Dom » Ogrody

Jaka przestrzeń, taka kostka

Jaka przestrzeń, taka kostka
Zobacz więcej zdjęć »
Szlachetna kostka brukowa to materiał coraz chętniej wybierany do aranżacji przestrzeni wokół domu. Jej rodzaje i kolory dają wręcz nieograniczone możliwości wykorzystania. Bywa, że jej wybór to proces podobny do wyboru podłogi w mieszkaniu.

Sprawą podstawową jest wykonanie projektu, według którego wykonamy nawierzchnię wokół domu. Określi on wszystkie szczegóły związane z kształtem, kolorem i fakturą kostki, a także wyznaczy przebieg ścieżek, placów, tarasów i podjazdów.

To bardzo ważne, aby dostosować kostkę do rodzaju przestrzeni, na której ją kładziemy. Inne zasady rządzą układaniem nawierzchni na małych, wąskich ścieżkach, inne pokrywaniem szerokiego podjazdu.  

Kostka duża i mała

Warto pamiętać, że na dużych powierzchniach najlepiej prezentują się większe kostki lub płyty np. Via Castello, Modena, Natulit, natomiast na miejsca o niewielkich wymiarach, lub kręte ścieżki lepiej przeznaczyć mniejsze kostki - Piccolę, Romano. Pamiętajmy, że większe płyty optycznie powiększają przestrzeń. Jednak to nie jedyny powód, żeby stosować je w ten sposób. Układanie dużej kostki na małych powierzchniach krętych ścieżek jest po prostu niepraktyczne, najczęściej wiąże się z licznymi docinkami materiału a więc i z jego stratą. Tymczasem drobny bruk umożliwia  precyzyjne ułożenie nawierzchni nawet w najwęższych i trudno dostępnych miejscach. Doświadczony brukarz wykona zadanie prawie bez przycinania kostek z minimalną stratą materiału. 

Ożywiające wzory

Duże nawierzchnie to także dobre miejsce na układanie wzorów. To właśnie tam najkorzystniej będą się prezentować, a na dodatek wzbogacą kompozycję i urozmaicą przestrzeń. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością wykorzystywanych kolorów, najlepiej ograniczyć się do trzech. Większa różnorodność kolorystyczna może już powodować wrażenie chaosu. Na małych powierzchniach natomiast lepiej jest oprzeć się na dwóch kolorach, przy czym dobrze aby jeden z nich był dominujący (np. jasny środek zamknięty z obu stron pasami w ciemnym kolorze). 

Zgodnie z przeznaczeniem

Kostka powinna być też dobierana zgodnie z przeznaczeniem danego miejsca, szczególnie ważne jest przyszłe natężenie ruchu. Na ciągi piesze, alejki i ścieżki wystarczy kostka o grubości 4-6 cm lub płyty 3-4 cm. Natomiast tam, gdzie odbywa się ruch kołowy: na podjeździe, parkingu lepiej zastosować kostkę o większej grubości 6-8 cm. W miejscach rekreacji i spacerów pięknie wyglądają jasne, słoneczne barwy warto jednocześnie pamiętać, że tam gdzie nawierzchnia jest narażona na zabrudzenie (np. okolice garażu) korzystniej zastosować ciemniejsze kolory, tutaj szczególnie warto także zaimpregnować nawierzchnię. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nota bene

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »