Firma » Finanse

Komentarz do wyników branży faktoringowej w 2017 roku

W 2017 roku branża faktoringowa zarządzała wierzytelnościami przedsiębiorców o łącznej wartości 185 mld zł. To wzrost o 16,7% w stosunku do 2016 roku.

Z faktoringu skorzystało w ubiegłym roku ponad 9 tys. przedsiębiorców, czyli o 12,6% więcej w stosunku do 2016 roku. Faktorzy sfinansowali blisko 10 mln faktur.

W połowie 2017 roku zanotowany wzrost wynosił 13,6 proc., po trzecim 17,3 proc.

Pełne dane znajdują się na stronie Polskiego Związku Faktorów – www.faktoring.pl

 

 

Komentarz do wyników branży:  

Piotr Gąsiorowski - Prezes Zarządu eFaktor S.A.:

 

Branża mocno się rozwija, a potencjał do wzrostu w kolejnych latach jest w Polsce ciągle duży. Na wielu rynkach UE do korzystania z faktoringu przyznaje się znacznie więcej przedsiębiorców niż co dziesiąty tak, jak to ma miejsce w Polsce. Na wzrost obrotów i popularności usługi najbardziej wpływają zwiększające się opóźnienia w płatnościach, powszechne w polskim obrocie gospodarczym, ustawa o podzielonej płatności VAT i inne zmiany ustawowe, przyspieszenie czasu rozpatrywania wniosków, a także rozwój kanałów sprzedaży faktoringu. Zwiększa się dynamicznie liczba miejsc, gdzie przedsiębiorcy mogą zetknąć się i skorzystać z usługi.

 

Coraz więcej firm zaczyna traktować faktoring nie tylko jako narzędzie poprawy płynności w trudnych okresach, ale i skuteczny instrument wspierający inwestycje w czasie dobrej koniunktury, z jaką mamy obecnie do czynienia. Taki model jest podejściem dojrzałym biznesowo i świadczącym o wysokiej świadomości przedsiębiorcy, który wie, jak racjonalnie i z pożytkiem dla własnego biznesu korzystać z różnych możliwości finansowania zewnętrznego. Dopóki kredyty bankowe są dość drogie i trudno dostępne dla małych lub krótko funkcjonujących na rynku firm, faktoring będzie zyskiwał na popularności. Obecnie banki raczej poszerzają tzw. „czarne listy” branż, które z akcji kredytowej są wyłączone. W takich zestawieniach są firmy transportowe, budowlane, czy IT. Zagrożeniem, ale i szansą dla branży faktoringowej będzie umiejętność zagospodarowania takich właśnie przedsiębiorców odrzuconych przez banki w procesie kredytowym. Zyskają ci faktorzy, którzy będą mieli elastyczną ofertę np. dla budowlanki i transportu.

 

 

Faktorzy cały czas pracują nad rozwojem produktów, ważną rolę odegra też umiejętność wykreowania oferty dla firm różnej wielkości, o różnej dynamice wzrostu, o odmiennych potrzebach finansowych i z różnych sektorów gospodarki. Faktorzy usprawniają i przyspieszają procedury. My w minionym kwartale wprowadziliśmy jako standard wydanie decyzji o finansowaniu w 24 godziny, czyli projekt eFAKTOR – Decyzja/24H, który spotkał się ze znakomitym przyjęciem wśród naszych partnerów i klientów. Przedsiębiorca, który zgłasza się do faktora należność za wykonane usługi lub sprzedany towar otrzymuje w ciągu kilkudziesięciu godzin.

Na rynku pojawiają się kolejne fintechy, które starają się zagospodarować coraz większą niszę.

Obecnie można spotkać oferty faktoringowe na finansowanie faktur o wartości już od 100 zł. Przykładowy koszt 400 zł za otrzymanie 20 tys. zł w ciągu kilkunastu godzin dla większości mikrofirm jest akceptowalny, bo w zamian uzyskują możliwość natychmiastowego dysponowania swoimi środkami.

 

 

W 2018 roku prawdopodobnie relatywnie najszybciej będą rozwijać się mali faktorzy pozabankowi, bo ich oferta jest dostępna dla najszerszej grupy odbiorców, także tych dla których oferty nie mają banki, a różnice w kosztach finansowania nie będą odgrywać decydującej roli. Faktorzy związani z bankami stawiają zazwyczaj wyższe wymagania, raczej nie wykupują też pojedynczych wierzytelności, wolą pakiety faktur, oczekują większej ilości kontrahentów zgłaszanych do faktoringu. Najwięksi faktorzy nie są też zdeterminowani, żeby eksplorować dolne rejony MSP, co również premiuje mniejszych faktorów, szczególnie tych dynamicznie rozwijających własne i partnerskie sieci sprzedaży.

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brandscope

Komentarze (15)

 • avatar
  ~Piotr 2018-05-13 22:58:55

  A warunki dobre? Ile procent prowizji od faktury średnio odchodzi?

 • avatar
  ~wojtek 2018-05-13 17:59:47

  ja swojego czasu natknąłem się na idea money trochę przypadkiem, dziś mam u nich podstawowy abonament i odpukać współpraca sie układa

 • avatar
  ~Piotr 2018-05-13 12:35:31

  To prawda że teraz konkurencja implikuje co raz fajniejsze oferty. ktoś z was korzystał gdzieś z faktoringu w swojej firmie?

 • avatar
  ~manello 2018-05-13 12:24:55

  masa faktorów rodzi się ze zwykłych startupów ale więksi gracze też nieźle sobie radzą w pozyskiwaniu rynku mikroprzedsiębiorstw, oferty są coraz lepsze właśnie przez konkurencję

 • avatar
  ~dynamit 2018-05-01 10:53:58

  Więksi też się będą rozwijać, ale zawsze jest tak, że jak coś staje się popularne to mniejsze podmioty idą dynamicznie w górę

 • avatar
  ~avatar 2018-04-29 21:33:03

  Swoją drogą zaskakuje mnie ostatni akapit. Myślałem, że raczej więksi faktorzy będą się szybciej rozwijać

 • avatar
  ~opos 2018-04-29 16:57:34

  Ja tam się nie dziwię, że faktoring prze do przodu

 • avatar
  ~scep 2018-04-29 15:07:32

  To, że potencjał do rozwoju usługi jest duży to trochę źle świadczy o problemach przedsiębiorstw

 • avatar
  ~Zedafi 2018-03-07 18:47:25

  Wprowadzony split payment może wpłynąć ale w drugą stroną bo to zmniejszy plynnosc finansowa wielu firm.

 • avatar
  ~popolsku 2018-02-27 11:31:42

  Ciekawe czy w w związku ze wspomnianymi regulacjami, ustawami, które mają na celu upłynnić płatności i zmniejszyć ogólnie zaleganie z płatnościami spadnie popyt na faktoring. Ten rok będzie w tej branży ciekawy.

 • avatar
  ~Zet 2018-02-27 08:35:07

  Faktor zajmuje się naszymi fakturami, mówiąc najprościej

 • avatar
  ~okon 2018-02-26 23:14:51

  Tak, na tym to w dużym skrócie polega

 • avatar
  ~portobelo 2018-02-26 22:52:19

  Mówimy o tym całym faktura za gótówkę czy jakoś tak?

 • avatar
  ~kanadyjczyk 2018-02-11 22:28:57

  To prawda, usługa faktoringu świetnie się obecnie rozwija

 • avatar
  ~jaremko 2018-02-09 18:14:57

  ładnie to wszystko idzie do przodu i dobrze


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Dziś:
„Wygrywaj bez wahania” w Avenidzie Poznań
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »