Firma » Tax

Już za 2008 rok złożymy nowy PIT-2K

Już za 2008 rok złożymy nowy PIT-2K
Zobacz więcej zdjęć »
Podatnik, który będzie chciał odliczyć odsetki od kredytu konsolidacyjnego, będzie musiał ustalić, jaka ich część dotyczy tego kredytu, a jaka innych zobowiązań. Ułatwi to nowy PIT-2K.

W związku z rozszerzeniem zakresu ulgi odsetkowej Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, które wprowadzi nowy wzór oświadczenia o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych (PIT-2K). To konsekwencja uchwalenia przez Sejm 6 listopada 2008 r. nowelizacji ustawy o PIT, która umożliwi odliczanie w ramach ulgi odsetkowej odsetek spłacanych od zaciągniętych w bankach i SKOK-ach kredytów refinansowych i konsolidacyjnych. Z tym jednak zastrzeżeniem, że będzie można odliczyć tylko odsetki w części przeznaczonej na spłatę kredytu mieszkaniowego lub kredytu refinansowego.

Przepisy nowelizacji mają zastosowanie już w rozliczeniu za 2008 rok. Dlatego również nowy PIT-2K będzie miał zastosowanie pierwszy raz przy rozliczeniu za 2008 rok.

Nowe przepisy przewidują, że odsetki od kredytu (pożyczki), zapłacone w latach 2002-2007 w związku z inwestycją zakończoną przed 1 stycznia 2008 r., podlegają odliczeniu na zasadach (po spełnieniu warunków określonych w przepisach obowiązujących do końca 2006 roku) od dochodu (przychodu) uzyskanego w roku 2008 lub 2009. Podatnicy dostali możliwość odliczenia ich albo w rozliczeniu za rok 2008, za który zeznanie jest składane do 30 kwietnia 2009 r., albo za 2009 rok, za który PIT będzie składany do 30 kwietnia 2010 r.

Obowiązuje tu zasada, że po pierwsze - odliczenia dokonuje się najwcześniej za rok podatkowy, kiedy została zakończona inwestycja. Po drugie - odsetki zapłacone przed rokiem zakończenia inwestycji mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku za rok, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki.

Co ważne, oświadczenia złożone przed dniem wejścia w życie projektowanego rozporządzenia zgodnie ze wzorem określonym w przepisach dotychczasowych nie wymagają zmiany w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia. Oznacza to, że jeżeli ktoś składał już PIT-2K, nie będzie tego musiał robić ponownie. Zostanie tu zachowana reguła, że PIT-2K jest składany jednokrotnie, w pierwszym roku, w którym podatnik korzysta z ulgi.

Rozporządzenie ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia go w Dzienniku Ustaw. Podpisania rozporządzenia przez ministra finansów należy spodziewać się zaraz po tym, jak nowelizacja PIT z 6 listopada zostanie podpisana przez prezydenta.

stycznia 2009 r. wejdą w życie przepisy ustawy o PIT, które pozwolą na odliczanie w ramach ulgi odsetkowej odsetek m.in. od kredytu konsolidacyjnegoRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Biuro Księgowe RAPID
http://rapid-tax.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »