Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Kręgosłup szyjny – delikatny, ale ważny

Kręgosłup szyjny – delikatny, ale ważny
Zobacz więcej zdjęć »
Na bóle szyi skarży się coraz więcej osób. Długie siedzenie przed telewizorem czy komputerem, zły materac, zbyt wysoka poduszka – wszystko to ma wpływ na powstawanie zwyrodnień w tym bardzo ważnym odcinku kręgosłupa.

Czasem jego przeciążenie sygnalizują nam także zawroty i bóle głowy, omdlenia czy drętwienie rąk. Te objawy niepokoją, choć tak naprawdę nie muszą być groźne.

Szyjny odcinek kręgosłupa tworzy siedem kręgów. Są one mniejsze niż pozostałe kręgi kręgosłupa, ale to od nich zależy sprawność naszych zmysłów, np. równowagi, wzroku.

O zmianach zwyrodnieniowych w kręgosłupie szyjnym świadczą takie objawy jak: bóle pojawiające się z tyłu głowy, bóle twarzy i drętwienie skóry, dławienie w gardle, bolesne i promieniujące do barku drętwienie rąk i ramion, omdlenia i zawroty głowy.

Jak zadbać o kręgosłup szyjny? Lekarze radzą, aby podczas oglądania telewizji lub pracy przy komputerze siedzieć na wygodnym krześle z podłokietnikami. Musi być ono na tyle wysokie, by całe stopy dotykały ziemi, a siedzisko nie uciskało ud i kolan. Ekran telewizora lub monitora powinien znajdować się na wprost naszych oczu, by skręcaniem głowy nie obciążać nadmiernie mięśni szyi i ramion.

Podczas długiej podróży samochodem na szyję dobrze jest założyć tzw. rogalik z miękkiej gąbki, który podtrzymuje głowę, pamiętajmy także u umieszczeniu zagłówka fotela na odpowiedniej wysokości. Jeżeli rano budzimy się z bolącą szyją najprawdopodobniej powinniśmy zmienić poduszkę, najlepiej na ortopedyczno – korekcyjną. Unikajmy także drzemania przed telewizorem w fotelu czy na siedząco na kanapie – głowa opada nam wtedy na bok lub na klatkę piersiową, a mięśnie i kręgosłup przez dłuższy czas są napięte, co może powodować ból.
 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

pey

Komentarze (1)

  • avatar
    ~zbychu 2015-09-17 14:47:38

    polecam poduszki Memory Sembella dla zdrowego kręgosłupa. mam od ponad roku i nie dość że lepiej śpie to lepiej sie czuje, a miałem mega problem z szyjnym odcinkiem od ciągłej pracy na taśmie produkcyjnej


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »