są zatem więcej niż wskazane, gdy wnioskowanie o upadłość konsumencką staje się jedyną szansą na oddłużenie.

Kto nie może liczyć na upadłość konsumencką w Polsce?

Jest kilka przeciwwskazań, które wykluczają dany podmiot z możliwości ubiegania się o ogłoszenie upadłości. Kluczowa do tego jest ostatnia dekada. Jeśli w tym czasie wnioskodawca już raz skorzystał z procedury i wystąpiło umorzenie całości lub choćby części wymagalnych zobowiązań pieniężnych – sąd może odrzucić ponowny wniosek o upadłość konsumencką. Będzie to tym bardziej prawdopodobne, jeśli osoba dopuściła się nieetycznych praktyk w stosunku do innych podmiotów, których obejmował ówczesny spis wierzycieli. Chodzi tu między innymi o przekazywanie majątku na osoby trzecie w celu uniknięcia egzekucji komorniczej. Istotne jest także to, że wcześniejsza procedura została umorzona lub wniosek odrzucony z winy dłużnika. O ile któreś z wyżej wymienionych zjawisk miało miejsce w ciągu ostatnich 10 lat, i tym razem formalna upadłość konsumencka może nie dojść do skutku.

Upadłość konsumencka – co sprawdza sąd?

Złożenie wniosku uruchamia proces weryfikacyjny. Sąd upadłościowy dokładnie sprawdzi, czy wszystkie wymienione wcześniej aspekty pozwalają na dalszy rozwój procedury. Sąd zbada więc aktualny status konsumenta oraz stan finansowy, w jakim znajduje się wnioskodawca. Oczywiście nie zabraknie też weryfikacji ostatnich 10 lat jego aktywności w kontekście innych procedur upadłościowych. Nie bez znaczenia dla sądu będzie także samo uzasadnienie wniosku, które musi być sensowne. To oczywiście tylko początek. Więcej na ten temat mogą Państwo znaleźć tutaj: https://upadlosckonsumenta24.pl/upadlosc-konsumencka-co-sprawdza-sad/.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

ochrona warszawa
Perkun to firma ochroniarska, która stawia na profesjonalizm i zaufanie. Oferujemy ochronę fizyczną i mienia dla różnych branż i sektorów. Zapewniamy indywidual
perkun.pl

Kalendarium

Za 1 dzień:
Gala Interaktywnych
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »