Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Jesienne bóle mięśni i stawów

Jesienne bóle mięśni i stawów
Zobacz więcej zdjęć »
Jesienią częściej niż w innych porach roku bolą nas mięśnie i stawy. Na bóle różnego pochodzenia skarży się ponad połowa Polaków, głównie starszych.

Głównymi przyczynami pojawiających się w starszym wieku dolegliwości bólowych są choroby przewlekłe: choroba reumatyczna, zmiany zwyrodnieniowe stawów, znaczna nadwaga czy osteoporoza, ale także grypa, przeziębienie, zwichnięcia, stłuczenia i przeciążenie.

Leczenie bólu zależy od choroby podstawowej i często wymaga podawania leków w formie doustnej, czasem w zastrzykach. W wielu przypadkach pomagają również stosowane miejscowo maści, żele i plastry zawierające substancje przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozgrzewające. Bardzo pomocne – zwłaszcza w łagodzeniu bólu spowodowanego zmianami zwyrodnieniowymi - są zabiegi rehabilitacyjne, ciepłe kąpiele i odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne.

Osoby starsze często skarżą się na bóle pleców, które są efektem niskiej aktywności fizycznej, a przy tym zbyt dużej wagi. W takim wypadku leczenie powinno być wspomagane gimnastyką i stosowaniem odpowiedniej diety. Jeśli chcemy należycie zadbać o sprawność pleców, powinniśmy dużo spacerować, jeździć na rowerze oraz pływać (zwłaszcza na plecach).

Jesienią i zimą cierpimy również na bóle przeciążeniowe mięśniowo – stawowe spowodowane pozostawaniem przez dłuższy czas w nieprawidłowej pozycji (np. przed komputerem czy telewizorem). Dzieje się tak, kiedy głowę utrzymujemy nadmiernie wysuniętą ku przodowi w odniesieniu do klatki piersiowej, co przeciąża kręgosłup. Zaburzenia przeciążeniowe są szczególnie niebezpieczne, bo rozwijają się powoli i łagodnie, co sprawia, że się do nich przyzwyczajamy.

Dopiero po pewnym czasie pojawiają się dokuczliwy ból, który może dotyczyć tkanki mięśniowej, stawów międzykręgowych, dysku czy też tkanki nerwowej. Przyczyną powstawania bólów przeciążeniowych może być także leżenie w niewłaściwej pozycji, wychłodzenie organizmu czy naciągnięcie mięśni podczas gwałtownego ruchu.

Jak możemy zapobiegać pojawieniu się bólu? Czasem wystarczy zmiana pozycji, bo na przykład siedząc (a właściwie półleżąc) w fotelu, powodujemy przykurcz mięśni grupy kulszowo – goleniowej, a siedząc z nogą założoną na nogę - przykurcz mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Nawet leżenie na boku z głową podpartą dłonią także wywołuje obciążenia i bóle szyi i ramion.

Kiedy siedzimy przed komputerem pamiętajmy, aby monitor znajdował się na wprost głowy, a klawiatura na blacie biurka tak, aby całe przedramienia spoczywały również na blacie. Jeśli klawiatura jest wysuwana spod blatu, łokcie powinniśmy opierać na podłokietnikach krzesła.

Samo krzesło powinno być niezbyt głębokie, by nie powodowało nadmiernego wygięcia kręgosłupa. Siedzisko nie powinno znajdować się zbyt nisko – kolana nie powinny znajdować się wyżej niż biodra. Krzesła nie powinniśmy odsuwać za daleko od blatu, bo wtedy odruchowo pochylamy się do przodu. Podczas pracy koniecznie róbmy sobie przerwy na rozluźnienie mięśni.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Poradnik kulturystyczny - ciekawe artykuły
http://poradnikkulturysty.blox.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »