Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Kryminologia i kryminalistyka – perspektywiczne kierunki studiów. Nabór letni trwa!

Kryminologia i kryminalistyka – perspektywiczne kierunki studiów. Nabór letni trwa!
Zobacz więcej zdjęć »
Kryminologia i kryminalistyka były do niedawna jedynie przedmiotami kierunkowymi na studiach prawniczych.

W tym momencie są to już odrębne kierunki studiów, a to dlatego, iż w 2011 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uwolniło te kierunki, dając jednocześnie możliwość samodzielnego kreowania toku studiów przez polskie uczelnie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Do tej pory zagadnienia związane z bezpieczeństwem narodowym, bezpieczeństwem wewnętrznym czy też kryminologią i kryminalistyką były wyłącznie skierowane do osób, które już służyły w służbach mundurowych. Sytuacja zmieniła się po 2006 roku, kiedy to szeroko rozumiane bezpieczeństwo stało się powszechnie dostępnym kierunkiem studiów dla wszystkich zainteresowanych tego rodzaju tematyką.


Letni nabór w UTH


Od 12 stycznia 2015 roku ruszył na Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej (UTH) międzysemestralny nabór letni na studia I i II stopnia na specjalności kryminologia i kryminalistyka, które będą realizowane na Wydziale Zarządzania i Logistyki na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.


Kryminologia, czyli nauka zajmująca się badaniem przestępczości jako zjawiska społecznego oraz kryminalistyka, nauka o środkach i sposobach wykrywania przestępstw i ich sprawców, to obecnie zawody, które dają młodym ludziom pewność zatrudnienia z uwagi na możliwość pracę w tzw. budżetówce.


Powyższe specjalności przygotowują absolwentów do pracy m.in. w policji, służbach specjalnych, więziennictwie, w instytucjach zajmujących się szeroko pojętym bezpieczeństwem wewnętrznym, a także w instytucjach pomocy społecznej, organach ds. bezpieczeństwa publicznego, służbach celnych, firmach ochroniarskich i detektywistycznych.


Zakres merytoryczny oraz praktyczny studiów


Kryminologia bazuje przede wszystkim na takich naukach, jak psychologia, psychiatria i socjologia, które są wykorzystywane w badaniach nad sylwetką sprawcy i jej typowaniem, a także wyjaśnieniem przyczyn tkwiących u podłoża czynu przestępczego.


W ustaleniu kryminologicznego obrazu sprawcy pomocna jest m.in. kryminalistyka, czyli nauka o taktycznych i technicznych zasadach, sposobach i środkach rozpoznawania, a także wykrywania prawnie określonych, ujemnych zjawisk społecznych, w szczególności przestępstw i ich sprawców oraz udowadniania istnienia lub braku związku pomiędzy osobami a zdarzeniami.


Absolwenci studiów I stopnia na kierunku kryminologia i kryminalistyka będą w stanie rozwiązywać problemy z tych dziedzin, prawidłowo oceniać zjawiska społeczne związane z przestępczością, poznają zaawansowane metody pomiaru i analiz zjawiska przestępczości, a także będą w stanie wyjaśnić zjawiska przestępczości oraz jego poszczególne rodzaje.


Studenci studiów II stopnia nauczą się prowadzić czynności operacyjno-rozpoznawcze i dochodzeniowo-śledcze, poznają praktyczny sposób stosowania wiedzy z zakresu kryminologii i kryminalistyki, będą potrafili współpracować ze służbami państw Unii Europejskiej w walce z przestępczością, a także będą potrafić identyfikować zjawiska społecznego określane jako kryminalne.


Więcej informacji można uzyskać pod adresem: www.uth.edu.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Peperoni

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »