Gospodarka » Przemysł
Kontrakt na 120 mln zł
Zobacz więcej zdjęć » |
Podpisana 18 stycznia umowa dotyczy modernizacji obrotowych podgrzewaczy z instalacjami pomocniczymi kotłów dla bloków 7 do 12. Są to największe podgrzewacze w Polsce zainstalowane na kotłach konwencjonalnych.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
- Obecnie podgrzewacze muszą pracować w dużo trudniejszych warunkach niż pierwotnie, ponieważ zaprojektowane były dla innych parametrów bloku. Zwiększyły się także wymagania techniczne ze strony klientów. A ponieważ są to urządzenia zaprojektowane w przeszłości przez RAFAKO, nam dużo łatwiej będzie dokonać właściwej ich modernizacji - mówi prezes Wiesław Różacki. - Dzięki temu kontraktowi prawie wszystkie obrotowe podgrzewacze w Elektrowni Bełchatów są zaprojektowane, zbudowane i zmodernizowane przez naszą firmę, łącznie z tymi dla najnowszego bloku nadkrytycznego - dodaje prezes RAFAKO S.A.
Kontrakt wygraliśmy w drodze publicznego przetargu, w którym uczestniczyły wszystkie liczące się firmy z całej Europy - mówi Krzysztof Matysek, dyrektor ds. kotłów w RAFAKO S.A.
Ze względu na prowadzenie modernizacji na obiekcie już istniejącym oraz znajdującym się w ruchu, zadanie stanowi poważne wyzwanie projektowe oraz montażowe. W ramach kontraktu raciborska firma zmodernizuje 12 podgrzewaczy na 6 kotłach. To nie lada przedsięwzięcie ze względów technologicznych oraz logistycznych. Każdy z podgrzewaczy waży ok 330 ton przy 11 metrach średnicy. - Zostaną tu zastosowane najnowocześniejsze rozwiązania systemu uszczelnień obrotowych podgrzewaczy powietrza, które są gwarancją spełnienia nowych, bardziej rygorystycznych wymagań technicznych stawianych tym urządzeniom w ramach współpracy z kotłami, na których zostaną zmodernizowane układy spalania w celu osiągnięcia redukcji tlenków azotu. Są to rozwiązania opracowane w oparciu o własną wiedzę i doświadczenie naszej firmy, zdobyte podczas projektowania i eksploatacji nowych podgrzewaczy oraz realizacji licznych modernizacji w latach poprzednich na wielu obiektach energetycznych w kraju i za granicą - mówi Mariusz Toczek, kierownik zespołu projektowego pracowni projektowej instalacji paleniskowych kotłów w RAFAKO S.A., który brał udział w przygotowaniach oferty od strony technicznej.
- Kontrakt jest efektem długich rozmów i negocjacji. Planowo inwestycja będzie realizowana do 2016 r. Do tego jeszcze dochodzą 3 lata gwarancji serwisowej. To kontrakt, z którym będziemy związani przez prawie 10 lat - mówi Piotr Kędzierski z działu handlowego RAFAKO S.A., który przygotowywał kontrakt od strony handlowej.
Modernizacja obejmuje kotły oddane do eksploatacji w latach 1985 - 1988. Oprócz obrotowych podgrzewaczy powietrza modernizacji podlegać będą także kanały spalin, przewody powietrza zimnego wraz z parowymi podgrzewaczami powietrza układem klap i kompensatorów. To kontynuacja prac modernizacyjnych, jakie RAFAKO przeprowadziło w tej elektrowni w latach poprzednich na blokach 3,4,5. Jeżeli chodzi o zakres i liczbę modernizowanych podgrzewaczy powietrza jest to największe w Polsce przedsięwzięcie tego typu.
RAFAKO S.A.
RAFAKO S. A. jest największym europejskim producentem kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej, urządzeń ochrony środowiska oraz dostawcą kompletnych bloków energetycznych „pod klucz". Kapitał zakładowy wynosi 139.200.000,00, zł.
Nadesłał:
Adventure Media
|
Komentarze (0)