Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Kamica układu moczowego

Kamica układu moczowego
Zobacz więcej zdjęć »
Kamica układu moczowego, to stan chorobowy w przebiegu, którego dochodzi do tworzenia się w nerce lub innej części dróg moczowych, złogów zwanych potocznie kamieniami. Nieleczona kamica nerkowa jest nie tylko bardzo bolesna, ale może także prowadzić do rozwoju poważnych chorób układu moczowego.

Kamica układu moczowego, to stan chorobowy w przebiegu, którego dochodzi do tworzenia się w nerce lub innej części dróg moczowych, złogów zwanych potocznie kamieniami. Kamica nerkowa to bardzo bolesna przypadłość, szczególnie, kiedy kamień nerkowy zaczyna przesuwać się z nerki do moczowodu, prowadząc do ataku kolki nerkowej. Jeżeli kamień utknie w moczowodzie i zablokuje go, w nerce dochodzi do zastoju moczu. Dlatego nieleczona kamica nerkowa może niestety prowadzić do rozwoju przewlekłych i poważnych chorób układu moczowego.
 
Istnieje kilka teorii powstawania kamicy układu moczowego. Kamienie najczęściej tworzą się z substancji chemicznych stanowiących prawidłowy bądź patologiczny składnik moczu. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zapadalności na to schorzenie. O częstości występowania kamicy nerkowej decydują między innymi warunki środowiskowe, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, epidemia otyłości, niedostateczna ilość spożywanych płynów, przyjmowanie niektórych leków (np. topiramat stosowany w leczeniu padaczki) lub preparatów wielowitaminowych.

Według danych z londyńskiego Centrum Profilaktyki i Leczenia Kamicy Układu Moczowego obniża się zdecydowanie wiek chorych, u których stwierdza się po raz pierwszy złóg. Niekiedy już u niemowląt rozpoznaje się kamicę nerkową. Do niedawna kamicę układu moczowego rozpoznawano dużo częściej u mężczyzn niż u kobiet, jednak obecnie uważa się, że te proporcje zostały już wyrównane.

W zależności od rodzaju składu chemicznego tworzącego złóg (kamień) wyróżnia się kilka typów kamicy:
 • szczawianowo-wapniową – 70-80% przypadków,
 • z kwasu moczowego – do 15% przypadków,
 • z fosforanu amonowo-magnezowego (struwit) – do 7% przypadków,
 • z apatytu węglanowego – do 6% przypadków,
 • cysty nowe, ksantynowe – zaledwie około 1 % przypadków.
 
Objawy kamicy układu moczowego
 
Początkom kamicy układu moczowego nie towarzyszą zwykle żadne objawy. Dopiero wtedy, gdy w nerkach lub przewodach moczowych zgromadzi się piasek, pojawia się ból przy oddawaniu moczu. Kiedy kamień nerkowy zaczyna przesuwać się z nerki do moczowodu, ból staje się trudny do zniesienia, promieniuje w dół brzucha i krocza. To typowy atak kolki nerkowej. Jeżeli kamień utknie w moczowodzie i zablokuje go, w nerce dochodzi do zastoju moczu.

Najczęściej obserwowanymi i zgłaszanymi objawami u chorych z kamicą nerkową są:
 • ból o typie kolki (silny ból w okolicy lędźwiowej promieniujący do pachwiny),
 • krwiomocz czy krwinkomocz.
Niekiedy występują również nudności lub wymioty. Kamicy układu moczowego może także towarzyszyć infekcja dróg moczowych. Wówczas do objawów dołączają się jeszcze: pieczenie przy mikcji oraz stany podgorączkowe.
 
Diagnostyka kamicy układu moczowego

Diagnostyka kamicy nerkowej oparta jest na badaniach laboratoryjnych i obrazowych. Do badań laboratoryjnych należy zaliczyć:
 • badanie ogólne moczu,
 • posiew moczu,
 • badania biochemiczne krwi.
 • Bardzo istotne jest oznaczenie w dobowej zbiórce moczu tzw. wskaźników krystalurii, które pozwalają na określenie z dużym prawdopodobieństwem rodzaju zaburzeń chemicznych sprzyjającym tworzeniu kamienia.
Badania obrazowe to przede wszystkim USG układu moczowego, które stanowi podstawę do rozpoznania kamicy czy nefrokalcynozy. Inne badania wykorzystywane w diagnostyce kamicy to: zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej, urografia czy bezkontrastowa spiralna tomografia komputerowa.

Leczenie kamicy układu moczowego

Leczenie kamicy nerkowej możemy podzielić na zachowawcze oraz urologiczne (zabiegowe). Leczenie zachowawcze oparte jest na:
 • stosowaniu odpowiedniej diety polegającej na ograniczeniu składników, które stanowią potencjalny materiał chemiczny do tworzenia się złogów,
 • stosowaniu odpowiedniej podaży dobowej płynów,
 • farmakoterapii.
Leczenie zabiegowe (urologiczne) znajduje natomiast zastosowanie przy usuwaniu dużych złogów, będących niekiedy odlewem miedniczki nerkowej bądź utrudniających spływ moczu z nerki.

Zmiany w diecie

Kamica układu moczowego jest schorzeniem wyraźnie uzależnionym od codziennej diety. Statystycznie nawet w 40% przypadków kamica nerkowa jest schorzeniem nawrotowym. Bez zmian w trybie odżywiania choroba będzie niestety powracała.

Kamica szczawianowo-wapniowa spowodowana jest między innymi nadmiernym spożyciem szczawianów lub ich nasilonym wchłanianiem w przewodzie pokarmowym. W tym typie kamicy nerkowej wskazane jest, więc ograniczenie w diecie produktów bogatych w szczawiany, takich jak: kapusta włoska, kakao, herbata, czy Coca-Cola i podobne napoje.

Kamica moczanowa najczęściej spowodowana jest spożywaniem produktów bogato purynowych. Wskazane jest, więc ograniczenie w diecie podaży puryn, czyli wywarów mięsnych, tłustych ryb czy podrobów.
 
W każdym przypadku kamicy nerkowej i zapobieganiu jej nawrotom zawsze wskazana jest obfita podaż płynów. Najlepsze są w tym przypadku starannie dobrane wody źródlane, których w Polsce mamy akurat pod dostatkiem.
 
Badania  

Aby podczas wizyty lekarz nefrolog lub lekarz urolog mógł dokonać prawidłowej diagnozy i zaordynować odpowiednie leczenie, potrzebne są przynajmniej:
 • wyniki badania ogólnego moczu,
 • wyniki badania dobowej zbiórki moczu.
Potrzebne będzie również wykonanie badania USG układu moczowego
 
Z leczeniem kamicy ukladu moczowego na pewno nie można zwlekać i należy jak najszybciej wybrać się do lekarza. Choroba bywa bowiem zwykle bardzo bolesna, a nieleczona może prowadzić do jeszcze poważniejszych i przewlekłych chorób układu moczowego.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Centrum Medyczne PRZYJAŹNI
http://przyjazni.com.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 8 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »