Moda » Obuwie

Jakie buty najwygodniejsze podczas tańca?

Jakie buty najwygodniejsze podczas tańca?
Zobacz więcej zdjęć »
Planujesz kupić buty, które dobrze sprawdzą się w tańcu? Jeśli tak, szczególną uwagę powinnaś zwrócić na wygodę. A to, czy buty będą wygodne, zależy zarówno od tak banalnych spraw jak poprawne dopasowanie butów do rozmiaru stóp, jak również od materiałów, konstrukcji, a nawet wybranego wzoru.

Za najwygodniejszy materiał obuwniczy od dawna uważana jest skóra naturalna. Występuje ona w różnych grubościach i typach wykończenia, które wpływają na odczucie komfortu dla stóp. To wrażenie jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego najlepiej przymierzyć kilka par obuwia przed ostatecznym dokonaniem wyboru.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Buty najczęściej wykonywane są ze skóry bydlęcej bądź koziej. Ta druga jest cieńsza i bardziej elastyczna, dzięki czemu buty lepiej dopasowują się do stóp. Za najdelikatniejszą skórę uważa się wszelkiego rodzaju welury.

Naturalna skóra zazwyczaj jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, których stopy są wrażliwe. Jeśli Twoje stopy są podatne na otarcia i odparzenia, bardzo ważne jest, aby ze skóry została wykonana także wewnętrzna część buta, czyli futrówka.

Są jednak również takie sytuacje, kiedy naturalna skóra nie jest najlepszym rozwiązaniem. Osoby uczulone na garbniki i inne składniki występujące w skórze obuwniczej powinny wybierać futrówki bawełniane lub sztuczne. Wbrew obiegowej opinii, futrówki sztuczne także mogą „oddychać”, o ile zostały wykonane z odpowiednich materiałów, np. z mikrofibry.

Na parkiet i na ulicę

Podczas tańca stopy potrzebują miękkości i komfortu. W takiej sytuacji bardzo ważna jest lekka konstrukcja, a także podeszwa zapewniająca odpowiedni poślizg oraz dobre wyważenie, niezbędne do wykonywania bezpiecznych i stabilnych obrotów. Sztywny but zazwyczaj nie będzie wygodny.

- Takie obuwie hamuje pracę stóp, które muszą walczyć z mało elastyczną podeszwą. Obuwie taneczne powinno być bardziej dopasowane, przylegające do stopy, wręcz "przyklejone" do niej, aby but i noga tworzyły jedną całość – wyjaśnia Piotr Brożek z firmy Sensatiano (http://www.sensatiano.eu) produkującej buty taneczne i ślubne.

W butach typowo tanecznych podeszwa jest welurowa, dzięki czemu tancerka może bardzo dobrze wyczuć parkiet. Nie jest to jednak najwygodniejsza podeszwa dla osoby tańczącej amatorsko, która wybiera się na imprezę całonocną. Jeśli poszukujesz butów do tańca, w których można swobodnie się poruszać w różnych warunkach (a także chodzić w nich po ulicy), lepsze będą buty z lekko usztywnioną podeszwą taneczno-użytkową. Takie podeszwy gwarantują dużą stabilność przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności, co przekłada się na bardzo dobry komfort.

Wygląd wpływa na wygodę

To naturalne, że kiedy szukasz butów, szczególną uwagę zwracasz na ich wygląd. Dobrze jednak wiedzieć, że wzór butów również ma duży wpływ na to, czy będą wygodne. W butach na platformach lub koturnach źle się tańczy. Również wysoki obcas nie zawsze będzie wygodny – im wyższy i węższy, tym mniejsza stabilność.

- Panie powinny wybierać takie wysokości i rodzaje obcasów, na których czują się pewnie. Niezłą stabilność zapewniają typowo taneczne obcasy typu „flare”, ale mało doświadczonym tancerkom, które oczekują dużej stabilności, polecić można masywne obcasy typu „cuban“. Natomiast obcasy typu „slim“ nie dają wyraźnego poczucia równowagi i są przeznaczone jedynie dla doświadczonych tancerek – przekonuje Piotr Brożek.

Jeśli zależy Ci na wygodzie, unikaj modeli, w których małe palce wychodzą z boku, poza podeszwę. W takiej sytuacji lepiej sprawdzą się fasony bardziej zabudowane, które zapewnią odpowiedni komfort i stabilność.

But idealnie dopasowany

Dopasowanie butów do rozmiarów stóp to podstawa. Doskonałe materiały, świetna konstrukcja i przepiękny wygląd zdadzą się na nic, jeśli but nie będzie pasował. Pamiętaj, że każdy but, a już szczególnie taki, który nie posiada paska podtrzymującego, powinien być dłuższy od stopy najwyżej o kilka milimetrów.

- Nigdy nie wybierajmy butów za dużych, ponieważ wtedy tylna część buta nie będzie dobrze obejmowała pięty, a przez to w trakcie chodzenia pięta będzie narażona na otarcia – podpowiada przedstawiciel Sensatiano. – Kształt noska najlepiej uzależnić od kształtu stopy. Jeśli palce są szeroko rozstawione, a drugi i trzeci palec są podobnej długości jak palec duży, nie należy wybierać butów ze szpiczastymi lub migdałowymi noskami. W takiej sytuacji lepszy będzie czubek szerszy, półokrągły.

W obuwiu otwartym, palce powinny kończyć się na równi z podeszwą lub pozostawić kilka milimetrów luzu. W obuwiu zamkniętym, duże palce nie powinny dotykać czubków.

Warto też wiedzieć, że nie wszystkie buty można rozchodzić. Możliwości w tym względzie są różne i zależą zarówno od materiałów, jak i od fasonów. Np. skóra licowa rozciągnie się łatwiej niż satyna, a w kwestii wzorów – modele z paseczkami z przodu rozejdą się szybciej od czółenek.

Szczególnie wtedy, gdy w tradycyjnych sklepach trudno jest Ci znaleźć buty dobrze dopasowane do Twoich stóp, możesz zainteresować się obuwiem przygotowywanym na zamówienie. To rozwiązanie zalecane jest także wówczas, gdy obydwie stopy nie są dokładnie takie same – w takiej sytuacji wskazane będą dwa różne buty. Koszt przygotowania obuwia na zamówienie zależy oczywiście od wybranej marki, ale często jest on porównywalny z cenami butów dostępnych w popularnych butikach znanych sieci.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

empemedia

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »