Technologie » Komputery

Kaspersky Lab chroni przed szpiegostwem audio przy pomocy nowej opatentowanej technologii

Kaspersky Lab chroni przed szpiegostwem audio przy pomocy nowej opatentowanej technologii
Zobacz więcej zdjęć »
Każdy użytkownik ma prawo do ochrony przed szpiegostwem na własnym komputerze. Aby pomóc klientom zabezpieczyć się przed ryzykiem podsłuchu, Kaspersky Lab opracował i opatentował metodę przeciwdziałającą nieautoryzowanemu dostępowi do danych rejestrowanych przez mikrofon.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Metoda działa na urządzeniach z systemem Windows. Metoda ta jest wykorzystywana we flagowych rozwiązaniach firmy przeznaczonych dla użytkowników domowych: Kaspersky Internet Security oraz Kaspersky Total Security. Obecnie żadne inne dostępne na rynku rozwiązania bezpieczeństwa nie mają zintegrowanych technologii do ochrony mikrofonów przed niepowołanym dostępem.


W celu zabezpieczenia danych dźwiękowych użytkownika niezbędne jest monitorowanie wszystkich żądań dostępu do mikrofonu w systemie operacyjnym i blokowanie tych, które są nieautoryzowane lub inicjowane przez niezaufane aplikacje. Samo wyłączenie mikrofonu lub zakrycie go taśmą nie rozwiąże problemu, ponieważ intruzi wciąż mogą nagrywać dźwięki w pobliżu urządzenia za pośrednictwem głośników lub innych metod. Obecnie system Windows nie zawiera żadnej domyślnej specjalnej ochrony przed nieautoryzowanym dostępem do danych audio użytkownika. Dlatego eksperci z Kaspersky Lab opracowali i opatentowali nowe podejście. 

Technologia firmy Kaspersky Lab filtruje polecenia wewnętrzne obsługiwane przez usługę Windows Audio i identyfikuje utworzenie każdego nowego strumienia audio przez dowolną aplikację. Następnie wykorzystywana jest wbudowana w rozwiązania Kaspersky Lab funkcja "Kontrola aplikacji", która przydziela wszystkie programy do jednej z kategorii: "zaufane", "o niskich/wysokich ograniczeniach" lub "niezaufane" - w zależności od ich reputacji, zawartości oraz producenta. W przypadku wykrycia próby uzyskania dostępu do mikrofonu przez program z kategorii "niezaufany" lub "o niskich/wysokich ograniczeniach" żądanie zostanie natychmiast zablokowane. 

Aleksander Kalinin, starszy badacz ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab, współautor opisywanej technologii, powiedział: Prywatność użytkowników jest dla nas niezwykle istotna, dlatego opracowujemy technologie pozwalające chronić ich życie cyfrowe przed niepowołanym dostępem. Jeśli chodzi o ochronę audio, główną trudność podczas opracowywania tej technologii stanowił fakt, że system Windows pozwala na jednoczesne nagrywanie dźwięku przez kilka aplikacji. Problem ten rozwiązaliśmy z pomocą naszych mechanizmów, które pozwalają na kontrolowanie poleceń przesyłanych między usługami systemu operacyjnego. 

Ochrona audio wchodzi w skład zestawu technologii "Ochrona prywatności", w który wyposażone są rozwiązania bezpieczeństwa firmy Kaspersky Lab przeznaczone dla użytkowników domowych. Pakiet ten obejmuje również funkcję "Ochrona kamery internetowej", która powiadamia użytkowników o uzyskiwaniu dostępu do kamery (wbudowanej lub zewnętrznej) przez aplikacje. Rozwiązania Kaspersky Lab oferują także funkcję "Surfowanie incognito", która blokuje wszelkie próby gromadzenia danych dotyczących użytkowników za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Funkcje te są dla komputerów PC oraz Mac. 

Informacje szczegółowe na temat patentu US9652625, dotyczącego ochrony danych audio, znajdują się na stronie http://pdfpiw.uspto.gov/.piw?PageNum=0&docid=09652625. Obecnie Kaspersky Lab ma ponad 580 patentów zarejestrowanych w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Unii Europejskiej i Chinach. 

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła. 

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »