Zdrowie » Ciało
Jesień pod znakiem zdrowia
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
Na zmianę pór roku – najlepszy ruch
Coraz krótsze dni, duże dobowe wahania temperatur, zżęte pola i żółtawo-brązowe łąki, dojrzała, czerwona jarzębina i pierwsze żółte liście na drzewach – to pierwsze oznaki zbliżającej się dużymi krokami jesieni. Pogoda bywa jeszcze piękna, zdarzają się nawet duże upały – niech nas to jednak nie zmyli, zmiana pór roku tuż tuż! Wbrew temu, co myśli większość Polaków schyłek lata i nadejście jesieni nie powinny nas skłaniać do rezygnacji z aktywności ruchowej.
Prócz kąpieli i pływania w coraz zimniejszych wodach Bałtyku lub w polskich jeziorach nadal w pełni satysfakcjonujące mogą być takie zajęcia jak jeżdżenie na rowerze, biegi przełajowe, relaksacyjny jogging, spacery, nordic walking, jeżdżenie na rolkach.
Można powiedzieć, że obserwacja z siodełka roweru czy podczas leśnego spaceru zmieniającej się natury, rozkwitającej feerią jesiennych barw, może sprawić o wiele więcej radości niż prażenie się w czerwcowym czy lipcowym upale. Aktywność fizyczna - wyczynowa czy amatorska – w porze przejściowej pomiędzy latem a jesienią oraz w jesiennych miesiącach jest w pełni bezpieczna. Wystarczy zadbać o dobry sprzęt, odzież i obuwie odpowiednie do uprawianej dyscypliny, a także o dodatki: czapkę, lekki szalik, a także opaski ocieplające na stawy, które zapobiegną przewianiu.
Rower, rolki i kijki
U schyłku lata i na początku jesieni najlepszy relaks na świeżym powietrzu zapewnią: jazda na rowerze, rolki, nordic walking, spacery i bieganie. Wszystkie te dyscypliny pomogą utrzymać dobrą formę w czasie, gdy gorące lato staje się już wspomnieniem. Co więcej – można je uprawiać zarówno w mieście, jak i na łonie natury. Jedynie rolki nie nadają się na piaszczyste drogi leśne i żwirowe alejki w parkach.
Dlaczego aktywność fizyczna jest szczególnie ważna w okresie późnego lata i jesieni? Odpowiedź jest prosta – ruch to najprostszy sposób na zachowanie zdrowia. To bardzo dobry sposób na zmniejszenie ryzyka zapadnięcia na jedną z dolegliwości cywilizacyjnych, takich jak choroba wieńcowa, nadciśnienie i cukrzyca. To fakt sprawdzony przez naukę, że aktywność fizyczna przedłuża życie ludziom w średnim i starszym wieku. Mówi się nie bez racji, że regularny, choćby niewielki, wysiłek fizyczny daje podobne efekty jak powstrzymywanie się od używania tytoniu.
Ruch pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała, jest zatem ważny dla ludzi chcących zachować smukłą sylwetkę lub chcących zrzucić kilka kilogramów. Poprawia również humor – wysiłek powoduje wydzielanie większej ilości endorfin, czyli tzw. „hormonów szczęścia” wpływających dodatnio na samopoczucie psychiczne. Zaleta ta jest szczególnie przydatna, gdy nadchodzi jesień, a z nią coraz mniej słońca i dłuższe noce.
Pomocne dodatki
Aby zdrowo i bezpiecznie spacerować, biegać czy jeździć na rowerze, potrzebne są wygodne buty i odpowiednia odzież oraz sprzęt sportowy (kijki do nordic walkingu czy rower – może to być nawet używany przez nas na co dzień „mieszczuch” bez przerzutek). Ważne są również dodatki, przydatne w momencie, gdy wybieramy się do lasu czy parku przy kapryśnej pogodzie – lekka kurtka na wypadek deszczu, składany parasol, cienki, bawełniany szalik na chłodne dni, okrycie głowy (kapelusz, czapka basebollówka, chustka, a nawet beret).
Warto być zapobiegliwym i zabezpieczyć się również przed urazami. Pomocne okażą się z pewnością specjalne opaski wełniane. Ochronią one nie tylko sportowca, lecz również zwykłego amatora ruchu, który dba o swoje zdrowie i tężyznę. Producentem opasek z certyfikatem ministerstwa zdrowia jest firma IL-TEX z Zawiercia, która w swojej ofercie ma całą gamę rehabilitacyjnych pasów ocieplających, przydatnych również w sporcie. Spacerowiczom, miłośnikom dwóch kółek, rolek, joggingu czy pasjonatom nordic walkingu mogą się przydać: ocieplacz nadgarstka, ocieplacz kolanowy, pas łokciowy czy ocieplacz biodrowy. Jak działają te wełniane produkty?
Najważniejsze, że chronią stawy i mięśnie przed przewianiem, o co nietrudno w naszej szerokości geograficznej i przy kaprysach jesiennej aury. Pasy firmy IL-TEX są wykonane z wysokogatunkowej wełny owiec rasy merynos, cenionych ze względu na szlachetne runo. Włókna tego typu są dziesięciokrotnie cieńsze od ludzkiego włosa, a przy tym bardzo sprężyste i mocne, dzięki czemu wykonane z nich tkaniny cechują się miękkością i ponadprzeciętną trwałością. Ocieplacze stawowe zrobione z takiej wełny posiadają właściwości regulujące temperaturę w miejscu okrytym dzianiną. Pozwalają w naturalny sposób oddychać skórze i zapobiegają powstawaniu nadmiernej wilgoci w miejscu styku tkaniny z ciałem. Produkty z wełny merynosów są przewiewne, ale dzięki właściwościom termoizolującym skutecznie chronią rowerzystów i motocyklistów przed jesiennym chłodem. Grzeją i równocześnie zapobiegają przegrzaniu się skóry. Są przy tym miękkie i przyjemne dla skóry.
Te cienkie i elastyczne ocieplacze wystarczy założyć pod wierzchnią odzież, dzięki czemu nie krępują ruchów nóg w czasie jazdy rowerem, biegu czy spaceru z kijkami. Pas mocuje się w łatwy sposób przy pomocy taśmy z rzepem i gumką, bez ryzyka, że ocieplacz się zsunie. Produkt dostępny jest w czterech rozmiarach: S, M, L, XL. Ocieplacze firmy IL-TEX są bezpieczne, a o ich właściwościach profilaktycznych i rehabilitacyjnych świadczy wpis do rejestru wyrobów medycznych.
Pasy przydają się nie tylko przy jesiennych sportach lecz również – pomocniczo – w rehabilitacji. Oto pełna lista wskazań o używania produktów firmy IL-TEX:
- urazy (złamania, zwichnięcia, niestabilność stawów),
- zmiany zwyrodnieniowo-zniekształcające,
- infekcje narządów ruchu,
- gościec reumatoidalny,
- schorzenia reumatyczne (np. zapalenia mięśni, ścięgien i powięzi),
- stany przeciążeniowe i zapalne mięśni, ścięgien, powięzi i wiązadeł,
- zespoły bólowe ostre i przewlekłe przy porażeniach nerwów oraz zaburzeniach układu krążenia,
- dolegliwości układu moczowego (stosuje się pasy krzyżowo-lędźwiowe),
- bóle mięśni i stawów spowodowane przeziębieniami i przewianiem.
O firmie IL-TEX:
Firma IL-TEX z Zawiercia to jeden z liderów na krajowym rynku producentów pościeli wełnianej, antyalergicznej i dekoracyjnej, a Iltuś to jej autorski produkt, zastrzeżony w urzędzie patentowym. Naturalne produkty sypialniane IL-TEX-u wykonane są z wełny merynosów - szlachetnych gatunków owiec australijskich i nowozelandzkich. Tkaniny pościelowe z takiej wełny posiadają właściwości antyalergiczne i nadają się do sypialni osób uczulonych na roztocza. Prozdrowotne działanie mają również wyroby pościelowe z bawełny, policottonu oraz tkanin z tworzyw sztucznych.
Więcej informacji: www.il-tex.com.pl
Kontakt dla mediów
Jerzy Piątek
Specjalista ds. PR
tel.: +48 71 33 70 686
fax: +48 71 33 70 685
jerzy.piatek@prtime.pl
PR time
al. Wiśniowa 33
53-137 Wrocław
Nadesłał:
frajtak
|
Komentarze (0)