Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Kariera ministra, dyplomaty czy pisarza – praktycy radzą na platformie edukacyjnej azir.edu.pl

Kluczem do sukcesu w karierze ministra jest konsekwentne działanie i ciężka praca – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, w wypowiedzi dla platformy edukacyjnej Akademia Zarządzania i Rozwoju (azir.edu.pl).

O tym, co jest ważne w karierze dyplomaty, opowiada słuchaczom AZiR Sławomir Majman, wicedyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego, były prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Natomiast historyk i pisarz Marcin Brzeziński radzi osobom chcącym rozwinąć karierę pisarską, aby nie zrażały się krytyką, bo może ona być konstruktywna i pomocna, zwłaszcza w kształtowaniu własnego stylu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Na platformie edukacyjnej azir.edu.pl regularnie zamieszczane są nowe filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Nagrane specjalnie dla Akademii kilkuminutowe filmy można oglądać bezpłatnie.

- To bardzo ważne, żeby nie zamykać się w jednym znajomym temacie, tylko szukać ciągle nowych rozwiązań. Dzisiaj musimy mieć bardzo otwarte i elastyczne umysły do tego, żeby podążać za tymi trendami rozwojowymi - podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, absolwentka Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej oraz studiów podyplomowych z bezpieczeństwa i higieny pracy na tej samej uczelni. - Myślę, że gdybym się ukierunkowała tylko i wyłącznie na jeden obszar, nie byłabym dzisiaj w tym miejscu, w którym jestem, bo te wszystkie ścieżki, te wszystkie szczeble kariery, pomogły mi się rozwinąć - dodaje.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak zajmowała się funduszami unijnymi od samego początku ich istnienia, jeszcze w ramach funduszy przedakcesyjnych, początkowo na poziomie gminnym, w administracji samorządowej. Później przez 10 lat pracowała w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. Jak zaznacza, przejście wszystkich szczebli kariery jest znacznym ułatwieniem w jej obecnej pracy. - Minister nie pracuje 8 godzin, pracuje 24 godziny na dobę - opisuje swoje doświadczenia w zakresie kierowania resortem. Co powinno cechować przyszłego ministra? Jak wygląda praca w ministerstwie? O tym można się przekonać, słuchając wykładu: https://azir.edu.pl/wyklad/ciezka-praca-i-szukanie-nowych-rozwiazan-to-klucz-do-kariery-ministra/

Według Sławomira Majmana, wicedyrektora Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego i byłego prezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, jeżeli chce się studiować stosunki międzynarodowe, warto rozważyć wyjazd na studia do Moskwy, Wiednia, Stanów Zjednoczonych lub Chin, ponieważ polskie uczelnie nie zapewniają odpowiedniego rozmachu i globalnego spojrzenia na świat. - To spojrzenie można dostać tylko w krajach, które uprawiają politykę globalną albo mają historyczne korzenie takiej polityki - zaznacza Majman, który sam jest absolwentem Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych. Podkreśla również, że na drodze kariery dyplomatycznej bardzo ważne jest śledzenie możliwości stypendialnych i grantowych w zakresie stosunków międzynarodowych oraz zdecydowanie się na konkretną specjalizację w tej dziedzinie. Jak rozwijać się w dziedzinie dyplomacji? Czy w Polsce brakuje specjalistów w zakresie stosunków międzynarodowych? Na te pytania Sławomir Majman odpowiada w miniwykładzie dla AZiR: https://azir.edu.pl/wyklad/czytac-sluchac-mowic-o-stosunkach-miedzynarodowych-i-nie-bac-sie-wlasnego-glosu/

Wskazówek dotyczących kariery pisarskiej udziela natomiast Marcin Brzeziński, historyk, pisarz i autor wystaw fotograficznych. - Jeżeli ktoś uważa, że dobrze pisze i dostaje sygnały z zewnątrz, że to, co napisał, jest łatwe, lekkie, przyjemne, ale jednocześnie zawiera jakąś głębszą treść - warto, żeby się nad tym zastanowił - mówi. Dodaje, że oprócz kursów i szkoleń z zakresu pisania, które są oczywiście wskazane, bardzo istotne jest sięganie po różnorodne gatunki literatury - żeby zobaczyć, jak się pisało kiedyś, a jak dzisiaj, jak ewoluował język pisarzy. Zdaniem Brzezińskiego, który ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim, jednak nie związał z nimi swojej zawodowej przyszłości, studiowanie przedmiotów ścisłych nie wyklucza tego, że ktoś ma lekkie, świetne pióro i potrafi pisać tak, żeby innych zainteresować. - Zawsze mnie interesowała historia i to był ten temat, który lubiłem zgłębiać. Zaczęło się od tego, że spotykałem osoby albo trafiałem na jakieś tematy, które mnie fascynowały. I zawsze chciałem się tą wiedzą podzielić, żeby ona gdzieś nie przepadła - przyznaje. W wypowiedzi dla AZiR radzi również, jak rozwijać warsztat pisarski i od czego warto zacząć: https://azir.edu.pl/wyklad/chcesz-zostac-pisarzem-nie-mozesz-zrazac-sie-krytyka/

Cyfrowa forma Akademii gwarantuje możliwość korzystania z jej zasobów wszystkim osobom z dostępem do Internetu, niezależnie od miejsca zamieszkania czy szkoły, do której uczęszczają. Partnerem strategicznym Akademii Zarządzania i Rozwoju jest Żabka Polska.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Akademia Zarządzania i Rozwoju

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »