Gospodarka » Przemysł

Strefy zagrożenia wybuchem w świetle przepisów prawa unijnego

Strefy zagrożenia wybuchem w świetle przepisów prawa unijnego
Zobacz więcej zdjęć »
Co roku w Europie dochodzi do ponad 2000 eksplozji substancji łatwopalnych, pyłów i gazów, w wyniku których niszczone są urządzenia oraz maszyny, a śmierć ponosi wiele istnień ludzkich. Obecnie w prawodawstwie unijnym wyróżnia się tzw. strefy zagrożenia wybuchem.

Strefa zero

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Strefa zagrożenia wybuchem to określony obszar, na którym mogą istnieć substancje palne mieszające się z powietrzem lub innymi gazami utleniającymi, których stężenie mieści się pomiędzy dolną a górną granicą wybuchowości.


Dolna i górna granica wybuchowości


Dolna granica wybuchowości (DGW) to obszar, na którym panuje najniższe stężenie paliwa w mieszaninie palnej. Poniżej tego stężenia nie jest możliwy zapłon mieszaniny palnej pod wpływem elementu inicjującego ten zapłon. Natomiast górna granica wybuchowości (GGW) to obszar, na którym występuje największe stężenie paliwa w mieszaninie palnej. Powyżej tej granicy nie jest możliwy zapłon mieszaniny w wyniku działania czynnika inicjującego oraz dalsze samoczynne rozprzestrzenianie płomienia w określonych warunkach badania.


Strefa wybuchowa może występować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obudów urządzeń i instalacji. Dlatego też każdy produkt dystrybuowany na terenie Unii Europejskiej (UE), przeznaczony do stosowania w strefach zagrożonych wybuchem, musi spełniać zasadnicze wymagania zgodne z unijną dyrektywą ATEX http://www.atex137.pl/certyfikacja-urzadzen-atex-ce/. Dyrektywa ATEX (fr. Atmosphères Explosibles) to akt prawny regulujący wprowadzanie do powszechnego obiegu urządzeń mechanicznych oraz elektrycznych, komponentów i systemów ochronnych, które są zabezpieczone przed wybuchem. ATEX obowiązuje dla wszystkich urządzeń oraz instalacji ochronnych od lipca 2003 roku.


ATEX reguluje ochronę przed wybuchem m.in. w górnictwie oraz szeroko rozumianym przemyśle, a także obejmuje produkty wykorzystywane na obszarach zagrożonych wybuchem. Mowa tu o produktach takich, jak np.: urządzenia i systemy ochronne przeznaczone do instalacji zabezpieczających, kontrolnych i regulujących, a także do komponentów stosowanych podczas budowy urządzeń i systemów ochronnych.


ATEX 137


Do dyrektywy ATEX Komisja Europejska uchwaliła dyrektywę uzupełniającą ATEX 137. Jej zadaniem jest regulacja przepisów oraz poprawa warunków odnośnie ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwa pracowników, którzy mogą mieć styczność z atmosferą o właściwościach wybuchowych. ATEX 137 to przede wszystkim regulacja minimalnych wymogów pod względem ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, a także wydzielenie obszarów, w których występuje ryzyko eksplozji.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Peperoni

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »