Dom » Wnętrza
Jakie funkcje może pełnić pomieszczenie gospodarcze?
Zobacz więcej zdjęć » |
Pomieszczenia gospodarcze znajdujące się w większości domów jednorodzinnych często pozostają niewykorzystane. Zwykle używamy ich jako skład drobiazgów i nieużywanych sprzętów. Co gorsza kolejne przedmioty dokładamy w sposób chaotyczny, przez co ich praktyczne wykorzystanie staje się mocno utrudnione lub nawet niemożliwe. To duży błąd, bo nawet niewielka komórka ma ogromny potencjał. Wykorzystując go, możemy odciążyć pozostałe pomieszczenia w domu i ułatwić sobie utrzymanie porządku. Oto nasza lista 5 pomysłów na zagospodarowanie takiego wnętrza. Dla osób, które nie mają czasu na gruntowne porządki i szukają firmy wyspecjalizowanej w sprzątaniu mieszkań w Krakowie i okolicach, idealną opcją jest zamówienie tej usługi u takiego podmiotu.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Miejsce na środki czystości
By samodzielne sprzątanie mieszkań było łatwe i efektywne, warto skorzystać ze specjalnych sprzętów oraz środków czystości. Przedmioty, takie jak odkurzacze, mopy, myjki ciśnieniowe czy parownice zajmują jednak sporo miejsca, a tego w pomieszczeniach mieszkalnych zwyczajnie może brakować. Podobnie sprawa ma się ze środkami czystości, których ilość jest zależna od wielkości domu. By zmieścić je wszystkie i w każdej chwili i móc uzyskać do nich swobodny dostęp, warto zaadaptować na ten cel pomieszczenie gospodarcze, wstawiając do środka regały oraz wieszaki.
Pralnia lub suszarnia
Kilkuosobowa rodzina generuje tygodniowo naprawdę sporą objętość prania – szczególnie, gdy w jej skład wchodzą noworodki lub małe dzieci. Składowanie, pranie, suszenie oraz prasowanie może być kłopotliwe i przekroczyć możliwości powierzchniowe łazienki, dlatego warto wykorzystać w tym celu pomieszczenie gospodarcze. Po wstawieniu do środka kosza na brudne ubrania, pralki (lub nawet dwóch), suszarki, linek, deski do prasowania, żelazka i akcesoriów, takich jak rolki do czyszczenia, zamieni się ono w funkcjonalną pralnię.
Spiżarnia i miejsce do robienia przetworów
Tradycja samodzielnego przygotowywania przetworów wciąż jest żywa. Słoiki z domowymi dżemami, powidłami, sokami, musami, kiszonkami czy syropami zajmują jednak sporo miejsca. Nie w każdym mieszkaniu lub domu jest spiżarnia, dlatego do tego celu można zaadaptować pomieszczenie gospodarcze. Po umieszczeniu w nim wytrzymałych regałów uzyskamy miejsce, w którym zmieszczą się - poza samymi przetworami - również sokowniki i wyciskarki, kociołki do prażenia czy gąsiory na wino. Jeśli mamy ku temu odpowiednie warunki, możemy wewnątrz zamontować też płytę grzewczą i zlewozmywak, dzięki czemu w tym miejscu nie tylko przechowamy, ale też przygotujemy i przelejemy przetwory.
Kotłownia
To opcja polecana osobom korzystającym z nowoczesnych, ekologicznych i czystych systemów ogrzewania. O ile nie używamy pieca na paliwo stałe, nie musimy obawiać się brudzącego pyłu, unoszącego się w kotłowni. W takim przypadku możemy urządzić ją w pomieszczeniu gospodarczym – nawet, jeśli nie znajduje się ono w piwnicy. Ze względu na wyższą temperaturę wewnątrz, taka kotłownia doskonale sprawdzi się również jako miejsce do suszenia prania.
Dobrze zorganizowany składzik
Chaotyczne składowisko na wszystkie niepotrzebne przedmioty trudno nazwać funkcjonalnym i dobrze zagospodarowanym pomieszczeniem. Sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej, jeśli do środka wstawimy regały, funkcjonalne wieszaki i skrzynki, które pomogą utrzymać porządek. Pozbywając się dodatkowo rzeczy, których już nie wykorzystamy, zyskamy sprawnie zaaranżowaną przestrzeń do przechowywania na przykład rowerów, nart, wędek czy narzędzi.
Zdjęcie pochodzi z serwisu Fotolia.
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)