Rozrywka i wypoczynek » Święta

Kolorowo, pachnąco i pysznie - ruszył Jarmark Wielkanocny

Kolorowo, pachnąco i pysznie - ruszył Jarmark Wielkanocny
Zobacz więcej zdjęć »
Plan Dominikański przy raciborskim rynku zapełnił się drewnianymi kramikami, a na nich pachnące szynki, góralskie sery, marcepany, miody i mnóstwo kolorowych ozdób wielkanocnych. Jarmark Wielkanocny potrwa do niedzieli (9 kwietnia).

W czwartek, 6 kwietnia, na Pl. Dominikańskim rozpoczął się Jarmark Wielkanocny. Przy blisko 20 straganach nabyć można niepowtarzane ozdoby świąteczne i mnóstwo smakołyków. Przedsiębiorcy i drobni kupcy zjechali do Raciborza z całej Polski, a nawet Ukrainy. Swoje stoisko mają również podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej. Niepełnosprawni artyści na swoim suto zastawionym kramiku przygotowali bogaty wybór ozdób wielkanocnych, kartek okolicznościowych, wyrobów ceramicznych, czy tkackich. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Z wiosennymi upominkami, własnoręcznie szytymi przyjechała Natalia Brząkalik. - Na moim straganie można nabyć zabawne upominki z oryginalnymi nadrukami. Dostępne są kubki, koszulki, body dziecięce. Jak również poduszeczki i szyte zabawki w pastelowych, wiosennych kolorach - zachęca do odwiedzin kramiku Natalia Brząkalik z Modzurowa. 
Raciborski jarmark to także zetknięcie się nowoczesnych trendów z tradycją, co dostrzec można na m.in. na straganie Rafała Żurawskiego. - Od niedawna zaczęliśmy wyrabiać ozdoby z drewnianej sklejki. Do zaoferowania mamy bogaty wybór ozdób świątecznych, od maleńkich kurczaczków na patyku po 80 cm zające. Wzorujemy się na obecnych trendach, ale też nawiązujemy do tradycji regionu - mówi Rafał Żurawski z Nędzy. 

Tradycyjne marcepanowe baranki, kurczaczki i zajączki oferuje Teresa Mazurek. - Od 40 lat zajmuję się wyrobem tych smakołyków. Proces ich tworzenia nie jest trudny, ale trzeba dużo cierpliwości i kreatywności. Najpierwsz przygotowuje się masę, którą trzeba zagotować, do niej dodaje się aromat i dużą ilość cukru pudru. Formuje się figurki, a jak ostygną trzeba je starannie pomalować i zapakować - zdradza przepis na świąteczne marcepany Teresa Mazurek z Bogunic. 

Jarmark potrwa 4 dni. W weekend wzbogacą go występy artystyczne, warsztaty dla najmłodszych i ich rodziców. Część artystyczna rozpocznie się w sobotę, o godz. 14.15, występami Stowarzyszenia Źródło, grupa Raciborzanie. Po nich na plenerowej scenie swoje umiejętności zaprezentują wychowankowie Raciborskiego Centrum Kultury. Usłyszymy m.in. koncert żeńskiej orkiestry kameralnej i młodzieżowej orkiestry pod batutą Henryka Krótkiego, obie grupy wywodzą się z RCK (godz. 15.00-16.00). Od godz. 16.15 do godz. 16.40 widzowie będą mogli zobaczyć spektakl „Wielkanoc po śląsku” w wykonaniu grupy teatralnej „Na śląskim podwórku” z Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu. Tuż po ich występie na scenę wkroczą Krzanowickie Omy z Zespołu Szkół w Krzanowicach ze skeczem „Hazoki, wajca i take tam insze…”.

W godz. 14.00-16.00 prowadzone będą warsztaty robienia palm wielkanocnych, którymi pokieruje Ewa Lenard. Pozostając w klimacie Wielkiej Nocy, od godz. 16.00 do 18.00 odbywać się będą warsztaty ze słomy i siana, podczas, których robione będą ekologiczne ozdoby świąteczne. Kreatywne zajęcia poprowadzą państwo Danuta i Marian Gałuszka ze Stryszawy. 

Sobotę pełną wrażeń zakończy nastrojowy koncert „Droga”. - Będzie to koncert papieski. Muzykę do słów Karola Wojtyły skomponował Władysław Koperkiewicz. O opracowanie i aranżację zadbał Zbigniew Foryś. Wokal przygotowałam osobiście. Serdecznie zapraszam na koncert - zapowiada Alicja Ploch- Burda z Raciborskiego Centrum Kultury.

W niedzielę, atrakcje towarzyszące jarmarkowi rozpoczną się od godz. 14.30. Na scenie wystąpią podopieczni z Młodzieżowego Domu Kultury. Od godz. 15.30 do 16.30 swoje umiejętności zaprezentuje zespół pieśni i tańca z RCK (grupa młodzieżowa i seniorów). Wzorem poprzedniego dnia w godz. od 16.30 do 18.00 prowadzone będą warsztaty dla najmłodszych. 4-dniowy jarmark zakończy wspaniałe widowisko pasyjne w wykonaniu grupy Gaudi Musicare z Czech. 

***
Autor: Justyna Korzeniak/ Adventure Media
Zdjęcia: Magdalena Matusik/ Adventure Media 

***
Miasto Racibórz w 2017 roku świętuje 800 lat nadania praw miejskich, z tej okazji zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń kulturalno – sportowych dla jego mieszkańców. Historyczne miasto położone na Górnym Śląsku po dziś dzień zachowało wiele cennych zabytków, które odrestaurowane przyciągają turystów z kraju i zagranicy. Dodatkowo w roku jubileuszowym władze miasta zaplanowały liczne koncerty, wystawy, wydarzenia sportowe, w tym m.in.: projekt 4 Biegi Racibórz, Dni Raciborza, Intro Festiwal czy Memoriał. Szczegóły na temat obchodów 800-lecia Raciborza dostępne są na stronie internetowej, pod adresem: http://800lat.raciborz.pl/. 

***
KONTAKT:
800 lat Raciborza
www.800lat.raciborz.pl

***
Kontakt dla mediów:
Justyna Korzeniak
Specjalista ds. Public Relations
justyna.korzeniak@adventure.media.pl
tel. kom. 530 534 539
tel. 32 72 428 84



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Adventure Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »