Kultura, sztuka » Kultura

Kilkadziesiąt prac Jerzego Dudy-Gracza w Koneserze. Wystawa mistrza w MSF

Kilkadziesiąt prac Jerzego Dudy-Gracza w Koneserze. Wystawa mistrza w MSF
Zobacz więcej zdjęć »
W Muzeum Sztuki Fantastycznej w warszawskim Centrum Praskim Koneser otwarta została wystawa „Jerzy Duda-Gracz. Remanenty”.

To monograficzna ekspozycja tego wyjątkowego artysty, która składa się z niemal sześćdziesięciu prac - przybliżają one jego twórczość od końca lat 60. XX wieku do początku XXI wieku. Co niezwykle interesujące, wyboru prezentowanych dzieł dokonała reżyserka teatralna Agata Duda-Gracz, córka malarza. Wydarzenie potrwa do 8 października 2023 r.

Jerzy Duda-Gracz to artysta nieoczywisty, którego dzieła balansują na granicy surrealizmu i symbolizmu. W szczególny, groteskowy i gorzki sposób portretował Polskę oraz zarówno realia socjalistycznego państwa, jak i kraju już po transformacji ustrojowej. Dzieła prezentowane podczas wystawy „Jerzy Duda-Gracz. Remanenty" w Muzeum Sztuki Fantastycznej są - pomimo upływu już niemal 20 lat od śmierci artysty - ciągle aktualne i przejmujące.

- Wystawa „Remanenty" to ostatni projekt Jerzego Dudy-Gracza, którego nie zdążył zrealizować, a który podsumowuje całokształt jego twórczości i zawiera obrazy z każdego cyklu malarskiego. To niezwykła opowieść o śmierci, przemijaniu, pełna tęsknoty za światem, który odchodzi. Namalowana z wielką czułością i miłością do Polski, polskiego pejzażu, polskiej historii i tradycji, ale jednocześnie przepojona groteską, czarnym humorem, kompromitująca nasze wyobrażenia o sobie samych - mówi Magdalena Jaworska, dyrektor Muzeum Sztuki Fantastycznej

W kontekście prezentowanej ekspozycji, niezwykle ważny jest udział w niej Agaty Dudy-Gracz. Córka malarza, uznana reżyserka teatralna, dokonała niezwykle intrygującego, subiektywnego wyboru dzieł swojego ojca. Łącznie na wystawie znajduje się prawie sześćdziesiąt prac Jerzego-Dudy Gracza, w tym między innymi z cyklu „Jurajskiego", autoportret z 1989 roku, czy też pejzaże z Łagowa, w którym zmarł.

- Cieszymy się, że w Muzeum Sztuki Fantastycznej dostępna jest tak wyśmienita wystawa, tak wybitnego artysty. Centrum Praskie Koneser jest szczególnym miejscem na artystycznej mapie Warszawy, co potwierdzają wysokiej klasy wydarzenia, takie jak ekspozycja „Jerzy Duda-Gracz. Remanenty". Jestem przekonana, że odbiór tego wydarzenia, w miejscu o niezwykle bogatej historii, jakim jest starannie zrewitalizowany Koneser, będzie absolutnie niepowtarzalnym przeżyciem - podkreśla Magdalena Socorro-Czerwińska, dyrektor komercyjna Centrum Praskiego Koneser.

Wystawa „Jerzy Duda-Gracz. Remanenty" jest dostępna do 8 października codziennie, w godz. 11.00-20.00 - również w Boże Ciało i w trakcie długiego weekendu czerwcowego. Bilety w cenie 40 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy - uczniowie i studenci za okazaniem legitymacji, osoby powyżej 65. roku życia i osoby z niepełnosprawnością) dostępne są na ebilet.pl. Wstęp dla dzieci do 6 lat jest darmowy.

Więcej informacji o wydarzeniach odbywających się w Centrum Praskim Koneser można znaleźć na stronie internetowej koneser.eu i na profilach Konesera w mediach społecznościowych.

***

Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej, zakupowej i hotelarskiej - z Hotelem Moxy Warsaw Praga. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Boska Woda i Zagroda, ORZO, Koneser Grill, Spółdzielnia.Koneser czy Setki Powodów oraz już niebawem pierwszą w Polsce restaurację sieci L'Osteria, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki i Muzeum Sztuki Fantastycznej oraz nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Dom ze Sztuką, ToTuart, Leonarda Art Gallery. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

p.artymowski@cecpolska.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 14 dni:
Building (R)evolution 13. PLGBC Green Building Summit
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »