Motoryzacja » Moto Serwis

Jakie są objawy uszkodzonej pompy hamulcowej?

Jakie są objawy uszkodzonej pompy hamulcowej?
Zobacz więcej zdjęć »
Poprawne działanie hamulców wymaga udanej współpracy kilku elementów. Układ ten jest bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać. Jednym z niezbędnych urządzeń jest pompa hamulcowa. Jak każdy element wyposażenia pojazdu, również pompa ulega awariom. Jak rozpoznać uszkodzenie tego elementu?

Czym jest pompa hamulcowa?

Omawiając objawy awarii pompy, warto najpierw wytłumaczyć, czym ona tak właściwie jest. Otóż pompa hamulcowa to jeden z elementów układu hamulcowego. Jej zadaniem jest pompowanie płynu hamulcowego. Płyn pobrany ze zbiornika trafia do pompy, która popycha go w stronę tłoków zacisków hamulcowych. Naciskając na tłoki, powoduje, że zaciski popychają klocki, które zbliżają się do tarcz. Tym samym sprawność pompy hamulcowej jest niezbędna dla poprawnego działania całego układu.

Dłuższa droga hamowania

Najbardziej podstawowym, a jednocześnie najgroźniejszym objawem awarii pompy hamulcowej jest wydłużona droga hamowania. Innymi słowy, hamulce działają z gorszą skutecznością. Jest to efekt wytwarzania przez pompę zbyt niskiego ciśnienia lub też jej zbyt wolna praca. W każdym razie sprawa jest poważna, ponieważ wydłużona droga hamowania to rzeczywiste niebezpieczeństwo.


Inne objawy uszkodzenia pompy

Niższa skuteczność hamowania to oczywisty, ale mało specyficzny objaw. Tak naprawdę przyczyn tego problemu może być bardzo wiele. Aby zidentyfikować uszkodzenia własnej pompy, trzeba zwrócić uwagę również na inne objawy. Jednym z nich jest tak zwana miękkość pedału hamulca. Kierowca ma wrażenie, jakby pedał wbijał się w podłogę. To bardzo specyficzny objaw, oznaczający zbyt niskie ciśnienie płynu hamulcowego, a to niemal zawsze jest wywołane nieprawidłową pracą pompy.

Ponadto niższe ciśnienie może być spowodowane nieszczelnością pompy hamulcowej. Do nieszczelności dochodzi wskutek oddziaływania różnych czynników. Czasami jest to efekt starości pompa, którą niszczy rdza. Ponadto do uszkodzeń tego typu dochodzi wskutek uderzeń mechanicznych. W każdym razie kiedy płyn wycieka z pompy, jego ilość spada, co powoduje spadek ciśnienia. Jednym z objawów tego zjawiska jest wspomniane wcześniej specyficzne działanie pedału hamulca. Niemniej wyciek można też dostrzec wizualnie. Dla mechanika jest to oczywisty objaw, że pompa hamulcowa jest zużyta i należy ją wymienić.

Dokonując wymiany pompy hamulcowej, warto wybrać urządzenie wysokiej klasy. Pozwoli on na długotrwałe użytkowanie podzespołu. To istotne, ponieważ koszt zakupu i wymiany pompy jest dosyć wysoki.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »