Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Kobiety u steru to dobra wiadomość dla biznesu

Sytuacja kobiet na polskim rynku pracy zmieniła się znacząco na przestrzeni ostatnich 30 lat, ale nadal jest dużo do zrobienia. Zaledwie 10 proc. stanowisk w radach nadzorczych obejmują kobiety. Dlaczego warto inwestować w zwiększanie ich aktywności na rynku pracy i jak to zrobić?

Sytuacja kobiet na polskim rynku pracy zmieniła się znacząco na przestrzeni ostatnich 30 lat, ale nadal jest dużo do zrobienia. Według tegorocznego raportu Women in Work Index 2020 firmy PWC, luka płacowa wciąż wynosi 5,3 proc. na niekorzyść kobiet. Zaledwie 10 proc. stanowisk w radach nadzorczych obejmują kobiety. Dlaczego warto inwestować w zwiększanie ich aktywności na rynku pracy i jak to zrobić?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Liczne badania wskazują, że dbanie przez firmy o równouprawnienie w miejscu pracy wyraźnie przekłada się na lepsze wyniki biznesowe. Dobrze zbalansowane i różnorodne zespoły mają dostęp do większej ilości doświadczeń i umiejętności oraz są otwarte na nowe pomysły i rozwiązania. Równość popłaca również w aspekcie zatrudnienia – firmy dbające o reprezentatywność obu płci, łatwiej przyciągają najbardziej utalentowanych pracowników oraz dłużej utrzymują ich w organizacji.

 

Równouprawnienie w życiu zawodowym przekłada się również na finanse państwa – skuteczna transformacja rynku pracy w kierunku równości, według szacunków firmy McKinsey, pozwoliłoby na uzyskanie dodatkowego 1,3 bln zł w skumulowanym PKB Polski do 2025 r., a w samym 2025 r. polska gospodarka zyskałaby dodatkowe 270 mld zł[1].

 

Skoro więc praca kobiet jest tyle warta, to skąd istniejące na rynku nierówności? Ocenia się, iż za różnicę w aktywności zawodowej kobiet i mężczyzn w dużej mierze odpowiadają czynniki instytucjonalne, takie jak różnice w wieku emerytalnym, konstrukcja systemu podatkowo - zasiłkowego, czy obecność polityk wspierających łączenie życia osobistego z zawodowym. Istotne są również stereotypy i mniejsza śmiałość kobiet w walce o wyższe stanowiska. Ten ostatni aspekt może być skutecznie zniwelowany przez same kobiety.

—  Mimo wielu zmian na lepsze, polski rynek pracy wciąż pokazuje dysproporcje – szczególnie widać to na szczycie biznesowej hierarchii. Polskie firmy dostrzegają już siłę i znaczenie płynące z dbania o równouprawnienie na rynku pracy, wciąż jednak wiele kobiet obawia się konkurować o najwyższe stanowiska. Dlatego stworzyliśmy studia dla kobiet mających ambicje wejść na wyższy poziom zawodowych kompetencji, prowadzone przez kobiety (choć nie wyłącznie!), które już tę drogę pokonały. Wiemy, że to podejście się sprawdza, bo blisko 30 proc. absolwentek pierwszej edycji Akademii Przywództwa Kobiet LiderShe awansowało na wyższe stanowiska zarządcze – mówi dr Anna Kieszkowska-Grudny, współzałożycielka Stowarzyszenia LiderShe, inicjatorka i kierowniczka studiów Akademia Przywództwa Kobiet LiderShe.

Celem studiów organizowanych przez Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie jest przygotowanie pań, które mają już doświadczenia menadżerskie, do wyzwań, jakimi są zarządzanie firmą i bycie skutecznym liderem. Program Akademii Przywództwa Kobiet LiderShe przewiduje naukę w oparciu o prawdziwe, osobiste historie przekazywane przez wykładowczynie z doświadczeniem w różnorodnych sektorach gospodarki i biznesu. Program studiów składa się z trzech bloków: zarządzanie sobą, zarządzanie zespołem, zarządzanie organizacją.



[1] McKinsey & Company, 2017, Potęga równości Jak i dlaczego warto wspierać kobiety w karierze zawodowej? www.mckinsey.pl dostęp do: https://www.mckinsey.com/pl/~/media/McKinsey/Locations/Europe%20and%20Middle%20East/Polska/Raporty/Potega%20rownosci%20Jak%20I%20dlaczego%20warto%20wspierac%20kobiety%20w%20karierze%20zawodowej/McKinseyPotgarwnociJakidlaczegowartowspierakobietywkarierzezawodowej.pdf (data odczytu: 2020-08-25)

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

przekozera@gmail.com

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »