Technologie » Komputery

Jeden na dziesięć zainfekowanych nośników USB zawiera szkodliwą kryptokoparkę

Jeden na dziesięć zainfekowanych nośników USB zawiera szkodliwą kryptokoparkę
Zobacz więcej zdjęć »
Urządzenia USB, stosowane przez cyberprzestępców do infekowania urządzeń niepodłączonych do internetu, coraz częściej stają się nośnikiem szkodliwego oprogramowania służącego do kopania kryptowaluty.

Chociaż zasięg i liczba ataków są stosunkowo niewielkie, z roku na rok przybywa ofiar – jak wynika z przeglądu Kaspersky Lab dotyczącego zagrożeń dla urządzeń USB i nośników wymiennych w 2018 roku.     

Mimo że istnieją już od dwóch dekad i nie są postrzegane jako bezpieczne, urządzenia USB nadal stanowią popularne narzędzia biznesowe i upominki rozdawane podczas rozmaitych imprez. Z tego powodu znajdują się na celowniku cyberprzestępców i są wykorzystywane do rozprzestrzeniania szeregu różnych zagrożeń, które przez ostatnich kilka lat niemal wcale się nie zmieniły. Według danych Kaspersky Lab w czołówce rankingu najpopularniejszych zagrożeń związanych z nośnikami wymiennymi znajdują się: szkodliwe oprogramowanie podszywające się pod skróty systemu Windows (pliki .LNK), narzędzia wykorzystujące stare luki w zabezpieczeniach (np. lukę CVE-2010-2568 stosowaną m.in. przez robaka Stuxnet) oraz — coraz częściej — cyberprzestępcze narzędzia służące do kradzieży mocy obliczeniowej zainfekowanych urządzeń celem kopania kryptowaluty.      

Jedną z popularnych kryptokoparek wykrywanych na nośnikach USB jest znany od 2014 r. trojan Miner przeznaczony dla systemu Windows. Szkodnik ten ukradkowo instaluje i uruchamia w atakowanym systemie aplikację do kopania kryptowaluty, po czym przesyła wyniki swojej pracy na zewnętrzny serwer kontrolowany przez cyberprzestępców. Z danych Kaspersky Lab wynika, że do niektórych infekcji wykrytych w 2018 r. doszło wiele lat wcześniej. Długoletnia infekcja prawdopodobnie miała znaczący, negatywny wpływ na moc obliczeniową urządzeń ofiar.      

Liczba kryptokoparek wykrywanych na nośnikach USB wzrasta z roku na rok o około jedną szóstą – w latach 2016-2017 zwiększyła się o 18,42%, a w latach 2017-2018 eksperci spodziewają się wzrostu na poziomie około 16,5%. Jak widać, nośniki wymienne w dalszym ciągu dobrze sprawdzają się jako wektor infekcji dla tego rodzaju cyberzagrożeń.

Rynki wschodzące, w których urządzenia USB są w większym zakresie wykorzystywane do celów biznesowych, są najbardziej narażone na rozprzestrzenianie infekcji za pośrednictwem nośników wymiennych – wśród najbardziej dotkniętych krajów znajduje się Azja, Afryka oraz Ameryka Południowa. Jednak pojedyncze ataki zostały również wykryte w krajach Europy i Ameryki Północnej.

Urządzenia USB były również wykorzystywane w 2018 r. do rozprzestrzeniania zaawansowanego szkodliwego oprogramowania bankowego Dark Tequila, które atakowało klientów indywidualnych i korporacyjnych w Meksyku od co najmniej 2013 r. Ponadto, jak wynika z danych Kaspersky Lab, 8% zagrożeń uderzających w przemysłowe systemy sterowania w pierwszej połowie 2018 r. było rozprzestrzeniane za pośrednictwem nośników wymiennych.    

Urządzenia USB są wprawdzie mniej skuteczne w rozprzestrzenianiu infekcji niż dawniej ze względu na coraz większą świadomość luk w zabezpieczeniach oraz rzadsze stosowanie ich jako narzędzi biznesowych, jednak z naszego badania wynika, że nadal stanowią poważne zagrożenie, którego użytkownicy nie powinni lekceważyć. Sposób ten najwyraźniej odpowiada cyberprzestępcom, ponieważ nadal go wykorzystują, a niektóre infekcje pozostają niewykryte przez wiele lat. Na szczęście istnieje kilka bardzo prostych kroków, jakie mogą podjąć użytkownicy oraz firmy w celu zabezpieczenia się – powiedział Denis Parinow, badacz zajmujący się ochroną przed szkodliwym oprogramowaniem, Kaspersky Lab. 

Nośniki USB oferują wiele korzyści: są niewielkie, pojemne i świetnie nadają się do promowania marki, jednak same urządzenia, przechowywane na nich dane oraz komputery, w które są wpinane, są potencjalnie podatne na cyberzagrożenia, jeśli pozostają bez ochrony. 

Kaspersky Lab zaleca następujące działania w celu zapewnienia bezpiecznego wykorzystywania urządzeń USB oraz innych nośników wymiennych:

Porady dla wszystkich użytkowników urządzeń USB:

·         Zwracaj uwagę na urządzenie, które podłączasz do swojego komputera – zastanów się, skąd pochodzi i pamiętaj, że mogło wcześniej być wpinane do zainfekowanej maszyny.

·         Zainwestuj w szyfrowane urządzenia USB marki, która jest godna zaufania – w ten sposób będziesz mieć pewność, że Twoje dane są bezpieczne, nawet jeśli stracisz urządzenie.

·         Dopilnuj, aby wszystkie dane przechowywane na urządzeniu USB były zaszyfrowane.

·         Stosuj rozwiązanie bezpieczeństwa, które sprawdza wszystkie nośniki wymienne pod kątem szkodliwego oprogramowania, zanim zostaną podłączone do systemu.

Dodatkowe porady dla firm:

·         Zarządzaj użytkowaniem urządzeń USB: określ, które nośniki mogą być podłączane, przez kogo i w jakim celu.

·         Przeszkól pracowników w zakresie bezpiecznych praktyk korzystania z urządzeń USB – szczególnie gdy przenoszą na nich dane pomiędzy komputerem domowym a urządzeniem wykorzystywanym w pracy.

·         Nie zostawiaj urządzeń USB na widoku.

Pełny raport Kaspersky Lab dotyczący zagrożeń dla urządzeń USB jest dostępny na stronie https://r.kaspersky.pl/KTTn1.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »