Społeczeństwo » Społeczeństwo
Jakie sprawy załatwi z nami notariusz?
Istnieje szansa, że w czasie całego naszego życia ani razu nie skorzystamy z pomocy kancelarii adwokackiej. Niemal nieprawdopodobne jest jednak to, że przynajmniej raz nie pojawimy się w siedzibie notariusza.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Warto zatem zaznajomić się z jego kompetencjami i dowiedzieć się, kiedy może nam pomóc.
Kim jest notariusz?
Zadaniem notariusza, zwanego dawniej rejentem, jest takie oddziaływanie na czynności prawne stron, aby w przyszłości nie okazało się, że może wyniknąć z nich spór prawnych. Stosując pewne uproszczenie można więc przyjąć, że notariusz działa prewencyjnie, a współpraca z nim zapobiega łamaniu prawa, a więc, w pewnym stopniu, minimalizuje szansę na spotkanie z adwokatem. Najważniejszym dokumentem wystawianym przez niego jest akt notarialny, wskazane jest przy tym podkreślenie, że może być on stworzony w dwóch przypadkach. W pewnych okolicznościach jest to rozwiązanie narzucone przez przepisy polskiego prawa, akt notarialny może jednak powstać nawet wówczas, gdy prawo nie mówi o takiej konieczności, strony uznały jednak, że będzie to najlepsze rozwiązanie.
Kiedy należy wybrać się do notariusza?
U notariusza pojawiamy się przede wszystkim wówczas, gdy stajemy przed koniecznością sporządzenia umowy, która będzie przenosiła własność nieruchomości, akt notarialny finalizuje więc transakcję kupna lub sprzedaży mieszkania. Więcej o czynnościach notarialnyc znajdziesz np. tutaj. Notariusz pomoże nam jednak i wówczas, gdy będziemy potrzebowali pełnomocnictwa do dokonania czynności prawnej, a także wówczas, gdy zdecydujemy się na oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste. Wizyta u niego jest też niezbędna podczas wcielania w życie umowy o darowiźnie oraz wówczas, gdy chcemy złożyć oświadczenie odnoszące się do prawa wykupu lub prawa pierwokupu w odniesieniu do nieruchomości.
Notariusz pomaga również osobom zainteresowanych licznymi postanowieniami odnoszącymi się do prawa spadkowego. Możemy liczyć na niego wówczas, gdy chcemy zrzec się dziedziczenia oraz zbyć spadek, a także wtedy, gdy zależy nam na zawarciu umowy o dział spadku obejmującą nieruchomość.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
JustynaZ
|
Komentarze (0)