Kultura » Muzyka
Japonia za murem
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
- Pomysł zrodził się stąd, że jeden z rodziców, którego dziecko uczęszcza na zajęcia z aikido powiedział, że więźniowie z raciborskiego zakładu karnego są bardzo zdolni i można zaproponować im współpracę. To, że kiedyś komuś podwinęła się noga, nie oznacza, że należy go skreślać. Jeżeli tylko ma jakiś talent, który przysłuży się innym, to warto takiej osobie dać szansę – mówi Jacek Ostrowski, mistrz i instruktor Aikido i Jujutsu, miłośnik japońskiej kultury oraz główny pomysłodawca i organizator Budo Gali.
Więźniowie z raciborskiego zakładu karnego specjalnie na tę okazję nagrali dwie autorskie piosenki: „Tokio” i „Aikido”. Samodzielnie wykonali też dwumetrową figurę samuraja z drewna. - Są to skazani odbywający karę w oddziale terapeutycznym uczestniczący w terapii zajęciowej. Tego typu działania mają dla nich wartość terapeutyczną. Realizując projekt na festiwal mieli kontakt z inną kulturą, mogli zrobić coś dobrego i twórczego zarówno dla siebie, jak i dla społeczeństwa – mówi kpt. Dagmara Lotawiec-Serafin, kierownik działu terapeutycznego Zakładu Karnego w Raciborzu. Dwumetrowego samuraja z drewna wykonała 5-osobowa grupa pod kierunkiem terapeuty Piotra Oczka. - Podeszli do tego bardzo entuzjastycznie. Było to dla nich duże wyzwanie i ciężka praca, trwająca wiele tygodni. Wszystko wykonywali ręcznie, bez skomplikowanych narzędzi. Do tej pory nie mieli do czynienia z tak dużą gabarytowo rzeźbą. Z pewnością było to dla nich bardzo pouczające doświadczenie – zapewnia kpt. Dagmara Lotawiec-Serafin.
Także specjalnie na BUDO GALĘ powstały dwa utwory muzyczne. Ich autorami są Grzegorz Hadrian i Piotr Wala, tworzący zakładowy zespół muzyczny „Dream”. Piosenki „Tokio” i „Aikido” zaaranżowali i nagrali w więziennym radiowęźle. - Dla nich to bardzo istotne, że mogą uczestniczyć w czymś ważnym. W ten sposób budują poczucie własnej wartości, uczą się wielu pożytecznych rzeczy, m.in. tego, że dzięki swoim zainteresowaniom mogą żyć lepiej, bez agresji, przemocy. Z resztą bardzo chętnie biorą udział w różnych akcjach charytatywnych i sami angażują się w działania profilaktyczne – mówi ppor. Tomasz Brzozowski, wychowawca ds. kulturalno-oświatowych ZK w Raciborzu. - Poza tym to także dla mnie duża satysfakcja, że moi podopieczni robią coś, co podoba się także innym – dodaje.
Utwory dostępne są na portalu „You Toube”.
BUDO GALA to trwający tydzień festiwal(15-23.09) poświęcony japońskiej kulturze i sztuce, a sztukom walki w szczególności. Bogaty program sprawia, że każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego – od tradycyjnej japońskiej kuchni, przez wykłady i prezentacje na temat np. aranżacji ogrodów, warsztaty origami czy kaligrafii czy w końcu warsztaty i pokazy japońskich sztuk walki z udziałem światowej sławy mistrzów. W ramach festiwalu na portalu allegro.pl pd hasłem „Pomóż Kubie zwyciężyć” prowadzona jest aukcja charytatywna na rzecz niepełnosprawnego Jakuba Karwańskiego z Raciborza. Do nabycia są przedmioty związane z japońską kulturą i sztuka, m.in. oryginalny miecz samurajski z damasceńskiej stali, kaligrafia a także przedmioty należące do sportowców, m.in. kombinezon startowy i buty Justyny Kowalczyk, rękawice z autografem Mameda Khalidowa czy też koszulka z autografami wszystkich zawodniczek RTP „Unia” Racibórz.
Więcej informacji na temat festiwalu na www.budo-gala, lub na Facebook.com
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
Adventure Media
|
Komentarze (0)