Dom » Budownictwo
Jak zwiększyć energooszczędność swojego domu
Zobacz więcej zdjęć » |
W budownictwie jednorodzinnym systematycznie wprowadzane są nowatorskie technologie energooszczędne i proekologiczne, które stanowią alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań. Ich podstawowym celem jest zmniejszenie strat ciepła oraz wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, a efektem końcowym jest obniżenie wysokości rachunków za coraz droższą energię. Jeżeli chcemy zbudować dom energooszczędny musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na kształt jego bryły. Powinna ona być zwarta i prosta bez nadmiaru nisz i wnęk, ponieważ im mniejsza jest powierzchnia zabudowy i powierzchnia ścian zewnętrznych tym mniejsze są straty ciepła. Ważny jest również sposób usytuowania budynku względem stron świata. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest by strefa dzienna z dużymi przeszkleniami (salon i jadalnia) skierowana była na stronę południową. Natomiast kuchnia, pomieszczenia pomocnicze oraz garaż mogą być zlokalizowane od strony wschodniej, zachodniej i północnej. Najwięcej ciepła budynek traci przez dach, ściany, stropy i okna. Dlatego istotne jest zapewnienie odpowiedniego stopnia ich termoizolacyjności. Zalecane jest stosowanie ścian dwuwarstwowych z pustaków o podwyższonych właściwościach izolacyjnych, ocieplanych wełną mineralną lub styropianem. Aby dodatkowo, skutecznie, zatrzymać ciepło wewnątrz domu, należy oddzielić termicznie piwnicę (wraz ze schodami) i garaż od części mieszkalnej. Istotne jest zapobieganie oddawaniu dodatkowego ciepła na zewnątrz przez tzw mostki termiczne, dlatego izolacja domu musi być całkowicie szczelna. Oszczędność energii można również osiągnąć poprzez odpowiednią lokalizację pomieszczeń w domu, umieszczając na przykład łazienkę na parterze w pobliżu kotłowni. Dodatkowo budując kominek w centralnym punkcie domu uzyskamy efektywniejszą dystrybucję ciepła wewnątrz budynku. Dla podniesienia efektywności energetycznej budynku warto również zastosować dodatkowe systemy instalacyjne, które powinny być ze sobą połączone w jeden spójny system zarządzania energetyką budynku – mówi Monika Lisowska-Łętocha z Biura Projektów ARCHON+.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Obniżenie strat ciepła i kosztów eksploatacji domu można uzyskać poprzez następujące rozwiązania projektowe:
- docieplenie ścian zewnętrznych,
- dodatkową warstwę izolacyjną stropodachu,
- pogrubienie warstwy izolacji termicznej w podłodze na gruncie,
- okna o niższym współczynniku przenikania ciepła z ramami wielokomorowymi,
- wentylację mechaniczną z rekuperatorem,
- zastosowanie instalacji pozyskujących energię ze źródeł odnawialnych np.: kolektory słoneczne, pompy ciepła
Oto kilka powodów dla których warto zainwestować w dom energooszczędny:
- mniejsze koszty ogrzewania
- lepsza charakterystyka energetyczna budynku
- większa wartość nieruchomości na rynku wtórnym
- ochrona środowiska poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery
- komfort cieplny w pomieszczeniach
Proponujemy zastosowanie dodatkowych instalacji, które wpływają na zwiększenie energooszczędności domu i zmniejszenie kosztów ogrzewania.
Ogrzewanie Kominkowe
Kominek w domu oprócz walorów estetycznych pełni również funkcję użytkową. Ogrzewanie kominkowe z zastosowaniem systemu DGP (dystrybucji gorącego powietrza) pozwala efektywnie wykorzystać ciepło produkowane przez kominek do równomiernego ogrzania domu. Montując kominek w niewielkim domu, o powierzchni 100-120 m kw., ciepłe powietrze może rozchodzić się samoczynnie (grawitacyjnie), zwłaszcza gdy kominek umieszczony jest centralnie w budynku. Czasem dla lepszej cyrkulacji stosuje się przewody wentylacyjne, które usprawniają przekazywanie ciepłego powietrza do sypialni i innych pomieszczeń na poddaszu. W większych domach stosuje się system dystrybucji gorącego powietrza z turbiną elektryczną, która tłoczy ciepłe powietrze w specjalnych kanałach do wszystkich pomieszczeń, które chcemy ogrzać. Gotowe projekty domów ARCHON+ mają standardowo zaprojektowany kominek w salonie na parterze. Taka lokalizacja umożliwia najbardziej efektywne wykorzystanie ciepła wytwarzanego w palenisku domowego kominka – podkreśla arch. Monika Lisowska – Łętocha z Biura Projektów ARCHON+.
Wentylacja Mechaniczna z odzyskiem ciepła
Nowoczesna wentylacja mechaniczna z rekuperacją zapewnia optymalne warunki klimatyczne w domu. Pozwala również znacznie ograniczyć straty ciepła, występujące przy grawitacyjnym systemie wentylacji, co znacznie ogranicza wydatki na coraz droższą energię. Stosując tradycyjną wentylację grawitacyjną, około 30 – 40 % ciepła tracimy wskutek wymiany ciepłego "zużytego" powietrza na zimne powietrze z zewnątrz. Procent ten jest tym większy, im lepiej zaizolowany jest budynek (ocieplenie ścian, jakość okien i drzwi). Aby temu zapobiec, Inwestorzy coraz częściej wyposażają swoje domy w mechaniczną wentylację nawiewno - wywiewną z odzyskiem ciepła (rekuperatorem). Zapewnia ona stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń przez cały rok. Zdaniem arch. Moniki Lisowskiej- Łętochy instalacja wentylacji mechanicznej ma jeszcze inne, niewątpliwe zalety – skutecznie usuwa brzydkie zapachy, eliminuje nadmierną ilość pary wodnej z pomieszczeń oraz filtruje powietrze zanieczyszczone biologicznie i chemicznie.
Instalacje Solarne
Instalacja solarna pozwala na przetworzenie „darmowych” (odnawialnych) zasobów energii słonecznej w energię cieplną służącą do uzyskiwania ciepłej wody użytkowej, podgrzewania wody basenowej oraz do wspomagania centralnego ogrzewania. Systemy solarne do celów grzewczych muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników, dotyczących zużycia wody, liczby mieszkańców, a także usytuowania paneli na połaci dachu i bezpieczeństwa użytkowania instalacji. Przyjmuje się że prawidłowy dobór instalacji zapewni od 40 do 50% pokrycia zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową w domu jednorodzinnym. W ubiegłym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił dotacje na zakup i montaż kolektorów słonecznych dla osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych w wysokości 45% brutto kosztów poniesionych przez inwestora – zachęca arch. Monika Lisowska- Łętocha
Pompy Ciepła
Ogrzewanie z wykorzystaniem pompy ciepła polega na wychwytywaniu ciepła znajdującego się w powietrzu, wodzie lub gruncie. Są one bowiem nieustannie ogrzewane przez słońce, deszcz i wiatr. Na chwilę obecną rozwiązania takie są najtańszym i najprostszym sposobem na ogrzewanie domu i produkcję ciepłej wody dla celów użytkowych. Pozyskiwanie ciepła z powietrza atmosferycznego jest bardzo łatwe i odbywa się za pomocą pompy ciepła powietrze – woda, której prostota montażu (niewielkich rozmiarów pompę można zamontować w pomieszczeniach gospodarczych typu kotłownia, suszarnia), obsługi, wszechstronność zastosowania, a co najistotniejsze – bardzo niskie koszty eksploatacji stawia ją na pierwszym miejscu jeżeli chodzi o efektywną pracę i minimalizację nakładów.
Komentarze (2)
Wpisywałem już gdzieś na ten temat, Wszytsko ok, ale dom pasywny to głownie dobre docieplenie - naogół styropianem, w sumie super produktem, ale niestety ostatnio oszuśc- prducencii często sprzedają go o obniżonych parametrach. Prowadzi to do sytuacji, że trudno uzyskać zakładane parametry domu energooszczędnego. Z tekstów gazet wynika że Tylko nieliczni nie oszukują. Podobno najlepiej wybierać styropiany markowe z rekoemendacjami ITB. Mam swoją drogą nadzieję, że w końcu państwo -jego instytucje: GUNB , weźmie się za oszustów, zacznie wlepiać im surowe kary a klient bedzie spokojny kupując mat.budowlane o pewnych parametrach pozwlające uzyskać plan architektoniczny.
Pompa ciepła jest najtańszym rozwiązaniem? nie wydaje mi się, chyba że autor miał na myśli wytworzenie ciepła, ale gdy połączymy to z kosztem inwestycji to okaże się że zwrot będzie bardzo ale to bardzo długiiiiii
lepiej zainwestować w kolektory, proponuję zapoznać się z tym http://kolektoryzdotacji.pl/aktualnosci