Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Kinezjotaping - metoda walki z bólem

Jeżeli borykacie się z problemem bólu stawów, mięśni, czy kręgosłupa, z pewnością powinien zainteresować was temat kinezjotapingu.
Co oznacza ów orientalnie brzmiący termin i dlaczego powinien być dla was ważny? Spieszymy z wyjaśnieniami.

Skuteczna terapia

Kinezjotaping, to najprościej mówiąc terapia, dzięki której dolegliwości bólowe wymienionych części ciała powinny zostać zdecydowanie zmniejszone, a nawet całkiem zlikwidowane.
Dzięki specjalnym plastrom, które nakleja się w miejscach chorych, zmniejsza się ból, krwiaki, obrzęki etc.

Metodę tę opracował Japończyk, Kenzo Kase, fizjoterapeuta, który jeszcze w latach 70-tych opatentował ją.
Plastry do kinezjotapingu cechują się dużą elastycznością. Nie są nasączone żadną substancją leczniczą, nie mają też w swoim składzie przeciwbólowych ani przeciwzapalnych leków.
Plastry te wykazują poniższe właściwości:
- duża elastyczność
- nie krępują ruchów
- stworzone są z bawełny i kleju akrylowego
- ich grubość i struktura podobne są do ludzkiej skóry
- pozwalają na świetną cyrkulację powietrza dzięki falowanej powierzchni

Sekret stosowania plastrów w kinezjotapingu, to umiejętne naklejenie go. Wówczas plaster taki odpowiednio redukuje napięcie na receptorach skórnych, tym samym zmniejszając ból.

Kiedy stosować

Przede wszystkim metoda ta, zwana też plastrowaniem dynamicznym stosowana jest przy różnego rodzaju urazach. Świetnie sprawdza się w przypadku skręceń, stłuczeń, wad postawy, halluxów, bólów kręgosłupa, zwichnięć, a także w przypadku niestabilności stawów: kolanowego, skokowego, czy barkowego, można skutecznie stosować ją przy obrzękach limfatycznych, porażeniu nerwu twarzowego, w urazach ścięgna Achillesa, w zwyrodnieniach stawów i w wielu innych przypadkach.

Metodę tą chętnie stosują sportowcy, jednak jest ona dostępna i dla osób, które o sporcie wiedzą wyłącznie z telewizji.

Jak stosować?

Olbrzymią zaletą kinezjotapingu jest oczywiście poza faktem dużej skuteczności samej metody, możliwość stosowania jej w warunkach domowych.
Plastry te powinny być nakładane przez osobę, która odbyła specjalne przeszkolenie w tym kierunku i posiada odpowiednią wiedzę i certyfikaty dokumentujące ową umiejętność, w przypadku urazów ortopedycznych i neurologicznych.
W pozostałych przypadkach możliwe jest samodzielne stosowanie i nakładanie plastrów, a stosować można je na obszarze całego ciała. Dotyczy to przede wszystkim niewielkiego bólu stawów. Wówczas metodę kinezjotapigu śmiało stosować można na własną rękę, bez ryzyka, iż zaszkodzi się sobie bardziej, niż pomoże.

Plastrowanie w takich przypadkach jest sprawą banalnie prostą i nie wymaga wiedzy specjalistycznej.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Zdrowe Poduszki

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 8 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »