Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Jakie są skutki uboczne statyny i jak im przeciwdziałać?

Jakie są skutki uboczne statyny i jak im przeciwdziałać?
Zobacz więcej zdjęć »
Statyny to popularne leki, które stosuje się w zwalczaniu miażdżycy. Ich głównym zadaniem jest obniżenie poziomu cholesterolu. Choć mają wiele pozytywnych właściwości, jak każdy lek mogą powodować skutki uboczne. Co do nich zaliczamy i jak można im przeciwdziałać?


Jakie są możliwe skutki uboczne statyny?

Skutki uboczne statyny obniżają poziom cholesterolu całkowitego w organizmie poprzez hamowanie produkcji enzymu, który odpowiada za jego powstawanie. Dlatego też leki te najczęściej przepisywane są osobom ze znacznie podwyższonym poziomem cholesterolu, które są również narażone na powstanie miażdżycy. Badania wykazują równie przeciwzapalne działanie statyn.

Niestety, tak jak w przypadku każdego innego leku, stosowanie statyn może wiązać się z pojawianiem się skutków ubocznych. Jednym z nich jest miopatia, czyli uszkodzenie mięśni, związane z ich osłabieniem i bólami. Może również pojawić się rabdomioliza (jest to najgroźniejszy skutek uboczny statyn), która prowadzi nawet do niewydolności nerek.

Badania dowiodły także powiązanie zażywania statyn z ryzykiem pojawienia się katarakty, czyli inaczej zaćmy. Długotrwałe przyjmowanie tych leków można wiązać się z osłabieniem soczewki, które w najgorszym przypadku mogą prowadzić do totalnej ślepoty. Choć przyjmowanie statyn nie gwarantuje zachorowania na zaćmę, to można w pewien sposób wpłynąć na to ryzyko. Ważne, by pamiętać, że jakiekolwiek stosowanie leków i suplementów należy skonsultować z lekarzem.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:



Skutki uboczne statyny – jak im zapobiegać?

Niektóre źródła podają, że jednym ze sposobów na obniżenie ryzyka powstania zaćmy jest przyjmowanie koenzymu Q10. Jest on naturalnym antyoksydantem, ale jego ilość zmniejsza się w naszym organizmie wraz z wiekiem. Dlatego też zaleca się przyjmowanie tego suplementu osobom po 40 roku życia, a także tym, które na stałe stosują leki na zbyt wysoki poziom cholesterolu. Składnik ten jest w stanie zmniejszyć negatywne miopatyczne (czyli związane z uszkodzeniem mięśni) działanie statyn.

Warto również regularnie suplementować magnez oraz witaminę B1, czyli tiaminę. Poprawia ona działanie układu odpornościowego, charakteryzuje się również korzystnym wpływem na pracę serca. Magnez z kolei pozwoli zadbać o prawidłowe funkcjonowanie mięśni (a także o ogólny stan zdrowia).

Statyny są popularnymi lekami na wysoki poziom cholesterolu. Mogą prowadzić do powstania skutków ubocznych, takich jak np. zaćma. Suplementy, takie jak koenzym Q10, magnez i witamina B1 mogą minimalizować ryzyko z tym związane.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »